Seminarium przed powrotem 2018

Kiedy: 11 maja – 13 maja 2018 r.

Gdzie: Gdańsk

W ramach programu wymiany uczniowie YFU biorą udział w pięciu seminariach, których celem jest usystematyzowanie wiedzy, umiejętności i doświadczeń zdobywanych przez uczestników w trakcie pobytu za granicą. Seminarium przed powrotem (ang. Re-entry Orientation, REO) jest czwartym z nich i jednocześnie ostatnim realizowanym w kraju wymiany.

W trakcie seminarium nasi uczniowie rozmawiają na temat tego, jakie plany i zamierzenia udało im się zrealizować w trakcie ubiegłych 10 miesięcy, jakie były dla nich najważniejsze doświadczenia i wnioski z nich płynące, a także jak wykorzystać zdobyte kompetencje po powrocie do domu. Seminarium przygotowuje także do niełatwego rozstania z rodziną goszczącą i przyjaciółmi, bowiem często okazuje się, że to nie moment wyjazdu na wymianę, a powrót z niej jest najtrudniejszy.

Seminarium przed powrotem połączone jest z wycieczką po Trójmieście. W jej trakcie nasi uczniowie, wraz z rodzeństwem goszczącym i wolontariuszami, zwiedzają gdańską starówkę, udają się w rejs na Westerplatte, a także spacerują po słynnym sopockim „Monciaku”.

Zeszłego roku, naszym uczestnikom towarzyszyła wolontariuszka z organizacji partnerskiej YFU w Finlandii, z kolei tego roku, na wycieczkę po Trójmieście zaproszeni zostaną także uczniowie spędzający rok na wymianie w innych państwach regionu Morza Bałtyckiego. Mamy nadzieje na to, że nasza majowa wycieczka okaże się podobnym sukcesem jak coroczny wyjazd do Krakowa, realizowany przy współpracy z YFU CZ i YFU SK.