HISTORIA YFU

Youth for Understanding jest jedną z największych światowych organizacji społecznych, która zajmuje się międzynarodową wymianą młodzieży.

YFU funkcjonuje w oparciu o zasady non-profit, a celem organizacji jest umożliwienie młodzieży wzięcia czynnego udziału w życiu rodziny, szkoły i środowiska w obcym kraju, aby z innej perspektywy móc rozwijać wrażliwość na podobieństwa i różnice kulturowe oraz pogłębiać zrozumienie dla wspólnych idei i wartości.

Organizacja została założona w 1951 roku, aby zaoferować światu nowy początek i naprawić zniszczenia, które spowodowała II wojna światowa. Z czasem stała się instytucją obecną w ponad 50 krajach, łączącą świat poprzez umożliwienie wymiany kulturowej.

Założycielką i pierwszą dyrektorką YFU była dr Rachel Andresen. Pierwszymi uczestnikami programu YFU było 75 niemieckich i austriackich nastolatków zaproszonych przez rodziny amerykańskie na roczny pobyt w USA. W 1955 r. pierwsza grupa amerykańskich nastolatków wyjechała na 10-tygodniowy letni pobyt w Europie. Dzięki pomocy uczniów z poprzednich lat oraz ich rodzin, młodzież z USA znalazła swój dom wśród europejskich rodzin. Początkowy sukces programów wymiany dał impuls do ekspansji YFU w innych częściach świata.

W połowie lat 50. program YFU zaczął rozwijać się w Skandynawii, a następnie w Europie Zachodniej. W 1958 r. Pierwsi uczniowie YFU wyjechali na wymianę do Japonii oraz Meksyku, otwierając programy YFU na Azję oraz Amerykę Łacińską.

YFU W Polsce

Historia programu YFU w Polsce rozpoczęła się w październiku 1989 roku wymianą krótkoterminową z Deutsches YFU Komitee e.v., czyli YFU Niemcy, który jako pierwszy z komitetów YFU zainicjował współpracę z Polską.

W styczniu 1993 r. program został zarejestrowany pod polską nazwą Młodzi Dla Porozumienia Polska. W kontaktach formalnych stosujemy nazwę Youth For Understanding Polska, a w kontaktach zagranicznych Youth For Understanding Poland. Powszechnie używamy również skrótu YFU Polska lub YFU Poland.

Założycielką programu YFU w Polsce i wieloletnią Przewodniczącą Stowarzyszenia była pani Małgorzata Plewa, nauczycielka j. niemieckiego. W latach 1999-2022 r. Przewodniczącą Stowarzyszenia była pani Małgorzata Górzna

Siedzibą Stowarzyszenia jest Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.

 

Ambasadorzy

basiaurban@yahoo.com

Cześć! Jestem Basia. Dzięki YFU wyjechałam do USA w 1994 r. mając 16 lat. Tak, to nie błąd! To naprawdę był rok szkolny 1994/95.  Wyjazd do innego kraju był dla mnie punktem zwrotnym. Poza oczywistymi korzyściami typu biegła znajomość języka, nowe podróże i niesamowici znajomi, wymiana daje przede wszystkim możliwość odkrycia innego sposobu życia, myślenia i działania. W Stanach pokochałam u ludzi niesamowicie silną wolę do podążania za własnymi marzeniami! W skrócie – dzięki wymianie skończyłam studia magisterskie w USA; pracowałam w Dolinie Krzemowej w środowisku start-up’ów;  wdrażałam projekty rozwojowe m.in. w Azji Centralnej, na Kaukazie i na Bliskim Wschodzie, a obecnie kieruję Referatem Polityki Rozwojowej polskiej placówki dyplomatycznej w Palestynie. Żadne z tych osiągnięć nie byłoby możliwe, gdyby nie ten pierwszy krok – wyjazd w ramach wymiany.  Jeżeli w jakikolwiek sposób mogę Wam pomóc, piszcie!

magdawlodyka@gmail.com

Nazywam się Magda Włodyka i uczestniczyłam w jednej z pierwszych rocznych wymian organizowanych przez YFU w Polsce. Wyjechałam do Dolnej Saksonii i spędziłam rok w niemieckim gimnazjum. Rok ten „otworzył mnie na świat”, dał mi dużo odwagi i utwierdził w przekonaniu, że mogę sobie poradzić w bardzo różnych sytuacjach. Nauka języka obcego była środkiem na drodze zdobywania nowych umiejętności i stawania się osobą dorosłą, która bierze odpowiedzialność za swoją dalszą drogę życiową. Pobyt przez rok w innym kraju wpłynął na moją dalszą edukację i dał mi łatwość czerpania z możliwości studiowania w różnych krajach. Po powrocie i ukończeniu liceum rozpoczęłam studia w Poznaniu i kontynuowałam je w Niemczech, we Francji i Austrii. Po studiach podjęłam pracę w Polsce, a następnie spędziłam 10 lat w Belgii pracując dla Komisji Europejskiej. Dzięki temu, że spędziłam rok w Niemczech jako siedemnastoletnia dziewczyna, lepiej poznałam swoje możliwości, chętnie podejmowałam kolejne życiowe wyzwania i nauczyłam się otwartości na innych.

halina.jurasz@gmail.com

Cześć, jestem Halina, mam 21 lat. W wieku 18-stu lat wyjechałam na wymianę do Holandii. Czego ja tam nie przyżyłam… Czasami mam wrażenie, że w ciągu tego jednego roku wydarzyło się więcej, niż w poprzednich siedemnastu. To fantastyczne doświadczenie nauczyło mnie więcej, niż się spodziewałam. Taka wymiana otwiera ludziom oczy, serca i umysły. Bardzo polecam i życzę każdemu, żeby dostał szansę taką jak ja i wielu innych młodych ludzi. Odważ się poszerzyć swoje horyzonty. Jeśli masz wątpliwości albo pytania, napisz do mnie.

andresmcnab@gmail.com

Wymiana jest jedyną rzeczą, którą powtórzyłbym w bez wahania, jeżeli tylko miałbym taką okazję. W wieku 15 lat wyjechałem na rok do USA i była to najlepsza decyzja w moim życiu. Dzięki niej zdobyłem niezliczoną liczbę doświadczeń, za które mogę tylko serdecznie podziękować mojej rodzinie goszczącej i YFU – za to, że dali mi możliwość życia w innej kulturze.

kuba.borowy98@gmail.com

Mam na imię Kuba i bylem na wymianie w Virginii w Stanach Zjednoczonych. Mam piątkę rodzeństwa (tzn. de facto zwyklem mieć jedną siostrę, ale teraz mam dodatkowo czterech fantastycznych braci). Jestem pasjonatem tenisa, ktory uprawiam od 6 lat, ale także siatki i od mniej więcej roku koszykówki. Uwielbiam MUN-y i ogólnie tematy związane z polityką (ale z umiarem!), poza tym pozwalają mi one rozwijać się w aspekcie ekonomii i biznesu z którymi wiąże plany na przyszłość. No i ogólnie jestem otwarty, uśmiechnięty i zawsze chętny do pomocy!’ Jeśli macie jakieś pytania to śmiało piszcie, z przyjemnością na nie odpowiem!

kaira.rechnio@yahoo.com

Hej! Jestem Kaira i bylam na rocznej wymianie w Niemczech (2015/16). Uwielbiam uczyć się języków obcych i poznawać nowych ludzi. Ten rok, był nie tylko niesamowitym i niezapomnianym przeżyciem, ale również jedną z najlepszych decyzji mojego życia. Zyskałam dzięki niemu drugi dom i rodzinę, z którą regularnie utrzymuję kontakt. Po powrocie działam jako wolontariuszka YFU. Jeśli mialibyście pytania o rok w Niemczech, chętnie na nie odpowiem!

ewa.kow@hotmail.com

Cześć! Jestem Ewa. W roku szkolnym 2008/2009 byłam na wymianie w Cary, NC, USA. Interesuję się sportem, zdrowym żywieniem, rysunkiem i muzyką. W szkole w Stanach również chodziłam na zajęcia z gry na gitarze i śpiewałam w chórze.

j.rokosz1997@gmail.com

Cześć, jestem Justyna, rok szkolny 2014/15 spędziłam na wymianie w Szwajcarii. Interesuję się literaturą i językami obcymi. Wyjazd na wymianę był jedną z najlepszych decyzji w moim życiu, bo oprócz poznania nowej kultury i języka, zyskałam mnóstwo przyjaciół z całego świata i drugą rodzinę. Dzięki świetnie funkcjonującemu YFU w Szwajcarii nie było mowy o nudzie, cały czas coś się działo. Teraz nadal aktywnie działam w YFU jako wolontariuszka, oczywiście mając przy tym mnóstwo zabawy ale też ucząc się wielu przydatnych w życiu rzeczy. Jeśli masz jakieś pytania, pisz!

zuzannace@gmail.com

Cześć, mam na imię Zuzia, w roku 2014/2015 byłam na wymianie z YFU w Holandii. Te kilka miesięcy za granica były dla mnie największym i zarazem najlepszym doświadczeniem w moim życiu. Poznałam nowy język, nową kulturę, która mimo że wydaje się być bliska naszej, bardzo się od niej różni. Poznałam rownież moich rówieśników dosłownie z całego świata i oczywiście całą masę Holendrów, którzy dali z siebie wszystko, bym czuła się u nich jak w domu. Dzięki mojej decyzji o wymianie udało mi się lepiej poznać samą siebie, teraz wróciłam do Polski, ale część mnie dalej jest w Holandii i wiem, że kiedyś na pewno tam wrócę. Jeśli chcielibyście się dowiedzieć czegoś więcej o wymianie w Holandii lub ogólnie o doświadczeniach z wymiany to bardzo chętnie się nimi podzielę!

dzieciatkowski.maksymilian@gmail.com

Cześć! Jestem Maks. W roku 2013/2014 byłem na wymianie w Finlandii. Od powrotu z wymiany aktywnie udzielam się w życiu YFU. Interesuję się muzyką, uwielbiam czytać i kocham jazdę na rowerze, a oprócz tego każdy inny sport. Uwielbiam także podróżować i poznawać nowych ludzi.

n.idzikiewicz@gmail.com

Cześć, mam na imię Natalia. Na wymianę pojechałam dwa lata temu od razu po zakończeniu gimnazjum. Wylądowałam w New Jersey i miałam szczęście mieszkać z rodziną pochodząca z Indii. Uważam że to był wspaniały rok, gdyż przez przypadek udało mi się poznać coś, czego prawdopodobnie nie mogłabym doświadczyć w żaden inny sposób. Dowiedziałam się nie tylko jak żyć „po amerykańsku” lecz także dowiedziałam się wiele o kulturze hinduskiej, która uwielbiam. Ten rok otworzył mi umysł i uświadomił ze nic nie jest daleko, choć może się takie wydawać na mapie. Wszystko jest do zrobienia; wszystko jest do zobaczenia i miliardy ludzi mamy do poznania! Jeśli macie jakieś pytania albo po prostu chcecie pogadać, to piszcie!

adas.czerwinski@gmail.com

Cześć. Jestem Adam. Swoją przygodę z YFU rozpocząłem w 2014 roku. Z jej pomocą wyjechałem do Niemiec, a konkretnie do Berlina. Lubię poznawać świat, uczyć się języków, oraz jestem zauroczony historią. Wymiana była zdecydowanie najlepszym rokiem w moim krótkim życiu, ktore odmieniło się po niej znacząco. Chcesz porozmawiać o moich doświadczeniach na wyjeździe lub o coś zapytać? Nie ma problemu!

beatasbednarczyk@gmail.com

Z zawodu jestem tłumaczką i wiem, jak wiele daje umiejętność posługiwania się językiem obcym oraz znajomość specyfiki danego kraju. Jak mawiał W. Goethe: „Człowiek żyje tyle razy, ile zna języków”. Jako mama, pragnęłam dla moich Córek, aby miały możliwość takiego „wielokrotnego życia”. Marzyłam też, aby móc wychować je na osoby o otwartych umysłach, dla których świat jest domem, a ludzie przyjaciółmi, bez względu na pochodzenie, miejsce zamieszkania, wyznanie czy kolor skóry. Dzięki YFU oba marzenia mogły zostać spełnione.

michalinatoczek@gmail.com

Hej! Jestem Misia. W roku 2014/2015 byłam na wymianie w USA w stanie Michigan. Moje główne zainteresowania to podróżowanie, teatr, moda i fotografia. Na mojej wymianie bardzo aktywnie spędzałam czas, przez co udało mi się ukończyć tam szkołę i odrazu dostać się na studia. Taki wyjazd to najlepsza przygoda życia. Jeżeli macie do mnie jakieś pytania, piszcie!

weronika.skwaron@gmail.com

Cześć,  jestem Weronika.  Kocham taniec i wszelki ruch, a także podróże i naukę języków. W wieku 16 lat zdecydowałam się pojechać na wymianę do Niemiec. Miałam dość siedzenia i uczenia się języka w szkole. Chciałam nauczyć się go używać w praktyce, poznać kulturę kraju, o którym się tyle uczę. Wymiana okazała się strzałem w dziesiątkę! Nie tylko nauczyłam się płynnie mówić, ale także przeżyłam niezapomnianą przygodę i poznałam ludzi z całego świata! Moje życie zupełnie się odmieniło, a nauka w szkole już nigdy nie będzie taka sama. Świat stał się niesamowicie ciekawy i na wyciągnięcie ręki. Wy też możecie tego doświadczyć! Macie pytania lub chcecie pogadać? Piszcie!

YFU NA ŚWIECIE

DLACZEGO YFU?

Fundamentem istnienia YFU jest tworzenie pozytywnych zmian na skalę globalną. Nasza organizacja została założona, aby zaoferować światu nowy początek, naprawić zniszczenia, które spowodowała II wojna światowa. Mimo czasu, jaki upłynął, nasza misja pozostała aktualna.

PUBLIKACJE

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat działalności YFU? Przedstawiamy spis publikacji – rodzimych i zagranicznych, starych i nowych – które poświęcone zostały naszej organizacji.

WARSZTATY COLOURED GLASSES

Warsztaty „Coloured Glasses” mają na celu promowanie świadomego i aktywnego zaangażowania w dyskurs na temat podstawowych wartości naszego społeczeństwa, a także umożliwienie międzykulturowego doświadczenia również tym osobom, które nie biorą udziału w wymianie młodzieży YFU.