WĘGRY

PODSTAWOWE INFORMACJE

Organizacja partnerska: YFU Węgry

Typ programu: klasyczny lub tematyczny

Czas trwania programu: semestralny lub roczny

Dla kogo: uczniów szkoły średniej w wieku od 15 do 18 lat

Termin przyjmowania zgłoszeń: 20 sierpnia (programy zimowe) | 20 lutego (programy letnie)

Koszt: 5 700 – 6 900 EUR | Szczegółowe informacje tutaj.

 

ELEMENTY PROGRAMU

 • umieszczenie w rodzinie goszczącej, która odpowiada za zapewnienie zakwaterowania oraz trzech posiłków dziennie,
 • umieszczenie w lokalnej szkole średniej,
 • podróż z Polski do Węgier,
 • podróż do domu rodziny goszczącej,
 • seminarium przedwyjazdowe w Polsce,
 • seminarium poprzyjazdowe w kraju wymiany,
 • seminarium śródroczne w połowie wymiany,
 • seminarium przed powrotem z wymiany,
 • seminarium YES w Niemczech,
 • seminarium po powrocie z wymiany,
 • międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne i od następstw niebezpiecznych wypadków,
 • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej,
 • podróż powrotna do Polski.
Podane seminaria dotyczą programów rocznych. W przypadku krótszych programów liczba oferowanych seminariów może się różnić.

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ?

Kliknij i skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy!

SZKOŁA

Węgierskie gimnazium to typowa szkoła średnia, w której można uczyć się historii, gramatyki węgierskiej, literatury, matematyki, fizyki, chemii, biologii, geografii, języków, muzyki, itp. Zajęcia zaczynają się zazwyczaj o 8 rano, trwają po 45 minut z 10-minutowymi przerwami. W ciągu dnia nie można opuszczać terenu szkoły, a nauczycielom należy się szacunek. Lekcje odbywają się w klasach ok. 30-osobowych, chociaż zajęcia takie jak matematyka, czy praktyka języka podzielone są na 15- lub 20-osobowe grupy.

Rok szkolny zaczyna się 1 września i kończy w połowie czerwca. Pierwszy semestr kończy się 31 stycznia, a drugi zaczyna 1 lutego. Zazwyczaj między semestrami uczniowie mają kilkudniową przerwę.

PROGRAM MUZYCZNY

Uzdolnionym muzycznie uczniom YFU Węgry oferuje naukę w profesjonalnym liceum muzycznym, które równolegle z edukacją ogólną na poziomie szkoły średniej zapewnia swoim uczniom wykształcenie muzyczne na zaawansowanym poziomie. Wsród oferowanych przedmiotów specjalnych są m.in. teoria muzyki, solfeż, muzyka kameralna, historia muzyki, chór oraz orkiestra.

Zgodnie z programem nauczania, uczniowie otrzymują prywatne lekcje śpiewu lub gry na wybranym istrumencie, podczas gry przedmioty teoretyczne  nauczane są w grupach. Zajęcia prowadzone są z użyciem metody wychowania muzyczego według Zoltana Kodaly’a.

Udział w programie muzycznym przeznaczony jest dla pracowitych i zmotywowanych uczniów, którzy wiążą swoją przyszłość z muzyką. Jest on szansą nie tylko na praktykę pod okiem wybitnych węgierskich twórców, ale również na otwarcie wielu nowych możliwości kariery dla młodych muzyków.

Aby zakwalifikować się do programu muzycznego kandydat musi posiadać podstawowe wykształcenie muzyczne.

KRAJ I POŁOŻENIE

Węgry to dosyć małe państwo, ze stolicą w Budapeszcie. Dzieli go na dwie części rzeka Dunaj, która zmienia bieg ze wschodniego na południowy. Jeśli lubisz sporty wodne i spędzać czas nad wodą, na pewno spodoba Ci się jezioro Balaton, które jest największym jeziorem w Europie Środkowej. Pogoda na Węgrzech jest bardzo przyjemna – mimo chłodnej zimy (-10 stopni) i gorącego lata (+35 stopni) temperatura jest dość umiarkowana. Długie deszcze nie występują prawie wcale.

RODZINA

Typowa rodzina węgierska składa się z 3-4 członków, chociaż na wsiach typowe są rodziny wielodzietne. Rodziny mieszkają zazwyczaj w 2-3 pokojowych mieszkaniach. Nadal można spotkać również domy wielopokoleniowe. Rodzice są zwykle bardzo zapracowani, ze względu na to, że wielu posiada więcej niż jedną pracę.

Typowa węgierska niedziela składa się ze spacerowania z dziećmi, robót na działce, mycia samochodu, odwiedzaniu rodziców, długich śniadań, meczy piłkarskich, sprzątania, chodzenia do kościoła itp. Niedzielny obiad na pewno nie zdziwi polskich uczniów – rosół i schabowy z mizerią na pewno przypomną każdemu o Polsce!

SEMINARIA YFU

Zaraz po przyjeździe na Węgry uczniowie biorą udział w 4-dniowym seminarium, gdzie rozpoczynają naukę języka węgierskiego. W połowie sierpnia przyjeżdżają po nich rodziny goszczące i w ten sposób oficjalnie rozpoczynają swój rok na wymianie.

W październiku YFU Węgry organizuje Tea-Party, w grudniu warsztaty i przyjęcie świąteczne, w styczniu seminarium śródroczne, w marcu wizytę do parlamentu węgierskiego, w kwietniu wycieczkę do Pragi (nieobowiązkową), w maju ‘goulash cooking party’, a w czerwcu seminarium przed powrotem do domu.

CHCESZ WYJECHAĆ NA WĘGRY?

Pobierz formularz zgłoszeniowy i wyślij go do nas na: info@yfu.org.pl lub na adres: YFU Polska, Skr. Poczt. 36, 61-971 Poznań.