URUGWAJ

PODSTAWOWE INFORMACJE

Organizacja partnerska: YFU Urugwaj

Typ programu: klasyczny lub wakacyjny

Czas trwania programu: krótkoterminowy, semestralny lub roczny

Dla kogo: uczniów szkoły średniej w wieku od 15 do 18 lat

Termin przyjmowania zgłoszeń: 15 września (programy zimowe) | 20 lutego (programy letnie)

Koszt: 8 700 – 10 500 USD | Szczegółowe informacje tutaj.

 

ELEMENTY PROGRAMU

 • umieszczenie w rodzinie goszczącej, która odpowiada za zapewnienie zakwaterowania oraz trzech posiłków dziennie,
 • umieszczenie w lokalnej szkole średniej,
 • podróż z Polski do Urugwaju,
 • podróż do domu rodziny goszczącej,
 • seminarium przedwyjazdowe w Polsce,
 • seminarium poprzyjazdowe w kraju wymiany,
 • seminarium śródroczne w połowie wymiany,
 • seminarium przed powrotem z wymiany,
 • seminarium po powrocie z wymiany,
 • międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne i od następstw niebezpiecznych wypadków,
 • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej,
 • podróż powrotna do Polski.
Podane seminaria dotyczą programów rocznych. W przypadku krótszych programów liczba oferowanych seminariów może się różnić.

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ?

Kliknij i skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy!

KRAJ I POŁOŻENIE

Urugwaj jest małym państwem w Ameryce Południowej. Miszka tam zaledwie 3,3 miliony ludzi, z czego ponad połowa zamieszkuję obszar metropolitarny Montvideo. Urugwajczycy są w dużej mierze potomkami imigrantów z różnych państw Europy – głównie Hiszpanii i Włoch. Urugwaj podzielony jest na 19 regionów. Pomimo niewielkich rozmiarów kraju, każdy z nich ma swój własny urok. 

Pogoda jest dość podobna w całym kraju, który leży w całości w strefie umiarkowanej ciepłej. Średnia temperatura latem wynosi  24°C, a zimą spada do 9°C – jest chłodno i może padać deszcz, ale praktycznie nigdy nie pada śnieg. Warto jest pamiętać, że w Urugwaju pory roku występują „na odwrót” niż w Europie. Wyjeżdżając w lipcu lub sierpniu trzeba być przygotowanym na tamtejszą zimę!

RODZINA

W Urugwaju, tak jak w każdym innym państwie na świecie, każda rodzina jest inna. Dlatego warto zachować otwarty umysł i pamiętać, że żadna rodzina nie jest lepsza lub gorsza – jest po prostu inna.

W niektórych rodzinach oboje rodziców pracuje na pełen etat. W innych, jeden z rodziców zostaje w domu z dziećmi, podczas gdy drugi pracuje. Większość rodzin goszczących ma kilkoro dzieci, jednak może się również zdarzyć, że nie będą mieli żadnych lub że są one dorosłe i mieszkają one poza domem.

Wiele rodzin spędza wspólnie czas podczas posiłków, kiedy to dzielą się ze sobą wydarzeniami z minionego dnia. W Urugwaju życie rodzinne jest bardzo ważne, dlatego również od uczniów z wymiany oczekuje się zaangażowania w sprawy rodzinne oraz uczestnictwa w rodzinnych świętach i uroczystościach. Pomimo iż spotkania tego typu mogą być początkowo trudne, ze względu na nieznajomość języka i kultury, są one jednocześnie jednym z najlepszych sposobów do ich poznania.

W Urugwaju obowiązki domowe dzielone są zazwyczaj pomiędzy wszystkich członków rodziny, zatem także uczniowie z wymiany powinni pomagać w domu np. zmywając naczynia, utrzymując porządek we własnym pokoju, gotując od czasu do czasu itp.

SZKOŁA

W Urugwaju istnieją zarówno szkoły publiczne, jak i prywatne. Uczniowie z wymiany zapisywani są zazwyczaj do tej samej szkoły, do której uczęszcza ich rodzeństwo goszczące. W szkołach publicznych uczniowie często mają dowolność ubioru, podczs gdy większość szkół prywatnych wymaga noszenia mundurka.

Obecność na zajęciach jest obowiązkowa dla wszystkich uczniów YFU. Uczęszczają oni na zajęcia na takich samych zasadach jak ich urugwajscy rówieśnicy. Jest to nie tylko jeden z najszybszych sposobów na naukę j. hiszpańskiego, ale również na poznanie wielu nowych ludzi.

W zależności od wielkości szkoły, lekcje mogą odbywać się w systemie jedno- lub dwuzmianowym. Ten drugi oznacza, że dla niektórych klas zajęcia rozpoczynają się rano, a dla niektórych po południu.

Poza szkołą wielu młodych Urugwajczyków bierze udział w zajęciach pozalekcyjnych organizowanych przez kółka zainteresowań lub kluby sportowe.

SEMINARIA

Tuż po przyjeździe do Urugwaju uczniowie biorą udział w seminarium orientacyjnym, podczas którego poruszane są kluczowe kwestie związane z pobytem na wymianie w tym kraju, jak na przykład: kultura Urugwaju, życie w rodzinie goszczącej, komunikacja, szkoła, oczekiwania w trakcie wymiany, zasady YFU, itp. Częścią seminarium jest również 36-godzinny kurs językowy.

W połowie pobytu uczniowie biorą udział w seminarium śródrocznym, a na miesiąc przed ukończeniem programu w seminarium przed powrotem, które przygotowuje ich do podróży do domu.

CHCESZ WYJECHAĆ DO URUGWAJU?

Pobierz formularz zgłoszeniowy i wyślij go do nas na: info@yfu.org.pl lub na adres: YFU Polska, Skr. Poczt. 36, 61-971 Poznań.