ROK SZKOLNY ZA GRANICĄ

Programy YFU umożliwiają młodym ludziom (w wieku 15-18 lat) spędzenie trymestru, semestru lub całego roku szkolnego za granicą w jednym z ponad 30 państw świata. W trakcie programu uczniowie YFU mieszkają u rodzin goszczących, które nieodpłatnie decydują się na przyjęcie w swoim domu ucznia z zagranicy. Jednocześnie, podczas programu uczniowie uczęszczają do pobliskiej szkoły średniej i stają się częścią lokalnej społeczności. Dzięki temu zyskują możliwość dogłębnego poznania kultury, zwyczajów i języka wybranego przez siebie państwa.

Rok szkolny za granicą jest inwestycją we własną przyszłość – daje możliwość zdobycia kompetencji międzykulturowych, niezwykle cenionych we współczesnym, zglobalizowanym świecie. Uczniowie YFU wracają z większą pewnością siebie i dojrzałością. Spędzając rok szkolny za granicą, uczniowie nabywają zdolności przywódczych oraz umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Są lepiej przystosowani do życia uniwersyteckiego oraz przyszłej pracy zawodowej. Zarówno nauczyciele, wykładowcy, jak i pracodawcy niezwykle cenią sobie absolwentów YFU, ponieważ wykazują oni nie tylko doskonałe umiejętności rozwiązywania problemów, i zaawansowaną znajomość języków obcych, ale także dogłębne zrozumienie dla innych części świata i jego mieszkańców.

Doświadczenia Uczestników

Kliknij i dowiedz się więcej!

Jedną z najważniejszych zalet Sycylijczyków jest ich otwartość. Już w pierwszy miesiąc zdobyłem mnóstwo znajomości. Część tych wspaniałych ludzi spotkałem pierwszy raz w sklepie, na przystanku autobusowym czy w lodziarni. Normalne sytuacje, a w nich niezwykli, ciepli ludzie, którym ufam i z którymi spędzam najlepszy czas mojej młodości.

Kliknij i dowiedz się więcej!

Nigdy nie wyobrażałam sobie, że w wieku szesnastu lat będę znajdowała się po drugiej stronie świata, bez rodziny i przyjaciół. Jadąc na wymianę musisz być gotowy na to, że nie będziesz miał wokół siebie najbliższych osób. Po przyjeździe do kraju wymiany zyskujesz drugą rodzinę i drugie życie.

Kliknij i dowiedz się więcej!

Przed przyjazdem do Niemiec nie mogłam dopuścić do siebie myśli, że przez najbliższe 10 miesięcy będę mieszkała na wsi. Na wsi, gdzie jest mniej niż 500 mieszkańców, a na około są stodoły i pola. Aczkolwiek bardzo szybko przekonałam się, że życie tutaj jest równie przyjemne jak w mieście.

Kliknij i dowiedz się więcej!

Szkoła, a raczej High School, jest w porównaniu do naszych szkół, OGROMNA. Jeśli chodzi o moją, mieści około 1,5 tysiąca uczniów i jest uważana za „małą”. Każdy uczeń ma swoje „ID”, które otwiera wszystkie drzwi wejściowe do szkoły i oczywiście musi mieć je przy sobie cały czas.

Kliknij i dowiedz się więcej!

Ponieważ państwo Nakahara mieszkali na wyspie Kiusiu, nie otrzymałam biletu na pociąg, jak niektórzy szczęśliwcy, ale na kolejny samolot, ku radości mojego zdezorientowanego jeszcze błędnika. Po dwóch godzinach, emocjonujące spotkanie na lotnisku w Fukuoce. Witano mnie głośno, z transparentami i w atmosferze ogólnego zainteresowania ze strony podróżnych.

Kliknij i dowiedz się więcej!

Pierwsze dni są dziwne, wstajesz i już jako zaspany człowiek mówisz w „nie swoim” języku, ale szybko ta dezorientacja mija, ponieważ zyskujesz tu drugą rodzinę, która staje na głowie, żebyś jak najszybciej się zaaklimatyzował.

Kliknij i dowiedz się więcej!

Jak na razie pobyt tutaj jest cudowny i jestem bardzo wdzięczna i szczęśliwa, że mogę tutaj być. Jeśli ktoś zastanawia się nad wyjazdem do Chile na wymianę, jak najbardziej zachęcam i polecam! Chile to wspaniały kraj, a Chilijczycy to przesympatyczni i pomocni ludzie!

Kliknij i dowiedz się więcej!

Lipiec był bardzo pracowitym miesiącem, ponieważ w plany wakacyjne trzeba było wpleść przygotowania do przygody życia, jaką jest roczny pobyt za granicą. Ponieważ leciałam do USA, najważniejsze dla mnie było wyrobienie wizy. Proces ten był bardzo długi i męczący. Najpierw musiałam zrobić zdjęcie odpowiadające formatowi, następnie w Internecie wypełnić kilka formularzy. Potem czekało mnie spotkanie z konsulem.

Kliknij i dowiedz się więcej!

YFU, wszystkie seminaria i otaczający mnie ludzie dali mi pełnię energii i motywacji do tego, żeby robić to, co oni. Podczas wymiany nauczyłam się naprawdę wielu rzeczy i chciałam tą wiedzą podzielić się z innymi, a szanse do tego dało mi właśnie YFU.

Kliknij i dowiedz się więcej!

Polecam skontaktowanie się z rodziną przed wyjazdem dziecka. Krótka rozmowa telefoniczna lub na skypie podziała uspokajająco na mnie. Przedstawiłam swoje prośby i obawy, ustaliłam pewne rzeczy odnośnie opieki i zdrowia, poprosiłam o zabranie Córki z dworca i towarzyszenie jej podczas podróży promem.

Kliknij i dowiedz się więcej!

Zamieszkałam u pani Bente w małym górzystym miasteczku o nazwie Tingvoll. Krajobraz tego miejsca zapiera dech w piersiach. Z każdego miejsca roztacza się cudowny widok na piękne wysokie góry oraz fiordy. Zostałam bardzo ciepło przyjęta przez domowników. Otrzymałam własny, przestronny pokój na pierwszym piętrze, który mogłam umeblować według swojego gustu.

Kliknij i dowiedz się więcej!

Wiele osób mających zamiar wyjechać na wymianę pyta: Dlaczego powinienem wyjechać? Co osiągnę dzięki wymianie? Sama zastanawiałam się nad tym, ale na to pytanie byłam w stanie w pełni odpowiedzieć dopiero po powrocie do Polski. Wyjazd przerósł moje najśmielsze oczekiwania.

Kliknij i dowiedz się więcej!

Krajem, który obrałam sobie jako cel, była (a tak w sumie to jest) Holandia. Państwo słynące z kolorowych tulipanów, wiatraków, chodaków i rowerów. Czy kiedykolwiek chciałam odwiedzić ten kraj? Oczywiście. Czy kiedykolwiek myślałam, że tu zamieszkam? Nigdy w życiu.

Idea Wymiany

Kliknij i zobacz na czym polega wymiana
od A do Z!

Przebieg Wymiany

W trakcie roku za granicą uczeń z wymiany mieszka w rodzinie goszczącej i uczęszcza do lokalnej szkoły średniej. Przeczytaj więcej tutaj!

Rekrutacja

Dowiedz się co zrobić, aby wyjechać na wymianę!

KIERUNKI WYMIANY

Zobacz do jakich państw możesz wyjechać z YFU!

INFORMACJE DLA RODZICÓW

Szczegółowe informacje dotyczące programów YFU.

FAQ

Najczęściej zadawane pytania na temat roku szkolnego za granicą.