PARAGWAJ
PODSTAWOWE INFORMACJE
Organizacja partnerska: YFU Paragwaj
Typ programu: klasyczny lub wolontariacki
Czas trwania programu: krótkoterminowy, trymestralny, semestralny lub roczny
Dla kogo: uczniów i absolwentów szkoły średniej w wieku od 15 do 25 lat
Termin przyjmowania zgłoszeń: 15 września (programy zimowe) | 15 marca (programy letnie)
Koszt: 7 400 – 9 400 USD | Szczegółowe informacje tutaj.
ELEMENTY PROGRAMU
- umieszczenie w rodzinie goszczącej, która odpowiada za zapewnienie zakwaterowania oraz trzech posiłków dziennie,
- umieszczenie w lokalnej szkole średniej lub organizacji społecznej,
- podróż z Polski do Paragwaju,
- podróż do domu rodziny goszczącej,
- seminarium przedwyjazdowe w Polsce,
- seminarium poprzyjazdowe w kraju wymiany,
- seminarium śródroczne w połowie wymiany,
- seminarium przed powrotem z wymiany,
- seminarium po powrocie z wymiany,
- międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne i od następstw niebezpiecznych wypadków,
- ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej,
- podróż powrotna do Polski.
Podane seminaria dotyczą programów rocznych. W przypadku krótszych programów liczba oferowanych seminariów może się różnić.

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ?
Kliknij i skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy!
KRAJ I POŁOŻENIE
Paragwaj leży w środkowej części Ameryki Południowej. Zamieszkuje go ok. 7 milionów mieszkańców.
Językami oficjalnymi Paragwaju są j. hiszpański i guaraní – jeden z głównych języków ludów zamieszkujących centralne obszary kontynentu. Główną religią Paragwaju jest katolicyzm, jednakże inne wyznania są akceptowane i szanowane. Zmieszanie się licznych kultur, które miało miejsce w Paragwaju na przestrzeni wieków sprawiło, że wiele odmiennych tradycji współistnieje ze sobą w harmonii.
Paragwajczycy znani są ze swojej uprzejmości i gościnności. Chętnie spędzają czas w cieple domowego ogniska lub z bliskimi przyjaciółmi. Wciąż często spotyka się wielopokoleniowe rodziny mieszkające pod jednym dachem.
RODZINA
Podobnie jak w innych państwach Ameryki Południowej, w Paragwaju również rodzina odgrywa bardzo ważną rolę. Dla wielu Paragwajczyków życie towarzyskie toczy się przede wszystkim wśród dalszych krewnych, jak np. kuzynostwo, lub rodzice chrzestni.
W wielu rodzinach wychowanie dzieci oraz obowiązki związane z prowadzeniem domu należą tradycyjnie do zadań kobiety, podczas gdy mężczyzna zajmuje się pracą poza domem. Paragwajczycy są opiekuńczy w stosunku do pozostałych członków rodziny i interesują się ich życiem prywatnym i samopoczuciem. Od dzieci oczekuje się, aby mówiły rodzicom gdzie spędzają czas, gdy przebywają poza domem. Duża część wolnego czasu, jak np. wakacje lub weekendy spędzane są własnie w rodzinnym gronie.
W Paragwaju wciąż wielu rodzin nie stać na nowoczesne udogodnienia. Poziom komfortu w niektórych domach może być znacznie niższy niż w przeciętnym mieszkaniu w Europie. Niektóre rodziny nie posiadają sprzętów takich jak klimatyzacja, pralka lub zmywarka do naczyń. YFU dokonuje wszelkich starań, aby uczniowie z wymiany przybywający do Paragwaju mieli zapewnione wszelkie podstawowe udogodnienia.
SZKOŁA
Większość uczniów z wymiany zapisywanych jest do prywatnej szkoły średniej. Uczęszczają oni na zajęcia na takich samych zasadach jak ich paragwajscy rówieśnicy.
W liceach jest zazwyczaj od 12 do 15 obowiązkowych przedmiotów. Niektóre szkoły umożliwiają także wybranie preferowanego profilu nauczania, jak na przykład: nauki społeczne, biznes i rachunkowość, informatyka lub technika.
Większość szkół wymaga od uczniów posiadania mundurka oraz przestrzegania określonych zasad dotyczących wyglądu i zachowania. Od wszystkich uczniów, również tych przebywających w Paragwaju na wymianie, oczekuje się bezwzględnego respektowania zasad przyjętych przez szkołę.
SEMINARIA
Tuż po przyjeździe do Paragwaju uczniowie witani są przez rodziny goszczące oraz wolontariuszy YFU. Następnie biorą udział w seminarium orientacyjnym, podczas którego poruszane są kluczowe kwestie związane z pobytem na wymianie w tym kraju, jak na przykład: kultura Paragwaju, życie w rodzinie goszczącej, komunikacja, szkoła, oczekiwania w trakcie wymiany, zasady YFU, itp. Częścią seminarium jest również dwutygodniowy kurs językowy.
W połowie pobytu uczniowie biorą udział w seminarium śródrocznym, a na miesiąc przed ukończeniem programu w seminarium przed powrotem, które przygotowuje ich do podróży do domu.
CHCESZ WYJECHAĆ DO PARAGWAJU?
Pobierz formularz zgłoszeniowy i wyślij go do nas na: info@yfu.org.pl lub na adres: YFU Polska, Skr. Poczt. 36, 61-971 Poznań.