Zostań rodziną goszczącą

Rodziny goszczące uczniów biorących udział w wymianie YFU przyjmują młodzież dobrowolnie i nieodpłatnie, traktując ucznia jak członka własnej rodziny na czas trwania roku szkolnego. Młodzież przyjeżdża do Polski w połowie sierpnia, a wyjeżdża pod koniec czerwca. W trakcie pobytu w Polsce uczęszcza do lokalnej szkoły średniej – najczęściej liceum ogólnokształcącego.

W YFU rozumiemy i doceniamy różnorodność. Rodziny goszczące biorące udział w naszym programie mogą przybierać wszelkie możliwe rozmiary i kształty – nie muszą pasować do tradycyjnego modelu, na który składają się mama, tata oraz dzieci. Rodziną goszczącą mogą zostać również rodzice, którzy nie posiadają dzieci lub których dzieci wyprowadziły się już z domu, jak również samotne matki i ojcowie. Wszystkich zapraszamy do udziału w naszym programie dla rodzin goszczących.

Otwarte umysły i serca

Międzynarodowa wymiana młodzieży w ramach programu YFU stanowi niezwykłą szansę zarówno dla uczniów decydujących się na roczny pobyt w obcym kraju, jak i dla ich rodzin goszczących. Goszczenie w swoim domu ucznia z wymiany jest doskonałą okazją by doświadczyć innej kultury, obyczajów, idei oraz poznać inny sposób postrzegania świata.

Rodziny goszczące dzielą się także swoimi tradycjami, świętami i zwyczajami, oferując każdemu uczniowi swoją własną, wyjątkową wersję życia w kraju goszczącym, dzięki czemu pomagają mu zrozumieć jego różnorodność. Uczniowie biorący udział w rocznej wymianie młodzieży mieszkający u polskich rodzin goszczących dzielą z nimi codzienne życie i stają się częścią ich świata.

Goszcząc ucznia z wymiany rodziny tworzą relacje i więzi emocjonalne z ludźmi z innego obszaru kulturowego, w wyniku czego rodzą się ciepłe, rodzinne uczucia, cenniejsze od wszelkich dóbr materialnych.

Na czym to polega?

Kliknij i zobacz na czym polega goszczenie ucznia

PRofile uczniów

Poniżej przedstawiamy profile uczniów z zagranicy, którzy za cel swojej wymiany wybrali Polskę.

Uczestnicy wymiany przyjeżdżają do Polski w połowie sierpnia. Następnie biorą udział w kilkudniowym seminarium przygotowującym do pobytu w Polsce, które odbywa się w Luboniu pod Poznaniem.

Ostatniego dnia seminarium, rodzina goszcząca przyjeżdża do Lubonia, gdzie również ma seminarium przygotowujące rodzinę do pobytu uczestników u nich w domu. Rodziny wraz z uczniami mają okazję poznać się podczas wspólnego obiadu, a po zakończeniu seminariów, udają się wspólnie do swoich nowych nowych domów. 

 

Poniżej znajdują się profile uczestników, dla których aktualnie poszukujemy rodzin goszczących. Pełne profile wybranych uczestników udostępniane są  rodzinom po zgłoszeniu się do programu goszczenia i dopasowaniu ucznia do rodziny goszczącej na podstawie profilów. Osoby zainteresowane goszczeniem prosimy o kontakt pod adresem e-mail: info@yfu.org.pl.

Anastasia

Niemcy
 

Start programu:
sierpień 2023
Czas trwania wymiany: semestr
Region: dowolny
Numer profilu: DE/2023-24/1

Anastasia to ambitna 15-latka z Niemiec pochodzenia polskiego. Bardzo zależy jej na dalszej nauce języka ojczystego jej mamy, dlatego zdecydowała się na wymianę do Polski.

Pozytywna i pewna siebie osoba, bardzo dobrze zna swoje mocne i słabe strony, co wykorzystuje w dążeniu do osiągnięcia postawionych sobie celów. Bardzo chętnie pomaga innym uczniom oraz udziela się w zajęciach pozalekcyjnych w szkole, takich jak pisanie do szkolnej gazety.

W wolnym czasie gra na skrzypcach, tańczy balet oraz uwielbia czytanie książek. Lubi też gotować i spędzać czas wspólnie ze swoją rodziną lub przyjaciółmi.

Rasmus

Niemcy
 

Start programu:
sierpień 2023
Czas trwania wymiany:
rok szkolny
Region: dowolny
Numer profilu: DE/2023-24/3

Rasmus to 15-letni uczeń z południowych Niemiec. Rasmus jest najmłodszym z trojga braci, a jego starsze rodzeństwo zachęciło go do podjęcia wyzwania, jakim jest wymiana.

Rasmus chętnie czyta i gotuje. Smykałkę do gotowania ma po swoim tacie.  Ponadto, uczeń uwielbia grać na skrzypcach, słuchać muzyki, jest członkiem orkiestry szkolnej, pisze dla gazety szkolnej i bierze udział w innych klubach szkolnych.

Piętnastolatek chciałby lepiej poznać kulturę polską i nauczyć się języka.  Podróżowanie i doświadczanie innej kultury jest dla niego unikalnym i ekscytującym przeżyciem. Niedawno dowiedział się, że jego przodkowie są pochodzenia polskiego, stąd wybrał Polskę na kierunek wymiany.