SŁOWACJA
PODSTAWOWE INFORMACJE
Organizacja partnerska: YFU Słowacja
Typ programu: klasyczny lub tematyczny
Czas trwania programu: semestralny lub roczny
Dla kogo: uczniów szkoły średniej w wieku od 15 do 18 lat
Termin przyjmowania zgłoszeń: 15 marca
Koszt: 5 300 – 7 000 EUR | Szczegółowe informacje tutaj.
ELEMENTY PROGRAMU
- umieszczenie w rodzinie goszczącej, która odpowiada za zapewnienie zakwaterowania oraz trzech posiłków dziennie,
- umieszczenie w lokalnej szkole średniej,
- podróż z Polski na Słowację,
- podróż do domu rodziny goszczącej,
- seminarium przedwyjazdowe w Polsce,
- seminarium poprzyjazdowe w kraju wymiany,
- seminarium śródroczne w połowie wymiany,
- seminarium przed powrotem z wymiany,
- seminarium YES w Niemczech,
- seminarium po powrocie z wymiany,
- międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne i od następstw niebezpiecznych wypadków,
- ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej,
- podróż powrotna do Polski.
Podane seminaria dotyczą programów rocznych. W przypadku krótszych programów liczba oferowanych seminariów może się różnić.
CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ?
Kliknij i skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy!
KRAJ I POŁOŻENIE
Słowacja to kraj w samym sercu Europy. Leży na południe od Polski i jest domem dla ok. 5,5 mln ludzi. Oprócz Polski graniczy z pięcioma krajami: Czechami, Węgrami, Austrią i Ukrainą.
Słowacja jest jednym z najmniejszych państw Europy. Jest także jednym z najmłodszych – niepodległa Republika Słowacka powstała 1 stycznia 1993 w wyniku rozpadu Czechosłowacji. Oprócz Słowaków żyją tam Węgrzy, którzy stanowią ok. 10% populacji oraz Romowie (niewiele ponad 1%).
Stolicą Słowacji jest leżąca nad Dunajem Bratysława, która położona jest tuż przy granicy z Węgrami i Austrią – zaledwie 60 km od Wiednia.
Słowacja jest podzielona na osiem tzw. krajów (odpowiadających naszym województwom), a te z kolei dzielą się na tzw. okresy (czyli okręgi). Kraje Słowacji to: Bańskobystrzycki, Bratysławski, Koszycki, Nitrański, Preszowski, Trenczyński, Trnawski oraz Żyliński.
RODZINA
Na Słowacji, podobnie jak w Polsce, rodzina pełni bardzo ważną rolę. Uroczystości rodzinne, takie jak urodziny czy rocznice, są równie popularne. Również dla uczniów z wymiany rodziny goszczące starają się być otwarte i bliskie oraz robią co w ich mocy, aby czuli się oni jak u siebie w domu.
Większość rodzin goszczących na Słowacji składa się z dwójki rodziców i co najmniej jednego dziecka. Zdarzają się jednak i takie, w których głową rodziny jest samotny rodzic. Są również rodziny trzypokoleniowe, co znaczy, że w jednym domu mieszkają dziadkowie, rodzice oraz ich dzieci. Na Słowacji funkcjonuje powiedzenie, które mówi, że w „tradycyjnym” słowackim domu głową rodziny jest ojciec, za to matka jest szyją – dzięki której głowa może się obracać.
Rodzice stanowią generalnie duży autorytet, dlatego od dzieci wymaga się posłuszeństwa i pomocy przy domowych obowiązkach. Do ich zadań należy najczęściej sprzątanie własnego pokoju, zmywanie naczyć, rozwieszanie prania lub opieka nad zwierzętami. Niektóre rodziny mają przy swoim domu ogródek, w którym hodują warzywa lub owoce. W takim przypadku pomoc ze strony dzieci potrzebna jest również tam.
SZKOŁA
Uczniowie z wymiany na Słowacji zostają zapisani do drugiej lub trzeciej klasy lokalnego gymnázium (odpowiednik polskiego liceum). Sposób nauczania różni się w zależności od szkoły, jednak w większości z nich jest on nastawiony na wiedzę teoretyczną.
Rok szkolny zaczyna się 2 września i kończy 30 czerwca. Lekcje rozpoczynają się zazwyczaj o 8:00 rano i kończą około 14:00. W ciągu dnia odbywa się standardowo 7 45-minutowych lekcji. Przedmioty nauczane w liceum to: matematyka, j. słowacki, 2 języki obce (angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, włoski lub rosyjski), geografia, historia, wchowanie fizyczne, fizyka, chemia, informatyka i wiedza o społeczeństwie.
Skala oceniania w słowackich szkołach to od 1 do 5, gdzie 1 to ocena najlepsza (výborný), a 5 to ocena najgorsza (nedostatočný).
SEMINARIA YFU
Podczas programu wymiany na Słowacji organizowane są trzy seminaria YFU.
Post-Arrival Orientation: seminarium orientacyjne, które odbywa się tuż po przyjeździe uczniów na Słowację. Jest to okazja do poznania innych uczniów z wymiany i nawiązania pierwszych przyjaźni. Seminarium skupia się na wszelkiego typu zmaganiach, jakie mogą mieć miejsce w ciągu roku na wymianie.
Mid-Year Orientation: seminarium śródroczne na Słowacji organizowane jest zazwyczaj w lutym. Połączone jest z obozem narciarskim, ponieważ dla Słowaków jest to jeden z ulubionych sposobów na spędzanie wolnego czasu zimą.
Re-Entry Orientation: ostatnie seminarium odbywa się na początku czerwca. W jego trakcie uczniowie rozmawiają o trudnościach i przygotowaniach związanych z powrotem do domu.
Oprócz oficjalnych seminariów, w ciągu roku organizowane są także mniejsze wydarzenia jak spotkanie bożonarodzeniowe, spotkania z wolontariuszami, wycieczki itp.
CHCESZ WYJECHAĆ NA SŁOWACJĘ?
Pobierz formularz zgłoszeniowy i wyślij go do nas na: info@yfu.org.pl lub na adres: YFU Polska, Skr. Poczt. 36, 61-971 Poznań.