Zostań rodziną goszczącą

Rodziny goszczące uczniów biorących udział w wymianie YFU przyjmują młodzież dobrowolnie i nieodpłatnie, traktując ucznia jak członka własnej rodziny na czas trwania roku szkolnego. Młodzież przyjeżdża do Polski w połowie sierpnia, a wyjeżdża pod koniec czerwca. W trakcie pobytu w Polsce uczęszcza do lokalnej szkoły średniej – najczęściej liceum ogólnokształcącego.

W YFU rozumiemy i doceniamy różnorodność. Rodziny goszczące biorące udział w naszym programie mogą przybierać wszelkie możliwe rozmiary i kształty – nie muszą pasować do tradycyjnego modelu, na który składają się mama, tata oraz dzieci. Rodziną goszczącą mogą zostać również rodzice, którzy nie posiadają dzieci lub których dzieci wyprowadziły się już z domu, jak również samotne matki i ojcowie. Wszystkich zapraszamy do udziału w naszym programie dla rodzin goszczących.

Otwarte umysły i serca

Międzynarodowa wymiana młodzieży w ramach programu YFU stanowi niezwykłą szansę zarówno dla uczniów decydujących się na roczny pobyt w obcym kraju, jak i dla ich rodzin goszczących. Goszczenie w swoim domu ucznia z wymiany jest doskonałą okazją by doświadczyć innej kultury, obyczajów, idei oraz poznać inny sposób postrzegania świata.

Rodziny goszczące dzielą się także swoimi tradycjami, świętami i zwyczajami, oferując każdemu uczniowi swoją własną, wyjątkową wersję życia w kraju goszczącym, dzięki czemu pomagają mu zrozumieć jego różnorodność. Uczniowie biorący udział w rocznej wymianie młodzieży mieszkający u polskich rodzin goszczących dzielą z nimi codzienne życie i stają się częścią ich świata.

Goszcząc ucznia z wymiany rodziny tworzą relacje i więzi emocjonalne z ludźmi z innego obszaru kulturowego, w wyniku czego rodzą się ciepłe, rodzinne uczucia, cenniejsze od wszelkich dóbr materialnych.

NA CZYM TO POLEGA?

Kliknij i zobacz na czym polega goszczenie ucznia

Zobacz film

Profile uczniów

Poniżej przedstawiamy profile uczniów z zagranicy, którzy za cel swojej wymiany wybrali Polskę.

Uczniowie z wymiany przyjeżdżają do Polski pod koniec sierpnia. Następnie biorą udział w kilkudniowym kursie językowym oraz seminarium przygotowującym do pobytu w Polsce. Po zakończeniu kursu udają się do swoich nowych domów i rodzin goszczących.

Zobacz, kto przyjedzie do Polski w roku szkolnym 2018/2019!

Kim

Niemcy

Rok szkolny:
2019/2020
Czas trwania wymiany:
1 rok
Numer profilu:
DE/2018-19/3

Kim to 16-letnia uczennica z Poing w Niemczech. Dorastała z rodzicami oraz dwiema siostrami. Sama o sobie mówi, że gdy ma do czynienia z nowymi osobami z początku czuje się onieśmielona, jednak po bliższym poznaniu zdecydowanie się otwiera i nie ma problemu z komunikacją.

Jest przyjazną, skłonną do żartów (w tym sarkastycznych) dziewczynką, a do jej hobby należą gra na gitarze oraz taniec. Przepada także za wypiekami, przebywaniem wśród zwierząt i rysowaniem. Kim odżywia się dietą wegańską, jednak jej rodzice nie są weganami, potrafi więc przygotowywać własne jedzenie.

Ma nadzieję, że na wymianie nabierze większej otwartości i umiejętności szybszego nawiązywania przyjaźni z nowymi osobami.

Kanyapat

Tajlandia

Rok szkolny:
2019/2020
Czas trwania wymiany:
1 rok
Numer profilu:
TH/2019-20/1

Kanyapat ma 17 lat i pochodzi z Ratchaburi, choć obecnie mieszka w Bangkoku ze starszą siostrą oraz rodzicami. Jest wesołą dziewczynką o dużym poczuciu humoru, która z reguły unika konfliktu. Jej przyjaciele opisują ją jako zabawną, miłą i pełną radości.
W czasie wolnym lubi grać w gry video, w których ceni sobie aspekt strategiczny, rozwijający intelekt. Oprócz tego przepada za spotykaniem się z przyjaciółmi i wspólnymi zakupami, oraz słuchaniem muzyki, głównie koreańskiego i tajskiego popu. Dużo frajdy sprawia jej również gotowanie. Od mniej więcej roku Kanyapat uprawia tenis ziemny i o ile tylko będzie to możliwe, chciałaby kontynuować grę na wymianie w Polsce.
Ma nadzieję, że podczas wymiany stanie się bardziej dojrzała, rozsądna i niezależna, a także bardzo chciałaby po raz pierwszy w życiu zobaczyć śnieg i ulepić bałwana.

Julia

Niemcy

Rok szkolny:
2018/2019
Czas trwania wymiany:
1 rok
Numer profilu:
DE/2018-19/5

Julia ma 15 lat. Jest inteligentna i godna zaufania. W szkole najbardziej lubi zajęcia z historii i ekonomii oraz wychowanie fizyczne. Od sześciu lat gra w tenisa, a do trzech w piłkę nożną. Jest żywa i energiczna, dlatego chciałaby kontynuować aktywność fizyczną w takcie pobytu w Polsce. Lubi także jeździć na rowerze i tańczyć.

Po lekcjach Julia śpiewa w szkolnym chórze oraz angażuje się w działalność lokalnego oddziału UNESCO, nauczając dzieci uchodźców języków obcych.

Mieszka w domu z rodzicami, dwiema siostrami i psem o imieniu Buddy. Oboje rodziców Julii są Polakami, dlatego zarówno Julia, jak i jej siostry mówią po polsku.

Laura

Niemcy

Rok szkolny:
2018/2019
Czas trwania wymiany:
1 rok
Numer profilu:
DE/2018-19/4

Laura jest przyjacielska i otwarta na ludzi. Pomimo, że wychowała się w Bawarii, nie są jej obce polskie tradycje. Jej mama jest Niemką, a ojciec Polakiem, dlatego od lat świętują wspólnie śmigus-dyngus, a w domu mają psa o imieniu Reksiu.

W trakcie wymiany chciałaby także więcej pewności siebie i nauczyć się samodzielności. Jest ambitna i stara się, aby osiągać jak najlepsze wyniki w szkole. Jednocześnie, jest żywa i energiczna. Lubi być w ciągłym ruchu, a jej ulubionym sportem jest tenis stołowy, który trenuje od 7 lat.

Raz w tygodniu chodzi także na zajęcia taneczne. Od kilku lat gra na wiolonczeli i flecie. Nie lubi spędzać wiele czasu przed komputerem.

Judith

Szwajcaria

Rok szkolny:
2018/2019
Czas trwania wymiany:
1 rok
Numer profilu:
CH/2018-19/1

Judith pasjonuje się muzyką. Gra na na pianinie i flecie, a także śpiewa w chórze. W przyszłości chce zostać nauczycielką muzyki lub studiować języki obce. Interesuje ją też historia, za to przepada za uprawianiem i oglądaniem sportów.

Jest przyjacielska i ciekawa świata. Lubi żartować, ale wie też kiedy zachować się poważnie. Sama mówi o sobie, że jest bardzo ambitna, a momentami bywa uparta.

Judith bardzo lubi zwierzęta, a zwłaszcza koty. Uwielbia też podróżować po Bałkanach, ponieważ część jej rodziny stamtąd pochodzi. Wychowała się w niemieckojęzycznej części Szwajcarii i mówi zarówno po niemiecku, jak i chorwacku. Zna także j. angielski i j. francuski.

Chantal

Niemcy

Rok szkolny:
2018/2019
Czas trwania wymiany:
1 rok
Numer profilu:
DE/2018-19/3

Chantal jest spokojną i uprzejmą nastolatką z Hanoweru. Ważny jest dla niej szacunek wobec innych ludzi i dobre relacje z otoczeniem. Ma dużo empatii, co przekłada się na dobre relacje z rówieśnikami i rodziną.

Lubi spędzać czas ze zwierzętami domowymi, ale bardzo boi się pająków. W domu ma świnkę morską o imieniu Smarty. Jej hobby jest sztuka – uwielbia rysować a także malować farbami na płótnie. Jest kreatywna i ma bogatą wyobraźnię.

Chantal ma także talent kucharski, w domu lubi gotować obiady i piec ciasta. W szkole uczęszcza na specjalne zajęcia z gotowania. W wolnym czasie chodzi także na siłownię i gra w badmintona.

Alina

Niemcy

Rok szkolny:
2018/2019
Czas trwania wymiany:
1 rok
Numer profilu:
DE/2018-19/2

Alina ma 16 lat i pochodzi z Dolnej Saksonii. Jest otwarta, towarzyska i kreatywna. Lubi rysować, malować, pisać opowiadania, robić zdjęcia i słuchać muzyki. Od 8 lat gra na flecie w orkiestrze. Wspólnie ze znajomymi uczęszcza także do klubu sportowego.

Alina chętnie podróżuje i spotyka się z przyjaciółmi. Ma bardzo dobre relacje z rodzicami i młodszą siostrą, Anją. Lubi spędzać z nimi czas podczas wspólnych posiłków, rozmawiając o tym, co dzieje się w ich życiu.

Tata Aliny oraz jej dziadkowie pochodzą z Polski, dlatego zależy jej, aby poznać bliżej polską kulturę i nasz język.

 

Milena

Niemcy

Rok szkolny:
2018/2019
Czas trwania wymiany:
1 semestr
Numer profilu:
DE/2018-19/1

Milena jest spokojną, pozytywnie nastawioną do życia 14-latką z Bonn. Jest nieco nieśmiała, ale jednocześnie bardzo ambitna.

Milena ma wiele zainteresowań. Od kilku lat gra na flecie, lubi także spędzać czas ze zwierzętami. Chętnie wychodzi na spacery z psem sąsiadów. Od wielu lat jej pasją jest jazda konno. W szkole Milena lubi przede wszystkim biologię i historię. Lubi także aktywność fizyczną i naukę języków obcych.

W domu Milena spędza czas gotując lub piekąc ciasta wspólnie z rodzicami. Często oglądają wspólnie filmy lub chodzą do kina. Czasami wybierają się na wspólne spacery lub lodowisko.