SŁOWACJA

PODSTAWOWE INFORMACJE

Organizacja partnerska: YFU Słowacja

Typ programu: klasyczny lub tematyczny

Czas trwania programu: semestralny lub roczny

Dla kogo: uczniów szkoły średniej w wieku od 15 do 18 lat

Termin przyjmowania zgłoszeń: 15 marca

Koszt: 5 300 – 7 000 EUR | Szczegółowe informacje tutaj.

 

ELEMENTY PROGRAMU

 • umieszczenie w rodzinie goszczącej, która odpowiada za zapewnienie zakwaterowania oraz trzech posiłków dziennie,
 • umieszczenie w lokalnej szkole średniej,
 • podróż z Polski na Słowację,
 • podróż do domu rodziny goszczącej,
 • seminarium przedwyjazdowe w Polsce,
 • seminarium poprzyjazdowe w kraju wymiany,
 • seminarium śródroczne w połowie wymiany,
 • seminarium przed powrotem z wymiany,
 • seminarium YES w Niemczech,
 • seminarium po powrocie z wymiany,
 • międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne i od następstw niebezpiecznych wypadków,
 • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej,
 • podróż powrotna do Polski.
Podane seminaria dotyczą programów rocznych. W przypadku krótszych programów liczba oferowanych seminariów może się różnić.

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ?

Kliknij i skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy!

KRAJ I POŁOŻENIE

Słowacja to kraj w samym sercu Europy. Leży na południe od Polski i jest domem dla ok. 5,5 mln ludzi.  Oprócz Polski graniczy z pięcioma krajami: Czechami, Węgrami, Austrią i Ukrainą.

Słowacja jest jednym z najmniejszych państw Europy. Jest także jednym z najmłodszych – niepodległa Republika Słowacka powstała 1 stycznia 1993 w wyniku rozpadu Czechosłowacji. Oprócz Słowaków żyją tam Węgrzy, którzy stanowią ok. 10% populacji oraz Romowie (niewiele ponad 1%).

Stolicą Słowacji jest leżąca nad Dunajem Bratysława, która położona jest tuż przy granicy z Węgrami i Austrią – zaledwie 60 km od Wiednia.

Słowacja jest podzielona na osiem tzw. krajów (odpowiadających naszym województwom), a te z kolei dzielą się na tzw. okresy (czyli okręgi). Kraje Słowacji to: Bańskobystrzycki, Bratysławski, Koszycki, Nitrański, Preszowski, Trenczyński, Trnawski oraz Żyliński.

RODZINA

Na Słowacji, podobnie jak w Polsce, rodzina pełni bardzo ważną rolę. Uroczystości rodzinne, takie jak urodziny czy rocznice, są równie popularne. Również dla uczniów z wymiany rodziny goszczące starają się być otwarte i bliskie oraz robią co w ich mocy, aby czuli się oni jak u siebie w domu.

Większość rodzin goszczących na Słowacji składa się z dwójki rodziców i co najmniej jednego dziecka. Zdarzają się jednak i takie, w których głową rodziny jest samotny rodzic. Są również rodziny trzypokoleniowe, co znaczy, że w jednym domu mieszkają dziadkowie, rodzice oraz ich dzieci. Na Słowacji funkcjonuje powiedzenie, które mówi, że w „tradycyjnym” słowackim domu głową rodziny jest ojciec, za to matka jest szyją – dzięki której głowa może się obracać.

Rodzice stanowią generalnie duży autorytet, dlatego od dzieci wymaga się posłuszeństwa i pomocy przy domowych obowiązkach. Do ich zadań należy najczęściej sprzątanie własnego pokoju, zmywanie naczyć, rozwieszanie prania lub opieka nad zwierzętami.  Niektóre rodziny mają przy swoim domu ogródek, w którym hodują warzywa lub owoce. W takim przypadku pomoc ze strony dzieci potrzebna jest również tam.

SZKOŁA

Uczniowie z wymiany na Słowacji zostają zapisani do drugiej lub trzeciej klasy lokalnego gymnázium (odpowiednik polskiego liceum). Sposób nauczania różni się w zależności od szkoły, jednak w większości z nich jest on nastawiony na wiedzę teoretyczną.

Rok szkolny zaczyna się 2 września i kończy 30 czerwca. Lekcje rozpoczynają się zazwyczaj o 8:00 rano i kończą około 14:00. W ciągu dnia odbywa się standardowo 7 45-minutowych lekcji. Przedmioty nauczane w liceum to: matematyka, j. słowacki, 2 języki obce (angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, włoski lub rosyjski), geografia, historia, wchowanie fizyczne, fizyka, chemia, informatyka i wiedza o społeczeństwie.

Skala oceniania w słowackich szkołach to od 1 do 5, gdzie 1 to ocena najlepsza (výborný), a 5 to ocena najgorsza (nedostatočný).

SEMINARIA YFU

Podczas programu wymiany na Słowacji organizowane są trzy seminaria YFU.

Post-Arrival Orientation: seminarium orientacyjne, które odbywa się tuż po przyjeździe uczniów na Słowację. Jest to okazja do poznania innych uczniów z wymiany i nawiązania pierwszych przyjaźni. Seminarium skupia się na wszelkiego typu zmaganiach, jakie mogą mieć miejsce w ciągu roku na wymianie.

Mid-Year Orientation: seminarium śródroczne na Słowacji organizowane jest zazwyczaj w lutym. Połączone jest z obozem narciarskim,  ponieważ dla Słowaków jest to jeden z ulubionych sposobów na spędzanie wolnego czasu zimą.

Re-Entry Orientation: ostatnie seminarium odbywa się na początku czerwca. W jego trakcie uczniowie rozmawiają o trudnościach i przygotowaniach związanych z powrotem do domu.

Oprócz oficjalnych seminariów, w ciągu roku organizowane są także mniejsze wydarzenia jak spotkanie bożonarodzeniowe, spotkania z wolontariuszami, wycieczki itp.

CHCESZ WYJECHAĆ NA SŁOWACJĘ?

Pobierz formularz zgłoszeniowy i wyślij go do nas na: info@yfu.org.pl lub na adres: YFU Polska, Skr. Poczt. 36, 61-971 Poznań.