EXCHANGER, czyli “wymieńcy” o wymianach

by | 13 Mar 2023 | Newsy YFU Polska

Z czym nam się kojarzy “wymiana międzynarodowa”? Pierwsze, co nam przychodzi do głowy to oczywiście wymiany studenckie Erasmus+ – studenci przyjeżdżają/wyjeżdżają na semestr lub dwa i studiują na lokalnej uczelni współpracującej z ich “rodzimą” uczelnią. Coraz więcej też się słyszy o krótkoterminowych wymianach szkolnych. Dzięki popularyzacji programów Erasmus+ dla młodzieży szkolnej, coraz więcej szkół publicznych ma możliwość współpracy ze szkołami zagranicznymi nad wymianami 1-2 tygodniowymi dla swoich uczniów. A co z wymianami semestralnymi i rocznymi dla uczniów?

Długoterminowe wymiany młodzieży nadal są niezbyt popularne, ale jak najbardziej dostępne na wyciągnięcie ręki. Exchange students (czyli uczniowie, którzy uczestniczą lub uczestniczyli w wymianach międzynarodowych, tytułowi “wymieńcy”) po powrocie do domu mają dużo opowieści o doświadczeniach podczas wymiany. Przeżyli niesamowite przygody, poznali nową kulturę i zyskali nowych międzynarodowych przyjaciół. Często wręcz nie starcza czasu, aby podzielić się tym wszystkim z bliskimi.  Chcąc zwiększać świadomość młodzieży o dostępności wymian międzynarodowych, grupa młodych ludzi stworzyła projekt EXCHANGER.

Projekt społeczny EXCHANGER postanowił to zmienić i stworzyć przestrzeń do dzielenia się takimi doświadczeniami, również z ludźmi, którzy nigdy nie mieli styczności z wymianami międzynarodowymi. Dzięki temu, mogą się oni dowiedzieć z pierwszej ręki o tym, jak to jest mieszkać za granicą i przeżywać to wszystko – a przede wszystkim, że oni również mogą wyjechać na wymianę.

EXCHANGER prowadzi kampanię informacyjną w internecie, edukuje poprzez prezentacje w szkołach, odpowiadając na nurtujące pytania. Grupa projektowa pomaga osobom zupełnie nieobeznanym w temacie dowiedzieć się więcej na temat programów wymian międzynarodowych. Na mediach społecznościowych projektu można dowiedzieć się jak przeżyć wymianę na północny mroźnej Norwegii, jaka naprawdę jest włoska kuchnia i jak przyjeżdżający do Polski uczniowie uczą się naszego języka ojczystego.

Mamy zaszczyt poinformować, że YFU Polska objęło projekt społeczny EXCHANGER patronatem honorowym i już niedługo będziemy mogli podzielić się efektami naszej współpracy. 

Zapraszamy do zapoznania się bliżej z EXCHANGERem i ludźmi za nim stojącymi: