Seminarium Śródroczne 2017

Seminarium śródroczne, czyli tzw. Mid-Year Orientation lub MYO, zgodnie z tradycją i w tym roku miało miejsce w Krakowie, w dniach od 13 do 15 stycznia. Mieliśmy przyjemność gościć nie tylko uczniów z wymiany z Niemiec, którzy spędzają rok w Polsce, ale także młodzież z Meksyku, USA, Francji, Urugwaju i Estonii, którzy swoją wymianę spędzają w Czechach i na Słowacji.

Uczniowie, którzy spędzają rok w Polsce bralo udział w sesjach seminaryjnych prowadzonych przez naszych wykwalifikowanych wolontariuszy. Dzięki tym zajęciom mieli oni możliwość podzielenia się swoimi dotychczasowymi doświadczeniami z wymiany, porozmawiania o swoich relacjach z rodziną goszczącą i rówieśnikami oraz refleksji na temat polskiej kultury, a także jej podobieństw i różnic z kulturą ich kraju.

Po przyjeździe uczestników wycieczki z Czech i Słowacji, rozpoczęliśmy zabawy integracyjne, aby lepiej się poznać. Już po pierwszej grze znaliśmy swoje imiona, a w trakcie następnych dowiadywaliśmy się coraz więcej o k ażdym uczestniku. Kolejne dni wyjazdu były bardzo aktywne.

W programie naszej wycieczki znalazło się między innymi zwiedzanie Starego Miasta i Wawelu, gdzie uczniowie mogli podziwiać piękne uroki Krakowa oraz muzeum Auschwitz-Birkenau, które dla wielu było wyjątkowym, choć trudnym przeżyciem. Aby zagłębić się w historię miasta udaliśmy się do muzeum Podziemi Krakowskiego Rynku oraz do Fabryki Schindlera. Muzea te pozwoliły nam przenieść się w dawne czasy, poznać ludzi mieszkających w Krakowie w przeszłości oraz zrozumieć, dlaczego Kraków jest takim wyjątkowym miastem.

Podczas wspólnych posiłków mieliśmy okazje skosztować tradycyjnej, polskiej kuchni, ale nie zapominając o różnorodności, korzystaliśmy rownież z uroków kuchni chińskiej i włoskiej. Wycieczka obejmowała także wizyty w kawiarni na gorącą czekoladę oraz bitwy na śnieżki, gdyż śniegu było pod dostatkiem. Uczniowie z całego świata wyjechali do swoich rodzin goszczących zmęczeni, ale szczęśliwi i zakochani w Krakowie.