TURCJA
PODSTAWOWE INFORMACJE
Organizacja partnerska: YFU Turcja
Typ programu: klasyczny
Czas trwania programu: trymestralny lub roczny
Termin przyjmowania zgłoszeń: 20 sierpnia (programy zimowe) | 20 lutego (programy letnie)
Koszt: 5 500 – 6 600 EUR | Szczegółowe informacje tutaj.
ELEMENTY PROGRAMU
- umieszczenie w rodzinie goszczącej, która odpowiada za zapewnienie zakwaterowania oraz trzech posiłków dziennie,
- umieszczenie w lokalnej szkole średniej,
- podróż z Polski do Turcji,
- podróż do domu rodziny goszczącej,
- seminarium przedwyjazdowe w Polsce,
- seminarium poprzyjazdowe w kraju wymiany,
- seminarium śródroczne w połowie wymiany,
- seminarium przed powrotem z wymiany,
- seminarium YES w Niemczech
- seminarium po powrocie z wymiany,
- międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne i od następstw niebezpiecznych wypadków,
- ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej,
- podróż powrotna do Polski.
Podane seminaria dotyczą programów rocznych. W przypadku krótszych programów liczba oferowanych seminariów może się różnić.
CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ?
Kliknij i skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy!
KRAJ I POŁOŻENIE
Turcja jest państwem leżącym w dwóch kontynentach, Europie oraz Azji. Część azjatycka stanowi aż 97% kraju. Turcja jest 37. największym państwem świata dzięki czemu jej klimat, przyroda oraz kultura są bardzo zróżnicowane. Mitem jest, że w Turcji panuje zawsze ciepła pogoda – spotkać tam można zarówno słoneczne i gorące lato, jak i chłodna zimę.
Współczesna turecka kultura, pod wpływem burzliwych dziejów, stanowi mieszankę wielu wpływów: muzułmańskich tradycji, zachodniego liberalizmu, kemalowskich zmian społecznych oraz etnicznych i religijnych mniejszości. Do tej pory w różnych częściach kraju rozpoznawalne są elementy kultury arabskiej, perskiej, kaukaskiej, kurdyjskiej, bałkańskiej lazyjskiej czy nawet francuskiej. W zależności od miejsca zamieszkania doświadczyć można wielu różnorodnych tureckich zwyczajów i stylów życia.
SZKOŁA
Uczniowie YFU w Turcji zapisywani są zarówno do szkół publicznych, jak i prywatnych. W obu przypadkach zwolnieni są z ponoszenia opłat za edukację.
System edukacji w Turcji jest dość wymagający. Uczniowie liceum poświęcają wiele czasu na przygotowanie się do egzaminów końcowych, aby zyskać więcej możliwości kontynuacji nauki na studiach. Wielu młodych Turków uczęszcza na zajęcia pozalekcyjne, przez co w ciągu tygodnia mają niewiele czasu na spotkania ze znajomymi. Ich rolę częściowo pełni aktywność w kółkach zainteresowań, które znaleźć można zarówno w szkole, jak i poza nią. Jest to również dobry sposób na naukę języka tureckiego dla obcokrajowców oraz łatwiejszą adaptację w trakcie wymiany.
W tureckich szkołach funkcjonują surowe zasady dotyczące ubioru. Część z nich wymaga od uczniów noszenia mundurka. Niedozwolone jest noszenie makijażu, biżuterii lub piercingu. Nietolerowane są również niestandardowe fryzury lub kolory włosów. Uczniowie płci męskiej nie powinni nosić długich włosów oraz zarostu.
Obecność na zajęciach jest traktowana w Turcji bardzo poważnie. Uczniowie mogą opuścić zaledwie kilka dni zajęć bez przedstawienia odpowiedniego usprawiedliwienia. Ponadprogramowe nieobecności mogą doprowadzić do wydalenia ucznia ze szkoły, a w przypadku ucznia z wymiany, również wcześniejsze zakończenie programu i powrót do domu.
RODZINA
W Turcji rodzina najczęściej oznacza nie tylko rodziców i ich dzieci, ale również dziadków, którzy często mieszkają pod jednym dachem. Usamodzielnianie się młodszego pokolenia staje się jednak coraz popularniejsze, zwłaszcza w dużych miastach. Dzieje się tak ze względu na silne wpływy kultury zachodniej oraz jej nacisk na indywidualizm oraz przedefiniowanie tradycyjnych ról przypisywanych dotychczas poszczególnym członkom rodziny.
Większość tureckich rodzin jest wyznania muzułmańskiego, które stanowi największą religię w tym kraju. Ok. 70% z nich wyznaje sunnicką odmianę islamu, a ok. 25% stanowią alewici. Mimo silnego przywiązania do tradycji religijnych, od 1924 r. Turcja jest państwem świeckim, co oznacza, że oficjalnie religia wpływu na funkcjonowanie administracji publicznej. Dla wielu Turków islam jest istotną częścią ich życia, jednakże pozostają oni tolerancyjni wobec osób o odmienym wyznaniu i tradycjach.
SEMINARIA YFU
Uczniowie z wymiany w Turcji biorą udział w trzech seminariach. Pierwsze z nich odbywa się w miejscowości Izmir i trwa 5 dni. Jego celem jest przygotowanie uczniów do spędzenia roku w tureckiej rodzinie, kulturze i systemie szkolnictwa. To właśnie tam uczestnicy otrzymują najważniejsze informacje dotyczące ich wymiany w Turcji.
Seminarium śródroczne organizowane jest zazwyczaj pod koniec stycznia lub w pierwszej połowie lutego. W jego trakcie wolontariusze YFU rozmawiają z uczestnikami na temat ich dotychczasowych postępów oraz wspierają ich i służą pomocą w przypadku występowania jakichkolwiek trudności.
Seminarium kończące program odbywa się na przełomie maja i czerwca, trwa trzy dni i ma miejsce w regionie Kapadocji.
CHCESZ WYJECHAĆ DO TURCJI?
Pobierz formularz zgłoszeniowy i wyślij go do nas na: info@yfu.org.pl lub na adres: YFU Polska, Skr. Poczt. 36, 61-971 Poznań.