PODSTAWOWE INFORMACJE

Organizacja partnerska: YFU USA

Typ programu: klasyczny, uniwersytecki lub wakacyjny

Czas trwania programu: krótkoterminowy, semestralny, roczny lub dwuletni

Dla kogo: uczniów i absolwentów szkoły średniej w wieku od 15 do 21 lat

Termin przyjmowania zgłoszeń: 20 sierpnia (programy zimowe) | 20 lutego (programy letnie)

Koszt: 6 800 – 37 000 USD | Szczegółowe informacje tutaj.

 

ELEMENTY PROGRAMU

 • umieszczenie w rodzinie goszczącej, która odpowiada za zapewnienie zakwaterowania oraz trzech posiłków dziennie,
 • umieszczenie w lokalnej szkole średniej lub wyższej,
 • podróż z Polski do USA,
 • podróż do domu rodziny goszczącej,
 • seminarium przedwyjazdowe w Polsce,
 • seminarium poprzyjazdowe w kraju wymiany,
 • seminarium śródroczne w połowie wymiany,
 • seminarium przed powrotem z wymiany,
 • seminarium po powrocie z wymiany,
 • międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne i od następstw niebezpiecznych wypadków,
 • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej,
 • podróż powrotna do Polski.
Podane seminaria dotyczą programów rocznych. W przypadku krótszych programów liczba oferowanych seminariów może się różnić.

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ?

Kliknij i skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy!

KRAJ I POŁOŻENIE

Stany Zjednoczone Ameryki to trzecie, pod względem ludności, państwo świata, a czwarte pod względem powierzchni. Pomimo tego, że na co dzień może wydawać nam się, że o amerykańskiej kulturze wiemy już wszystko, ze względu na swój nieprzeciętny rozmiar jest to kraj niezwykle zróżnicowany. Doświadczenia zdobyte podczas pobytu w jednym z północno-wschodnich stanów mogą diametralnie różnić się od tych przeżytych w południowo-zachodniej części kraju.

SZKOŁA

Klasy w amerykańskiej szkole mają własne nazwy, nie są numerowane tak jak w Polsce. W amerykańskim High School (liceum) są cztery klasy-roczniki: freshmen, softmore, junior i senior.
Przeważająca część dnia ucznia poświęcona jest właśnie szkole, najpierw cały dzień zajęć, a potem zajęcia pozalekcyjne: kółka zainteresowań, drużyny sportowe i inne – wybór jest ogromny.

Wybór przedmiotów jest też pozytywnym zaskoczeniem. Można się zapisać na „tradycyjne” zajęcia jak biologia, chemia, matematyka lub bardziej ciekawe jak tworzenie stron internetowych, opieka nad dzieckiem, geografia kulturalna świata, nauka szybkiego pisania na komputerze połączona z podstawami zachowania w biznesie oraz wiele innych. Obowiązkowa jest tylko historia i język angielski. Nauka oparta jest bardziej na doświadczeniach i praktyce, niż na samych podręcznikach i teorii.

SEMINARIA YFU

Przyjeżdżając do USA każdy uczeń z wymiany uczestniczy w seminarium przygotowującym. Tam zapoznaje się z podstawową wiedzą o Stanach Zjednoczonych, o życiu w tym kraju, o regułach nim rządzących, o tym co wypada a czego nie, co jest zakazane a co dozwolone. Są to informacje bardzo przydatne, gdyż wbrew temu co nam się wydaje Stany Zjednoczone bardzo różnią się od Europy.

W trakcie pobytu mają miejsca również inne seminaria – bądź to z jakiejś specjalnej okazji np. przed Bożym Narodzeniem lub spontanicznie organizowane spotkania uczniów i ich rodzin goszczących.

RODZINA

Trudno jest w paru słowach powiedzieć coś o amerykańskich rodzinach. Są one bardzo zróżnicowane pod względem rozmiaru i struktury. Gdy Amerykanie mają czas wolny, starają się dużo czasu spędzać z rodziną. Bardzo ważne są wspólne posiłki, wspólne wyjścia, wspólne wyjazdy. Każda rodzina amerykańska docenia, gdy uczeń z wymiany wychodzi samodzielnie z jakąś inicjatywą, aby wspólnie spędzić czas, zrobić coś razem.

CZAS WOLNY

Czas wolny młodzi ludzie chodzący do High School spędzają inaczej niż ich rówieśnicy w Polsce. Nie ma raczej co liczyć na huczne imprezy w domu, wyjścia do pubu czy nawet do klubu (chociaż wszystko zależy od stanu, USA to ogromny kraj i bardzo zróżnicowany).

Należy pamiętać, że alkohol można kupić dopiero po ukończeniu 21 lat. Prawo to jest bardzo rygorystycznie przestrzegane, a próba jego złamania może szybko skończyć się niemiłą przygodą z policją. W związku z zakazem sprzedaży alkoholu młodzieży, nie ma ona wstępu do większości klubów.

W takim razie co robi młodzież w USA? Bawi się, tylko, że inaczej niż my w Europie. Ale po to jedzie się na wymianę aby doświadczyć czegoś innego. W ciągu tygodnia większość czasu zajmuje szkoła. Lekcje od rana do popołudnia a potem zajęcia pozalekcyjne. Bierze w nich udział zdecydowana większość uczniów i są one naprawdę ciekawe. W weekendy popularne są wyjścia do kina, jakiejś restauracji, spotkania u kogoś w domu, czy po prostu jazda samochodem po okolicy. Na nudę nie ma co narzekać!

CHCESZ WYJECHAĆ DO USA?

Pobierz formularz zgłoszeniowy i wyślij go do nas na: info@yfu.org.pl lub na adres: YFU Polska, Skr. Poczt. 36, 61-971 Poznań.

UWAGA

Ze względu na dużą popularność tego programu, czas oczekiwania na informację o rodzinie goszczącej wydłużyć się może do kilku dni przed wyjazdem. W niektórych przypadkach data wyjazdu może zostać przesunięta o 2-4 tygodnie.