Goszczenie ucznia z wymiany

Międzynarodowa wymiana młodzieży stanowi niezwykłą szansę zarówno dla uczniów decydujących się na roczny pobyt w obcym kraju, jak i dla ich rodzin goszczących. Goszczenie ucznia z wymiany w swoim domu jest doskonałą okazją by doświadczyć innej kultury, zwyczajów, idei oraz poznać inny sposób postrzegania świata.

Rodziny goszczące dzielą się swoimi własnymi tradycjami, świętami i zwyczajami, oferując każdemu uczniowi wyjątkową, własną wersję życia w kraju goszczącym i zrozumienie jego różnorodności. Uczniowie z wymiany mieszkający u polskich rodzin goszczących dzielą z nimi codzienne życie i stają się częścią ich świata.

Goszcząc ucznia z wymiany rodziny tworzą relacje i więzi emocjonalne z ludźmi z innego obszaru kulturowego, w wyniku czego rodzą się ciepłe, rodzinne uczucia, cenniejsze od wszelkich dóbr materialnych.

Doświadczenia Uczestników

Kliknij i dowiedz się więcej!

Jedną z najważniejszych zalet Sycylijczyków jest ich otwartość. Już w pierwszy miesiąc zdobyłem mnóstwo znajomości. Część tych wspaniałych ludzi spotkałem pierwszy raz w sklepie, na przystanku autobusowym czy w lodziarni. Normalne sytuacje, a w nich niezwykli, ciepli ludzie, którym ufam i z którymi spędzam najlepszy czas mojej młodości.

Kliknij i dowiedz się więcej!

Nigdy nie wyobrażałam sobie, że w wieku szesnastu lat będę znajdowała się po drugiej stronie świata, bez rodziny i przyjaciół. Jadąc na wymianę musisz być gotowy na to, że nie będziesz miał wokół siebie najbliższych osób. Po przyjeździe do kraju wymiany zyskujesz drugą rodzinę i drugie życie.

Kliknij i dowiedz się więcej!

Przed przyjazdem do Niemiec nie mogłam dopuścić do siebie myśli, że przez najbliższe 10 miesięcy będę mieszkała na wsi. Na wsi, gdzie jest mniej niż 500 mieszkańców, a na około są stodoły i pola. Aczkolwiek bardzo szybko przekonałam się, że życie tutaj jest równie przyjemne jak w mieście.

Kliknij i dowiedz się więcej!

Szkoła, a raczej High School, jest w porównaniu do naszych szkół, OGROMNA. Jeśli chodzi o moją, mieści około 1,5 tysiąca uczniów i jest uważana za „małą”. Każdy uczeń ma swoje „ID”, które otwiera wszystkie drzwi wejściowe do szkoły i oczywiście musi mieć je przy sobie cały czas.

Kliknij i dowiedz się więcej!

Ponieważ państwo Nakahara mieszkali na wyspie Kiusiu, nie otrzymałam biletu na pociąg, jak niektórzy szczęśliwcy, ale na kolejny samolot, ku radości mojego zdezorientowanego jeszcze błędnika. Po dwóch godzinach, emocjonujące spotkanie na lotnisku w Fukuoce. Witano mnie głośno, z transparentami i w atmosferze ogólnego zainteresowania ze strony podróżnych.

Kliknij i dowiedz się więcej!

Pierwsze dni są dziwne, wstajesz i już jako zaspany człowiek mówisz w „nie swoim” języku, ale szybko ta dezorientacja mija, ponieważ zyskujesz tu drugą rodzinę, która staje na głowie, żebyś jak najszybciej się zaaklimatyzował.

Kliknij i dowiedz się więcej!

Jak na razie pobyt tutaj jest cudowny i jestem bardzo wdzięczna i szczęśliwa, że mogę tutaj być. Jeśli ktoś zastanawia się nad wyjazdem do Chile na wymianę, jak najbardziej zachęcam i polecam! Chile to wspaniały kraj, a Chilijczycy to przesympatyczni i pomocni ludzie!

Kliknij i dowiedz się więcej!

Lipiec był bardzo pracowitym miesiącem, ponieważ w plany wakacyjne trzeba było wpleść przygotowania do przygody życia, jaką jest roczny pobyt za granicą. Ponieważ leciałam do USA, najważniejsze dla mnie było wyrobienie wizy. Proces ten był bardzo długi i męczący. Najpierw musiałam zrobić zdjęcie odpowiadające formatowi, następnie w Internecie wypełnić kilka formularzy. Potem czekało mnie spotkanie z konsulem.

Kliknij i dowiedz się więcej!

YFU, wszystkie seminaria i otaczający mnie ludzie dali mi pełnię energii i motywacji do tego, żeby robić to, co oni. Podczas wymiany nauczyłam się naprawdę wielu rzeczy i chciałam tą wiedzą podzielić się z innymi, a szanse do tego dało mi właśnie YFU.

Kliknij i dowiedz się więcej!

Polecam skontaktowanie się z rodziną przed wyjazdem dziecka. Krótka rozmowa telefoniczna lub na skypie podziała uspokajająco na mnie. Przedstawiłam swoje prośby i obawy, ustaliłam pewne rzeczy odnośnie opieki i zdrowia, poprosiłam o zabranie Córki z dworca i towarzyszenie jej podczas podróży promem.

Kliknij i dowiedz się więcej!

Zamieszkałam u pani Bente w małym górzystym miasteczku o nazwie Tingvoll. Krajobraz tego miejsca zapiera dech w piersiach. Z każdego miejsca roztacza się cudowny widok na piękne wysokie góry oraz fiordy. Zostałam bardzo ciepło przyjęta przez domowników. Otrzymałam własny, przestronny pokój na pierwszym piętrze, który mogłam umeblować według swojego gustu.

Kliknij i dowiedz się więcej!

Wiele osób mających zamiar wyjechać na wymianę pyta: Dlaczego powinienem wyjechać? Co osiągnę dzięki wymianie? Sama zastanawiałam się nad tym, ale na to pytanie byłam w stanie w pełni odpowiedzieć dopiero po powrocie do Polski. Wyjazd przerósł moje najśmielsze oczekiwania.

Kliknij i dowiedz się więcej!

Krajem, który obrałam sobie jako cel, była (a tak w sumie to jest) Holandia. Państwo słynące z kolorowych tulipanów, wiatraków, chodaków i rowerów. Czy kiedykolwiek chciałam odwiedzić ten kraj? Oczywiście. Czy kiedykolwiek myślałam, że tu zamieszkam? Nigdy w życiu.

Chcesz wiedzieć więcej?

Kliknij i skontaktuj się z nami!
Na pewno odpowiemy!

PRZEBIEG WYMIANY

Młodzież przyjeżdża do Polski najczęściej bez znajomości języka polskiego. Roczny pobyt u rodzin poprzedzony jest trzydniowym seminarium przygotowującym, połączonym z intensywnym kursem językowym, które odbywa się w Poznaniu.

  • Ostatni tydzień sierpnia:
    • przyjazd uczniów do Poznania,
    • seminarium przygotowujące do rocznego pobytu w Polsce, życia w polskiej rodzinie oraz adaptacji w polskiej szkole,
    • uczestnictwo w intensywnym kursie j. polskiego,
    • wyjazd do rodzin goszczących na czas roku szkolnego.
  • Wrzesień: rozpoczęcie roku szkolnego.
  • Styczeń: seminarium śródroczne w Krakowie, połączone ze zwiedzaniem Krakowa i Oświęcimia
  • Maj: seminarium kończące program w Trójmieście, połączone ze zwiedzaniem Gdańska, Gdyni i Sopotu.
  • Koniec czerwca: koniec roku szkolnego, wyjazd na seminarium YES do Berlina, a następnie do domu rodzinnego.

DLACZEGO WARTO?

Goszczenie ucznia daje możliwość poznania innej kultury oraz zdobycie nowego spojrzenia na świat. Jest świetną zabawą, która pobudzi Waszą rodzinę i umożliwi bardziej globalne spojrzenie na świat bez konieczności wychodzenia z domu. Związek jaki rodzi się pomiędzy rodziną a uczniem tworzy przyjaźń, która może przetrwać lata. Goszcząc ucznia z wymiany Wasze dzieci będą miały żywy kontakt z językiem obcym oraz odmienną kulturą na co dzień, a Wy zyskacie nowego syna lub córkę z innego kraju. Wasze życie ożywi codzienny kontakt z kimś o innej mentalności, przez co świat stanie się bliższy. Jest to również okazja, aby podzielić się swoją historią, swoimi tradycjami i zwyczajami, jednocześnie ucząc się od innych.

Otrzymacie możliwość przeżycia niepowtarzalnej przygody, która nie zakończy się w momencie wyjazdu ucznia, a będzie miała wpływ na Wasze dalsze życie. Docenicie to co nieznane, ale też to co już posiadacie: własne kulturowe bogactwo. Jeżeli zastanawiacie się nad wysłaniem własnego dziecka na wymianę, goszczenie ucznia z wymiany pozwala doświadczyć, co oznacza wymiana przed wysłaniem własnego dziecka na rok do innego kraju. Doświadczenie zdobyte dzięki YFU pozwala na zrezygnowanie ze stereotypowego myślenia i postrzegania, które zbyt łatwo powstaje, gdy bazujemy wyłącznie na środkach masowego przekazu i mediach społecznościowych.

ZOSTAŃ RODZINĄ GOSZCZĄCĄ

Do Polski najczęściej przyjeżdżają uczniowie z Niemiec, Szwajcarii, Norwegii, Francji i USA. Zobacz, kto spędzi wymianę w Polsce w tym roku!

REKRUTACJA

Dowiedz się co należy zrobić, aby przyjąć w swoim domu ucznia z wymiany.

WARUNKI, WSPARCIE I OBOWIĄZKI

Dowiedz sę jakie warunki należy spełnić, aby zostać rodziną goszczącą, jak YFU wspiera rodziny goszczące oraz jakie są obowiązki ucznia z wymiany.

FAQ

Najczęściej zadawane pytania na temat goszczenia ucznia z wymiany,

WSPARCIE UCZNIA Z WYMIANY

Ta podstrona skierowana jest do wolontariuszy pełniących rolę opiekunów dla uczniów z wymiany.

WSPARCIE RODZINY GOSZCZĄCEJ

Ta podstrona skierowana jest do wolontariuszy pełniących rolę opiekunów rodzin goszczących.