WŁOCHY

PODSTAWOWE INFORMACJE

Organizacja partnerska: YFU Włochy

Typ programu: klasyczny, tematyczny lub wakacyjny

Czas trwania programu: krótkoterminowy, semestralny lub roczny

Dla kogo: uczniów szkoły średniej w wieku od 15 do 18 lat

Termin przyjmowania zgłoszeń: 20 sierpnia (programy zimowe) | 20 lutego (programy letnie)

Koszt: 5 400 – 7 600 EUR | Szczegółowe informacje tutaj.

ELEMENTY PROGRAMU

 • umieszczenie w rodzinie goszczącej, która odpowiada za zapewnienie zakwaterowania oraz trzech posiłków dziennie,
 • umieszczenie w lokalnej szkole średniej,
 • podróż z Polski do Włoch,
 • podróż do domu rodziny goszczącej,
 • seminarium przedwyjazdowe w Polsce,
 • seminarium poprzyjazdowe w kraju wymiany,
 • seminarium śródroczne w połowie wymiany,
 • seminarium przed powrotem z wymiany,
 • seminarium YES w Niemczech,
 • seminarium po powrocie z wymiany,
 • międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne i od następstw niebezpiecznych wypadków,
 • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej,
 • podróż powrotna do Polski.
Podane seminaria dotyczą programów rocznych. W przypadku krótszych programów liczba oferowanych seminariów może się różnić.

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ?

Kliknij i skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy!

KRAJ I POŁOŻENIE

Włoch nie trzeba nikomu przedstawiać. To południowoeuropejskie państwo znane jest na całym świecie dzięki swojej niepowtarzalnej sztuce – malarskiej, operowej czy kulinarnej.

Włochy podzielone są na 20 regionów oraz kilka wysp, spośród których największe są Sycylia i Sardynia. Do najbardziej znaczących włoskich miast należą m.in. Rzym, Mediolan, Wenecja, Neapol, Florencja i Turyn. Na terenie Włoch znajdują się również dwie niewielkie enklawy: San Marino oraz Watykan.

Rytm życia rodzinnego we Włoszech wyznaczają zwyczaje i tradycje religijne. Bardzo dużo jest także świąt lokalnych, które obchodzone są niezwykle hucznie – zwłaszcza dni patronów miejscowości. Powszechnym sposobem świętowania jest udział w procesjach, w trakcie których obnoszone są relikwie i podobizny świętego. Całości towarzyszy zabawa, muzyka oraz występy teatralne.

Jednym z najsłynniejszych włoskich uroczystości jest karnawał w Wenecji, który rozpoczyna się na pięć dni przed Środą Popielcową. Jest to ogromna parada kolorowych kostiumów i ręcznie wykonanych masek. Karnawał ten cieszy się ogromną popularnością, zwłaszcza wśród turystów odwiedzających Włochy.

Rozwój kultury i sztuki we Włoszech wywarł znaczący wpływ na tradycje artystyczne innych państw Europy. Każdy słyszał kiedyś takie nazwiska jak Leonardo da Vinci, Caravaggio czy Michał Anioł.

SZKOŁA

W ciągu tygodnia włoscy uczniowie zajęci są uczestnictwem w zajęciach oraz rozwiązywaniem pracy domowej, dlatego też spędzają niewiele czasu poza domem. Czas na hobby znajdują zazwyczaj w weekedy. Jakkolwiek, szkoła jest również ważnym miejscem poznawania nowych ludzi i spędzania wspólnego czasu.

Uczniowie z wymiany we Włoszech mogą zostać zapisani do jednego z czterech typów szkół: liceum naukowego, liceum klasycznego, liceum językowego lub instytutu techniczno-ekonomicznego. W każdym z nich do przedmiotów obowiązkowych należą: j. włoski, j. angielski, matematyka, historia i geografia, fizyka, historia sztuki, biologia i chemia oraz wychowanie fizyczne.

Lekcje rozpoczynają się zazwyczaj o 8 rano i kończą ok. 13-14. Najniższą oceną we włoskim systemie nauczania jest 0, a najwyższą jest 10. Aby zaliczyć dany przedmiot wymagane jest uzyskanie co najmniej 6.

RODZINA

We Włoszech rodzina pełni bardzo ważną rolę, dlatego stanowi istotną część doświadczenia każdego ucznia na wymianie. Większość rodzin goszczących mieszka w małych miejscowościach lub na przedmieściach. Niektóre z nich mają dzieci a niektóre nie, część z nich stanowią samotni rodzice a część mieszka w jednym domu z dziadkami – podobnie jak u nas, rodziny mogą bardzo różnić się od siebie.

Każdego wieczoru rodziny spotykają się na wspólną kolację, która jest najważniejszym posiłkiem dnia. W jej trakcie rozmawiają o tym, jak minął im dzień. We Włoszech relacje między rodzicami a dziećmi są bardzo bliskie, dlatego też dzielą się ze sobą swoim prywatnym życiem, opowiadają o przyjaciołach lub problemach.

SEMINARIA YFU

Zaraz po przyjeździe na Węgry uczniowie biorą udział w 3-dniowym seminarium, gdzie mają okazję poznać innych uczniów z wymiany, którzy zdecydowali sie spędzić rok w tym kraju. Podczas seminarium zdobywają praktyczne informacje dotyczące życia we Włoszech oraz poznają tajniki włoskiej kuchni.

W połowie pobytu uczniowie biorą udział w seminarium śródrocznym, w trakcie którego robią bilans dotychczasowego postępu w nauce języka, adaptacji do lokalnej kultury itp.

Przed wyjazdem do domu uczniowie uczestniczą w seminarium kończącym program wymiany, które przygotowuje ich do ponownej adaptacji w kraju ojczystym.

CHCESZ WYJECHAĆ DO WŁOCH?

Pobierz formularz zgłoszeniowy i wyślij go do nas na: info@yfu.org.pl lub na adres: YFU Polska, Skr. Poczt. 36, 61-971 Poznań.

UWAGA

Ze względu na dużą popularność tego programu, czas oczekiwania na informację o rodzinie goszczącej wydłużyć się może do kilku dni przed wyjazdem. W niektórych przypadkach data wyjazdu może zostać przesunięta o 2-4 tygodnie.