SERBIA

PODSTAWOWE INFORMACJE

Organizacja partnerska: YFU Serbia

Typ programu: klasyczny lub tematyczny

Czas trwania programu: krótkoterminowy lub semestralny

Dla kogo: uczniów szkoły średniej w wieku od 15 do 18 lat

Termin przyjmowania zgłoszeń: 30 lipca (programy zimowe) | 20 lutego (programy letnie)

Koszt: 5 000 – 5 750 EUR | Szczegółowe informacje tutaj.

ELEMENTY PROGRAMU

 • umieszczenie w rodzinie goszczącej, która odpowiada za zapewnienie zakwaterowania oraz trzech posiłków dziennie,
 • umieszczenie w lokalnej szkole średniej,
 • podróż z Polski do Serbii,
 • podróż do domu rodziny goszczącej,
 • seminarium przedwyjazdowe w Polsce,
 • seminarium poprzyjazdowe w kraju wymiany,
 • seminarium śródroczne w połowie wymiany,
 • seminarium przed powrotem z wymiany,
 • seminarium YES w Niemczech,
 • seminarium po powrocie z wymiany,
 • międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne i od następstw niebezpiecznych wypadków,
 • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej,
 • podróż powrotna do Polski.
Podane seminaria dotyczą programów rocznych. W przypadku krótszych programów liczba oferowanych seminariów może się różnić.

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ?

Kliknij i skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy!

KRAJ I POŁOŻENIE

Ten otoczony lądem kraj nie tylko geograficznie, ale i kulturowo, politycznie oraz religijnie jedną nogą stoi na wschodzie, drugą na zachodzie. Jeżeli zdecydujesz się spędzić tam swoją roczną wymianę, na własnej skórze przekonasz się, dlaczego Serbowie znani są ze swojej gościnności, otwartości i ciepła. Serbia posiada również wciągającą i bogatą historię. Można się tam natknąć zarówno na prehistoryczne wykopaliska, ruiny starożytnych rzymskich miast, jak i kościoły z dwunastego wieku.

SZKOŁA

Jako uczeń na wymianie, zostaniesz umieszczony w tzw. Gymnasium, czyli liceum publicznym w Serbii. Najprawdopodobniej zostaniesz przydzielony do dziesiątej, jedenastej, bądź dwunastej klasy, w zależności od Twojego wieku. Zajęcia szkolne podzielone są na dwie “zmiany”. W niektóre tygodnie uczniowie odbywają lekcje rano, w inne – po południu. Każda klasa obejmuje około 30 uczniów oraz nauczyciela, który jest za nią odpowiedzialny. W trakcie roku szkolnego klasa uczęszcza razem na wszystkie zajęcia, dzięki czemu łatwiej jest nawiązać znajomości i przyjaźnie.

CZAS WOLNY

Serbia z całą pewnością oferuje wiele ciekawych możliwości spędzania wolnego czasu. Jest to kraj, w którym uwielbia się czynny odpoczynek na świeżym powietrzu. Niewykluczone więc, że razem ze swoją rodziną goszczącą weekendy spędzać będziecie na jeździe konnej, lub wędrówkach górskich. Jeżeli zamieszkasz w pobliżu rzeki lub jeziora, być może będziesz miał okazję spróbować żeglarstwa lub kajakarstwa. W zimie dużą popularnością cieszą się stoki narciarskie, natomiast wiosną i jesienią ulubionym zajęciem młodzieży jest gra w piłkę nożną. Jeżeli nie jesteś sportowym typem, być może zainteresują się zajęcia “kolo”, tradycyjnego tańca serbskiego.

RODZINA

Więzi rodzinne dla Serbów są niezwykle istotne. Stając się członkiem serbskiej rodziny będziesz miał okazję doświadczyć niezwykłej gościnności i serdeczności. To zwykle, zwłaszcza na wsi, rodziny wielopokoleniowe, dla których bardzo ważne jest gromadzenie się przy stole, jedzenie pysznych potraw (čevapi, burek, gibanica, sarma i in.), śpiewanie nostalgicznych pieśni i picie domowej rakiji. Role w rodzinie są najczęściej podzielone w sposób tradycyjny – mama karmi, tata zarabia, a dziadkowie rozpieszczają. Ważnym elementem jest cerkiew, gdyż Serbowie są w większości prawosławni. Wyznawane przez nich wartości są podobne, jak w polskich rodzinach, tylko dołożony jest do tego południowy, ognisty temperament. W dużych miastach życie rodzinne jest zbliżone do tego, co znamy z krajów europejskich, przy czym zawsze pamiętamy o temperamencie, który każe Serbom przeżywać wszystko intensywniej.

SEMINARIA YFU

Na cały rok wymiany w Serbii zaplanowane są trzy sesje orientacyjne. Pierwszą z nich stanowi 5-dniowe seminarium, w którym dwa początkowe dni obejmują orientację językowo-kulturową, natomiast pozostałe trzy skupiają się na intensywnej nauce języka. Wszystkie koszta kursu, jak i niezbędne materiały, uwzględnione są w opłacie programowej.
Kolejne seminarium – śródroczne – trwa łącznie 3-4 dni, zaś pod sam koniec wymiany odbywa się jednodniowa sesja przedwyjazdowa, służąca podsumowaniu Twojej przygody za granicą.

CHCESZ WYJECHAĆ DO SERBII?

Pobierz formularz zgłoszeniowy i wyślij go do nas na: info@yfu.org.pl lub na adres: YFU Polska, Skr. Poczt. 36, 61-971 Poznań.