Przebieg Wymiany

Miejsce zamieszkania

Podczas swojej rocznej wymiany będziesz mieszkać u rodziny goszczącej. Jeszcze na długo przed Twoim wyjazdem YFU dokłada wszelkich starań, aby połączyć Cię z rodziną, do której będziesz pasować.

Co niezwykle istotne, rodziny YFU przyjmują uczniów na zasadzie non-profit. Motywy, którymi się kierują decydując się na przyjęcie ucznia z wymiany to najczęściej chęć poznania innej kultury, wprowadzenie kogoś nowego do swojej rodziny oraz chęć podzielenia się swoimi zwyczajami, tradycjami i kulturą swojego kraju. Bardzo często są to rodziny z dziećmi – istnieje szansa, że będą to Twoi rówieśnicy, jednakże nie jest to regułą. Podobnie jest z miejscem zamieszkania, którego decydując się na wymianę do danego kraju nie wybierasz samodzielnie. Zależy ono od miejsca zamieszkania rodziny goszczącej, której profil najbardziej będzie do Ciebie pasować.

Nie ograniczając YFU pola poszukiwań istnieje o wiele większa szansa, że Twoja przyszła rodzina będzie mieć podobne zainteresowania czy sposoby spędzania czasu. Być może Twoi rodzice goszczący będą pracować w zawodzie, o którym Ty od dawna marzysz i dzięki temu będziesz mógł się dużo od nich nauczyć? Daj się zaskoczyć i otwórz się na przygodę! Może na Ciebie czekać nie tylko w stolicy, ale także w mniejszych miastach i miasteczkach, na wsi, w górach, nad morzem, a może nawet na wyspie!

ŻYCIE W RODZINIE GOSZCZĄCEJ

Mieszkając ze swoją rodziną goszczącą będziesz traktowany jak jej pełnoprawny członek. Rodziny YFU są niezwykle serdeczne, pełne miłości i dobroci, które pragną przekazać właśnie Tobie. Przez najbliższy rok będziesz pod ich opieką i zawsze będziesz mógł liczyć na pomoc i wsparcie z ich strony. Pamiętaj jednak, że jako członek rodziny będziesz posiadać również obowiązki domowe! Stając się częścią rodziny goszczącej zyskujesz niepowtarzalną okazję, aby poznać fascynujący Cię kraj od wewnątrz. Nie tylko będziesz uczestniczyć we wszystkich uroczystościach rodzinnych takich jak np. urodziny czy wesele członków rodziny, przekonasz się jak inni świętują Boże Narodzenie, Sylwestra, Wielkanoc lub Karnawał, ale również poznasz wiele innych tradycji, związanych z danym regionem, o których nawet nie masz pojęcia! Wymiana to również wyjątkowa okazja, aby skosztować lokalnych potraw i smakołyków, a z małą pomocą Twojej rodziny goszczącej być może nauczyć się je przyrządzać!

Podczas rocznego pobytu za granicą nie będziesz mógł odwiedzić swojego domu w rodzimym kraju. Takie odwiedziny spowodowałyby, że trudno byłoby Ci się dogłębnie i całkowicie zanurzyć w Twoje nowe życie ucznia na wymianie. Nasi dotychczasowi uczniowie na wymianie wiedzą, że takie czasowe powroty przynoszą najczęściej więcej szkód niż pożytku. W tej kwestii musisz nam po prostu zaufać.

Masz Pytania?

Kliknij i skontaktuj się z nami!
Z przyjemnością na nie odpowiemy!

Nauka języka obcego

Rodziny goszczące mówią w języku kraju, który wybrałeś sobie za cel wymiany. Wiele z nich posługuje się również angielskim, ale rozmowy w domu będą prowadzone w ich ojczystym języku, dzięki czemu będziesz miał możliwość uczenia się i osłuchiwania z nim już od pierwszych dni po przyjeździe. Nie przejmuj się, jeżeli uważasz, że Twój poziom języka nie jest wystarczający. Dla początkujących YFU organizuje również kursy językowe w kraju goszczącym tuż przed rozpoczęciem wymiany. Najczęściej wystarczy jednak, abyś posługiwał się nim w stopniu komunikatywnym, ponieważ już od przyjazdu zaczniesz chłonąć go z niesamowitą szybkością i zanim się obejrzysz, a stanie się to w przeciągu kilku miesięcy, będziesz w stanie już praktycznie wszystko zrozumieć i powiedzieć!

Oczywiście, początki bywają trudne. Nawet jeśli uczyłeś się już wcześniej danego języka w szkole, musisz liczyć się z tym, że upłynie trochę czasu zanim przyzwyczaisz się do obcego akcentu. O wiele trudniej jest zrozumieć język, jeżeli słowa wypowiadane są niewyraźnie i szybko, a także do Twojego zasobu słów zaczynają się wkradać słowa potoczne i slangowe, które zazwyczaj trudno znaleźć w jakimkolwiek szkolnym podręczniku. Nie zrażaj się jednak i wykorzystaj to jako niepowtarzalną i unikatową okazję do nauki, której żadna szkoła Ci nie zaoferuje! Twoja rodzina goszcząca, a także nauczyciele w szkole okażą Ci z pewnością wiele wyrozumiałości i pomocy, szczególnie na początku.

Każdego języka można się nauczyć i nie musi być to wcale angielski. Nasi uczniowie na wymianie w ciągu roku nauczyli się płynnie mówić nawet po niderlandzku i fińsku! Wszystko przed Tobą, a nie ma nic lepszego dla poprawy umiejętności językowych niż roczna wymiana! Przydadzą się one nie tylko podczas rodzinnych wakacji, ale również podczas poszukiwania interesującej Cię pracy w przyszłości.

Szkoła w kraju wymiany

Podczas wymiany będziesz uczęszczać do szkoły i uczyć się w języku, w jakim w danym kraju się mówi. Twoi nowi znajomi z klasy również będą posługiwać się tym językiem. Wraz ze wzrostem Twoich umiejętności językowych będziesz coraz aktywniej uczestniczyć w lekcjach, realizować projekty i otrzymywać oceny, aby na koniec roku zdobyć świadectwo ukończenia roku szkolnego za granicą. Twoje postępy zależeć będą od Twojego zaangażowania i ambicji. Jako uczeń na wymianie będziesz zobowiązany do regularnego uczęszczania do szkoły i sumiennego podejścia do swoich obowiązków.

Uczęszczanie do zagranicznej szkoły to niezwykła okazja, aby zobaczyć jak inaczej można się uczyć. Poznasz nowe metody nauczania, które nie tylko będziesz mógł porównać z polskim systemem, ale także wykorzystać w swoim własnym życiu po powrocie do kraju. Przykładowo, szkoły na zachodzie Europy stawiają przede wszystkim na logiczne myślenie, dedukcję, nauczanie metodą prób i błędów, czego zdecydowanie warto doświadczyć. Ponadto, posiadają bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych, aby umożliwić swoim uczniom rozwijanie swoich pasji i zainteresowań. To właśnie w szkole poznasz swoich przyszłych znajomych, w których towarzystwie będziesz spędzać wolny czas. Kto wie, możliwe również, że Twoje znajomości po powrocie przerodzą się w przyjaźnie na całe życie.

Wycieczki YFU

Podczas Twojej wymiany będziesz mógł również wziąć udział w wielu wycieczkach fakultatywnych organizowanych przez YFU. Mają one na celu poszerzenie Twojej wiedzy o kraju goszczącym, stąd nie tylko będziesz mógł na nich miło spędzić czas i odwiedzić nowe miejsca, ale również dowiedzieć się więcej o historii, kulturze, geografii czy też systemie politycznym kraju, do którego zdecydowałeś się wyjechać na wymianę. Z inicjatywy YFU odbywają się również spotkania regionalne uczniów z wymiany, które odbywają się częściej i są zazwyczaj jednodniowe. Biorą w nich udział uczniowie z różnych krajów, mieszkający w tej samej okolicy.

Dzień na Wymianie

Kliknij i zobacz jak wygląda dzień z życia
ucznia na wymianie!

Seminaria YFU

Podczas Twojego pobytu na wymianie będziesz brać udział w tzw. seminariach. Są to najczęściej kilkudniowe warsztaty i wykłady, połączone z dobrą zabawą, organizowane kilka razy w roku przez YFU w kraju, w którym spędzisz rok na wymianie. Na seminariach poznasz innych uczniów z wymiany z całego świata, co umożliwi Ci obracanie się w niezwykle wielokulturowym towarzystwie i poskutkuje posiadaniem wielu międzynarodowych znajomości w przyszłości.

Seminarium przedwyjazdowe

Seminarium przedwyjazdowe YFU to kilkudniowe spotkanie uczniów z wolontariuszami YFU, połączone z warsztatami. Odbywaja się przed wyjazdem do kraju wymiany. Seminarium przedwyjazdowe ma na celu przygotowanie Cię do Twojej przygody za granicą. W jego trakcie będziesz mieć okazję porozmawiać z osobami, które już były na wymianie, a także poznać ludzi, którzy znajdują się obecnie w takiej samej sytuacji co Ty i mierzą się tymi samymi problemami. Wspólnie będziecie mogli przedyskutować swoje obawy, rozwiać wątpliwości, wysłuchać kilku przydatnych porad. Wszystkie wykłady i sesje są oczywiście połączone z dobrą zabawą!

Seminarium po powrocie

Seminarium po powrocie ma na celu zachęcić Cię do refleksji nad przeżytym rokiem. To idealna okazja, aby jeszcze raz spotkać wszystkich uczniów YFU Polska, z którymi wcześniej szykowaliście się do swojej podróży. Będziecie mogli porozmawiać o nowych doświadczeniach i przeżyciach – nie tylko tych cudownych, ale także o trudnych momentach. Zastanowicie się wspólnie co wynieśliście z wymiany i jaki będzie mieć to wpływ na Wasze dalsze życie. Seminarium jest również połączone ze wstępnym przygotowaniem wszystkich przyszłych wolontariuszy.

Seminaria w kraju wymiany

Seminaria YFU są wzbogacone o wszelkiego rodzaju gry integracyjne, dzięki którym będziesz mógł dowiedzieć się więcej o innych krajach od ich mieszkańców, a także opowiedzieć o swoim własnym. Pierwsze seminarium odbywa się najczęściej zaraz po przyjeździe do nowego kraju. Podczas warsztatów porusza się problemy, z którymi możesz spotkać się podczas wymiany. Masz również okazję porozmawiać z innymi uczniami z wymiany o Twoich oczekiwaniach i nadziejach związanych z pobytem, ale także o swoich lękach i obawach. W innych uczniach z wymiany, którzy przechodzą przez dokładnie to samo co Ty i spotykają się z tymi samymi przeciwnościami z pewnością odnajdziesz swoje bratnie dusze. Drugie seminarium, organizowane mniej więcej w połowie roku, ma na celu uświadomienie Ci w jakim punkcie stoisz, czego już się nauczyłeś i jakie bariery pokonałeś, ale również ukazanie przed Tobą nad czym jeszcze powinieneś pracować, czego wciąż brakuje, co chciałbyś zmienić, albo czego planujesz jeszcze doświadczyć. Ostatnie seminarium, zwane re-entry seminar, odbywa się niedługo przed Twoim powrotem do domu. Jest to okazja, aby ostatni raz spotkać się z Twoimi nowymi znajomymi z innych państw, podzielić się swoimi przeżyciami i doświadczeniami, ale również obawami związanymi z powrotem, który wcale nie jest taki łatwy, jakby mogło by się wydawać!

YES

Young Europeans’ Seminar (YES) to coroczne wydarzenie zrzeszające ponad 500 uczniów z wymiany tuż po zakończeniu roku szkolnego, przygotowane przez zespół ponad 100 wolontariuszy YFU. YES jest unikalną okazją do spotkania się z przyjaciółmi z całej Europy i nawiązania nowych znajomości. Jest to wydarzenie będące swoistym pomostem między rokiem na wymianie a powrotem do rodzinnego kraju i domu.