MARCELINA, UCZENNICA

USA, 2017/2018

Nazywam się Marcelina i pochodzę z małej miejscowości na wschodzie Polski. Rok temu podjęłam bardzo ważną decyzję, która zmieniła moje życie. Nigdy nie wyobrażałam sobie, że w wieku szesnastu lat będę znajdowała się po drugiej stronie świata, bez rodziny i przyjaciół. Jadąc na wymianę musisz być gotowy na to, że nie będziesz miał wokół siebie najbliższych osób. Po przyjeździe do kraju wymiany zyskujesz drugą rodzinę i drugie życie.

Wymianę spędzam w stanie Michigan. Moja historia jest trochę inna, bo aktualnie znajduję się u trzeciej rodziny goszczącej. Jadąc na wymianę nie wyobrażałam sobie jak ludzie się różnią od siebie. Gdy zmieniasz rodzinę goszczącą nie oznacza to, że jest coś z tobą źle. Nie możesz się poddać, bo możliwe, że następna rodzina goszcząca będzie tą perfekcyjną i nie będziesz chciał ich zostawić.

Według mnie podczas wymiany bardzo ważne jest dołączenie do drużyny. Możliwe, że odkryjesz nowe zainteresowania i nawiążesz nowe przyjaźnie. Gdy pierwszy raz byłam na meczu footballu, zobaczyłam jak wszyscy kibicują swojej szkolę i bardzo mi się to spodobało. Zostałam więc cheerlederką. Było to dla mnie niesamowite przeżycie i bardzo się cieszę, że miałam możliwość dołączenia do drużyny. Treningi były codziennie po szkole. Dlatego, że spędzałam tyle czasu z drużyną, dziewczyny stały się dla mnie jak rodzina.

Wymiana dała mi wiele możliwości. Uczę się wiele o kulturze, języku i innych poglądach. Wymiana w innym kraju pomoże ci poznać siebie. Gdy jesteś sama w obcym kraju musisz radzić sobie w różnych sytuacjach. Nauczyłam się patrzeć na świat z innej perspektywy. Gdy jedziesz na ten niesamowity rok w innym kraju musisz liczyć się z różnymi aspektami wymiany i nie planować, że wszystko będzie wyglądało jak w amerykańskich filmach typu High School Musical. Nie zawsze wszystko jest kolorowe i nikt nie chce się rozczarować.

Po sześciu miesiącach w USA mogę powiedzieć, że warto wyjechać na wymianę. Ten rok ukształtuje twoją osobowość i poglądy. Będzie to też niezapomniane przeżycie, które będziesz zawsze bardzo dobrze wspominał.