KIM SĄ WOLONTARIUSZE YFU?

Wolontariusze YFU są najistotniejszym ogniwem pomiędzy uczniami na wymianie, rodzinami goszczącymi oraz organizacjami partnerskimi YFU na całym świecie. Tworzą oni bezpieczną sieć wsparcia dla wszystkich uczestników programu. To dzięki nim jesteśmy w stanie realizować program międzynarodowej wymiany młodzieży każdego roku. Sieć wolontariuszy YFU na świecie tworzy ponad 12 tysięcy osób, którzy swą pomocą i zaangażowaniem urzeczywistniają misję organizacji.

UCZNIOWIE

Do współpracy z nami zapraszamy wszystkich młodych ludzi, którzy zastanawiają się nad wyjazdem na wymianę i chcieliby poznać bliżej naszą organizację oraz tych, którzy wrócili już ze swojego pobytu za granicą, ale nie chcą, żeby ich przygoda z YFU jeszcze się skończyła. Zapraszamy również wszystkich tych, którzy nie planują wyjazdu na wymianę, ale zainteresowani są poznaniem nowych ludzi, zdobyciem nowych umiejętności oraz spędzeniem czasu wolnego w ciekawy sposób.

RODZINY

W gronie wolontariuszy YFU mile widziane są także rodziny, które umożliwiły wyjazd za granicę swoim dzieciom w ramach międzynarodowej wymiany oraz te, które zdecydowały się bezinteresownie gościć we własnym domu młodzież zza granicy. Ich doświadczenie, zarówno jako rodziców, jak i profesjonalistów w swoich dziedzinach, pomaga w rozwoju i rozbudowie naszej organizacji.

NAUCZYCIELE

Wśród wolontariuszy YFU są również pedagodzy, którzy swój wolny czas poświęcają na szerzenie idei wymiany kulturowej oraz korzyści z niej płynących. Nauczyciele stanowią istotne ogniwo, dzięki któremu wielu młodych ludzi dowiaduje się o możliwości wymiany w swojej szkole. Zaangażowanie pedagogów w aktywizację swoich podopiecznych sprawia, że co roku grono młodych, ciekawych świata osób zyskuje szansę na zdobycie edukacji w wybranym przez siebie państwie.

OSOBY SPOZA PROGRAMU

Lista nie jest jednak zamknięta – chętnie współpracujemy z każdym, kto chce spróbować czegoś nowego oraz podzielić się swoją pasją, wiedzą i umiejętnościami, jednocześnie pomagając w rozwoju naszej organizacji.

WOLONTARIAT W YFU

Kliknij i zobacz co to znaczy być
wolontariuszem YFU!

MOŻLIWOŚCI WSPÓŁPRACY

Wolontariusze YFU rozwijają swoje kompetencje w zakresie interesujących ich obszarów funkcjonowania organizacji. Niektórzy udzielają publicznych wystąpień  i prezentacji w szkołach, opowiadając o programie międzynarodowej wymiany młodzieży i własnych doświadczeniach z wymiany, aby zachęcić rówieśników i młodsze roczniki do przeżycia podobnej przygody. Inni ćwiczą swe umiejętności dziennikarskie i marketingowe współtworząc nasze profile w mediach społecznościowych -Facebooku i Instagramie – oraz redagując artykuły na potrzeby naszej strony www. Niektórzy pomagają w procesie rekrutacji i prowadzeniu rozmów kwalifikacyjnych dla nowych kandydatów, dzieląc się swoją spostrzegawczością i świeżym punktem widzenia. Inni pomagają w rekrutacji rodzin goszczących, aby Ci, którzy za swój wymarzony kierunek wymiany wybrali Polskę, odnaleźli tu ciepły i bezpieczny dom.

Niektórzy zostają opiekunami dla uczniów z wymiany, ułatwiając im zaaklimatyzowanie się w nowej rodzinie, szkole i otoczeniu. Niektórzy z zapałem angażują się w organizację wydarzeń, akcji promocyjnych oraz seminariów szkoleniowych. Jeszcze inni pełnią rolę przewodników podczas wycieczek krajoznawczych po Polsce, które organizujemy kilka razy w roku.

KORZYŚCI

Wolontariat w YFU otwiera szerokie spektrum możliwości. Nasza globalna sieć umożliwia wolontariuszom stanie się częścią międzynarodowej rodziny i stwarza okazję do spotykania się i nawiązywania kontaktów z podobnie myślącymi ludźmi na całym świecie, którzy dzielą ich zainteresowania i pasje.

Bycie wolontariuszem oznacza pracę bez wynagrodzenia finansowego, ale to nie znaczy, że Twoja praca nie zostanie doceniona inaczej. Wolontariat to praca twórcza i rozwijająca, nie tylko dla jednostki, ale i całych społeczności. Oznacza więcej niż dobra materialne – nowych przyjaciół, nowe umiejętności i nowe doświadczenia. Działalność w ramach YFU pozwala nabycie oraz rozwój ważnych kompetencji zawodowych, takich jak: zdolności przywódcze, komunikacja międzykulturowa, planowanie strategiczne i wiele innych.

Wolontariusze YFU pomagają ludziom w każdym wieku czynić świat ich domem, jednocześnie samemu stając się częścią wspólnego świata. Doświadczenie zdobyte dzięki YFU pozwala na zrezygnowanie ze stereotypowego myślenia, które zbyt łatwo powstaje, gdy bazujemy wyłącznie na środkach masowego przekazu i mediach społecznościowych. Jako wolontariusz YFU możesz odmienić życie drugiego człowieka.

REKRUTACJA

Dowiedz się, jak zostać wolontariuszem YFU!

FAQ

Najczęściej zadawane pytania na temat wolontariatu w YFU.