Poznaj YFU Polska
Dowiedz się więcej o historii YFU na świecie i działalności YFU Polska
Fundamentem istnienia YFU jest tworzenie pozytywnych zmian na skalę globalną. Nasza organizacja została założona, aby zaoferować światu nowy początek, naprawić zniszczenia, które spowodowała II wojna światowa. Mimo czasu, jaki upłynął, nasza misja pozostała aktualna.
Chociaż prawdą jest, że wszystkie podróże kształcą, poszerzają perspektywy i umożliwiają zdobycie nowych doświadczeń, programy YFU dodatkowo przyczyniają się do rozwoju młodego człowieka i na stałe zmieniają jego sposób postrzegania siebie, ludzi i świata.
Uczniowie korzystający z możliwości wymiany międzykulturowej doświadczają ogromnego rozwoju wewnętrznego, a przy tym pozytywne wrażenie, jakie wywierają na rodzinach goszczących, znajomych, szkołach, nauczycielach i sąsiadach, wpływa na całe społeczności.
Bowiem to właśnie suma indywidualnych poglądów ostatecznie zmienia opinię publiczną. Z kolei opinia publiczna wpływa na wybieranych przedstawicieli władzy, którzy następnie tworzą projekty polityki publicznej, które przenikają do międzynarodowej dyplomacji. To, co zaczyna się od jednej osoby, z biegiem czasu wpływa na całe nacje.
Dziedzictwo i filozofia naszej założycielki są dzisiaj równie ważne i aktualne, jak były ponad 60 lat temu, a my na przestrzeni tego czasu pozostawiliśmy ślad sukcesu.
Działając w sposób elastyczny, przejrzysty i globalny, staramy się umieszczać uczestników w różnych krajach bez względu na ich pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną lub problemy w nauce; chcemy, aby doświadczenie to było dostępne dla tak wielu ludzi, jak to możliwe.
OTWARTE UMYSŁY I SERCA
Ciekawość świata poszerza świadomość kulturową i umożliwia zrozumienie odmiennych od własnego sposobów życia, co prowadzi do uzyskania szerszej perspektywy i większej tolerancji dla odmienności. Uczestnicy programu są zafascynowani różnicami kulturowymi, a jednocześnie uspokaja ich świadomość, jak wiele ludzie mają ze sobą wspólnego.
Zarówno uczniowie, jak i rodziny goszczące tworzą relacje i więzi emocjonalne z ludźmi z innego obszaru kulturowego, w wyniku czego rodzą się ciepłe, rodzinne uczucia, cenniejsze od wszelkich dóbr materialnych.
Doświadczenie zdobyte dzięki YFU pozwala na zrezygnowanie ze stereotypowego myślenia i postrzegania, które zbyt łatwo powstaje, gdy bazujemy wyłącznie na środkach masowego przekazu i mediach społecznościowych.
NAUKA, KTÓRA ODMIENIA ŻYCIE
Doświadczenia zdobyte w ramach programu YFU dają uczestnikom głęboką wiedzę o świecie. Młodzi ludzie mogą korzystać z wymiany kulturowej z chęci przeżycia przygody i poczucia dreszczu emocji na myśl o nieznanym, ale ostatecznie wynoszą z tego doświadczenia dużo więcej.
Powracają jako dorośli młodzi ludzie, bardziej samodzielni i dojrzali, ze świeżym spojrzeniem. Poznając nowe kultury, jednocześnie dowiadują się więcej o sobie. Rozwój osobisty jest kluczową zaletą programu YFU, ponieważ dzięki niemu uczniowie nabywają nowe umiejętności i cechy charakteru.
Uczniowie stają się nauczycielami, edukują rodziców goszczących, znajomych w szkole i całe społeczności, pokazując i objaśniając kultury swoich krajów. Ci młodzi ambasadorowie nie tylko sami ulegają przemianie, ale także wywierają wpływ na funkcjonujący w innym państwie system szkolnictwa, będąc przedstawicielami innych kultur i wzbogacając codzienne doświadczenia edukacyjne.
To, czego się teraz nauczą, będzie trwało do końca życia.
OBYWATELE WSPÓLNEGO ŚWIATA
Wymiana międzykulturowa poszerza horyzonty. Poprawia ona zrozumienie dla świata poprzez pogłębienie naszego szacunku dla innych kultur i obyczajów. To z kolei zwiększa tolerancję, zmniejsza skłonność do agresji i pomaga eliminować stereotypy.
Udział w wymianie wpaja poczucie dumy narodowej i ideę, że reprezentuje się cały swój naród, pamiętając jednak o szacunku dla innych.
Rodziny goszczące dzieląc się swoimi własnymi tradycjami, świętami i zwyczajami, oferują każdemu uczniowi z wymiany wyjątkową, własną wersję życia w kraju goszczącym i zrozumienie jego różnorodności. Uczniowie, którzy uczestniczą w ich życiu doświadczają tego, co dla innej kultury jest zwykłe, codzienne. Jednak gdy patrzy się na coś z innej perspektywy, to co zwykłe bardzo szybko może stać się nadzwyczajne.
Wymiana wzmacnia nasze wspólne człowieczeństwo podkreślając, że ludzie na całym świecie mają te same emocje, radości i wyzwania.
Historia YFU
Youth for Understanding jest jedną z największych światowych organizacji społecznych, która zajmuje się międzynarodową wymianą młodzieży.
YFU funkcjonuje w oparciu o zasady non-profit, a celem organizacji jest umożliwienie młodzieży wzięcia czynnego udziału w życiu rodziny, szkoły i środowiska w obcym kraju, aby z innej perspektywy móc rozwijać wrażliwość na podobieństwa i różnice kulturowe oraz pogłębiać zrozumienie dla wspólnych idei i wartości.
Organizacja została założona w 1951 roku, aby zaoferować światu nowy początek i naprawić zniszczenia, które spowodowała II wojna światowa. Z czasem stała się obecną w ponad 50 krajach instytucją, która łączy świat poprzez umożliwienie wymiany kulturowej.
Założycielką i pierwszą dyrektorką YFU była dr Rachel Andresen. Pierwszymi uczestnikami programu YFU było 75 niemieckich i austriackich nastolatków zaproszonych przez rodziny amerykańskie na roczny pobyt w USA. W 1955 r. pierwsza grupa amerykańskich nastolatków wyjechała na 10-tygodniowy letni pobyt w Europie. Dzięki pomocy uczniów z poprzednich lat oraz ich rodzin, młodzież z USA znalazła swój dom wśród europejskich rodzin. Początkowy sukces programów wymiany dał impuls do ekspansji YFU w innych częściach świata.
W połowie lat 50. program YFU zaczął rozwijać się w Skandynawii, a następnie w Europie Zachodniej. W 1958 r. Pierwsi uczniowie YFU wyjechali na wymianę do Japonii oraz Meksyku, otwierając programy YFU na Azję oraz Amerykę Łacińską.
YFU w Polsce
Historia programu YFU w Polsce rozpoczęła się w październiku 1989 roku wymianą krótkoterminową z Deutsches YFU Komitee e.v., czyli YFU Niemcy, który jako pierwszy z komitetów YFU zainicjował współpracę z Polską.
W styczniu 1993 r. program został zarejestrowany pod polską nazwą Młodzi Dla Porozumienia - Polska. W kontaktach formalnych stosujemy nazwę Youth For Understanding Polska, a w kontaktach zagranicznych Youth For Understanding Poland. Powszechnie używamy również skrótu YFU Polska lub YFU Poland.
Założycielką programu YFU w Polsce i wieloletnią Przewodniczącą Stowarzyszenia była pani Małgorzata Plewa, nauczycielka j. niemieckiego. W latach 1999-2022 r. Przewodniczącą Stowarzyszenia była pani Małgorzata Górzna.
Siedzibą Stowarzyszenia jest Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.