PARAGWAJ

PODSTAWOWE INFORMACJE

Organizacja partnerska: YFU Paragwaj

Typ programu: klasyczny lub wolontariacki

Czas trwania programu: krótkoterminowy, trymestralny, semestralny lub roczny

Dla kogo: uczniów i absolwentów szkoły średniej w wieku od 15 do 25 lat

Termin przyjmowania zgłoszeń: 15 września (programy zimowe) | 15 marca (programy letnie)

Koszt: 7 400 – 9 400 USD | Szczegółowe informacje tutaj.

ELEMENTY PROGRAMU

 • umieszczenie w rodzinie goszczącej, która odpowiada za zapewnienie zakwaterowania oraz trzech posiłków dziennie,
 • umieszczenie w lokalnej szkole średniej lub organizacji społecznej,
 • podróż z Polski do Paragwaju,
 • podróż do domu rodziny goszczącej,
 • seminarium przedwyjazdowe w Polsce,
 • seminarium poprzyjazdowe w kraju wymiany,
 • seminarium śródroczne w połowie wymiany,
 • seminarium przed powrotem z wymiany,
 • seminarium po powrocie z wymiany,
 • międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne i od następstw niebezpiecznych wypadków,
 • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej,
 • podróż powrotna do Polski.
Podane seminaria dotyczą programów rocznych. W przypadku krótszych programów liczba oferowanych seminariów może się różnić.

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ?

Kliknij i skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy!

KRAJ I POŁOŻENIE

Paragwaj leży w środkowej części Ameryki Południowej. Zamieszkuje go ok. 7 milionów mieszkańców.

Językami oficjalnymi Paragwaju są j. hiszpański i guaraní – jeden z głównych języków ludów zamieszkujących centralne obszary kontynentu. Główną religią Paragwaju jest katolicyzm, jednakże inne wyznania są akceptowane i szanowane. Zmieszanie się licznych kultur, które miało miejsce w Paragwaju na przestrzeni wieków sprawiło, że wiele odmiennych tradycji współistnieje ze sobą w harmonii.

Paragwajczycy znani są ze swojej uprzejmości i gościnności. Chętnie spędzają czas w cieple domowego ogniska lub z bliskimi przyjaciółmi. Wciąż często spotyka się wielopokoleniowe rodziny mieszkające pod jednym dachem.

RODZINA

Podobnie jak w innych państwach Ameryki Południowej, w Paragwaju również rodzina odgrywa bardzo ważną rolę. Dla wielu Paragwajczyków życie towarzyskie toczy się przede wszystkim wśród dalszych krewnych, jak np. kuzynostwo, lub rodzice chrzestni.

W wielu rodzinach wychowanie dzieci oraz obowiązki związane z prowadzeniem domu należą tradycyjnie do zadań kobiety, podczas gdy mężczyzna zajmuje się pracą poza domem. Paragwajczycy są opiekuńczy w stosunku do pozostałych członków rodziny i interesują się ich życiem prywatnym i samopoczuciem. Od dzieci oczekuje się, aby mówiły rodzicom gdzie spędzają czas, gdy przebywają poza domem. Duża część wolnego czasu, jak np. wakacje lub weekendy spędzane są własnie w rodzinnym gronie.

W Paragwaju wciąż wielu rodzin nie stać na nowoczesne udogodnienia. Poziom komfortu w niektórych domach może być znacznie niższy niż w przeciętnym mieszkaniu w Europie. Niektóre rodziny nie posiadają sprzętów takich jak klimatyzacja, pralka lub zmywarka do naczyń. YFU dokonuje wszelkich starań, aby uczniowie z wymiany przybywający do Paragwaju mieli zapewnione wszelkie podstawowe udogodnienia.

SZKOŁA

Większość uczniów z wymiany zapisywanych jest do prywatnej szkoły średniej. Uczęszczają oni na zajęcia na takich samych zasadach jak ich paragwajscy rówieśnicy.

W liceach jest zazwyczaj od 12 do 15 obowiązkowych przedmiotów. Niektóre szkoły umożliwiają także wybranie preferowanego profilu nauczania, jak na przykład: nauki społeczne, biznes i rachunkowość, informatyka lub technika.

Większość szkół wymaga od uczniów posiadania mundurka oraz przestrzegania określonych zasad dotyczących wyglądu i zachowania. Od wszystkich uczniów, również tych przebywających w Paragwaju na wymianie, oczekuje się bezwzględnego respektowania zasad przyjętych przez szkołę.

SEMINARIA

Tuż po przyjeździe do Paragwaju uczniowie witani są przez rodziny goszczące oraz wolontariuszy YFU. Następnie biorą udział w seminarium orientacyjnym, podczas którego poruszane są kluczowe kwestie związane z pobytem na wymianie w tym kraju, jak na przykład: kultura Paragwaju, życie w rodzinie goszczącej, komunikacja, szkoła, oczekiwania w trakcie wymiany, zasady YFU, itp. Częścią seminarium jest również dwutygodniowy kurs językowy.

W połowie pobytu uczniowie biorą udział w seminarium śródrocznym, a na miesiąc przed ukończeniem programu w seminarium przed powrotem, które przygotowuje ich do podróży do domu.

CHCESZ WYJECHAĆ DO PARAGWAJU?

Pobierz formularz zgłoszeniowy i wyślij go do nas na: info@yfu.org.pl lub na adres: YFU Polska, Skr. Poczt. 36, 61-971 Poznań.