NORWEGIA

PODSTAWOWE INFORMACJE

Organizacja partnerska: YFU Norwegia

Typ programu: klasyczny

Czas trwania programu: roczny

Dla kogo: uczniów szkoły średniej w wieku od 15 do 18 lat

Termin przyjmowania zgłoszeń: 20 lutego

Koszt: 7 700 EUR | Szczegółowe informacje tutaj.

ELEMENTY PROGRAMU

 • umieszczenie w rodzinie goszczącej, która odpowiada za zapewnienie zakwaterowania oraz trzech posiłków dziennie,
 • umieszczenie w lokalnej szkole średniej,
 • podróż z Polski do Finlandii,
 • podróż do domu rodziny goszczącej,
 • seminarium przedwyjazdowe w Polsce,
 • seminarium poprzyjazdowe w kraju wymiany,
 • seminarium śródroczne w połowie wymiany,
 • seminarium przed powrotem z wymiany,
 • seminarium YES w Niemczech,
 • seminarium po powrocie z wymiany,
 • międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne i od następstw niebezpiecznych wypadków,
 • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej,
 • podróż powrotna do Polski.
Podane seminaria dotyczą programów rocznych. W przypadku krótszych programów liczba oferowanych seminariów może się różnić.

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ?

Kliknij i skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy!

KRAJ I POŁOŻENIE

Norwegia leży na zachodnim wybrzeżu Półwyspu Skandynawskiego. Graniczy ze Szwecją, Finlandią i Rosją. Co ciekawe, pod jurysdykcję Norwegii podlegają także Wyspa Piotra oraz Ziemia Królowej Maud znajdujące się… na Antarktydzie.
Norwegia, będąca monarchią konstytucyjną, nie jest członkiem Unii Europejskiej, ale należy do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Według raportów ONZ jest to jedno z państw o najlepszym standardzie życia na świecie.

SZKOŁA

Rok szkolny w Norwegii zaczyna się w sierpniu i trwa mniej więcej do połowy czerwca. W międzyczasie uczniowie korzystają z czterech przerw od nauki: ferii jesiennych, z okazji świąt Bożego Narodzenia, zimowych oraz wielkanocnych.

Szkoły w Norwegii są szkołami państwowymi o bardzo wysokim standardzie nauczania. Podczas wymiany uczniowie mogą doświadczyć na własnej skórze wielu nietypowych, często awangardowych metod nauczania rożnych przedmiotów. Jest to często zupełnie nowe doświadczenie, jakże odmienne od tego, które znane jest nam z polskiej szkoły.

Bardzo ważne są wszelkiego rodzaju zajęcia pozaszkolne. Są one organizowane przez niezależne stowarzyszenia oraz kluby, a uczestnictwo w nich stanowi klucz do nawiązania kontaktów i przyjaźni z rówieśnikami.

CHCESZ WYJECHAĆ DO NORWEGII?

Pobierz formularz zgłoszeniowy i wyślij go do nas drogą elektroniczną na adres info@yfu.org.pl lub pocztą na adres YFU Polska, Skr. Poczt. 36, 61-971 Poznań. Odezwiemy się do Ciebie!

RODZINA

Ponad 70% mieszkańców Norwegii żyje w miastach – nie oznacza to jednak, że każdy uczeń wyjeżdżający do Norwegii spędzi swoją wymianę w metropolii takiej jak Oslo czy Bergen. Bardziej prawdopodobne jest, że zostanie członkiem małej, ale silnie zintegrowanej społeczności w jednym z mniejszych norweskich miasteczek.

Wiele norweskich rodzin posiada domki letniskowe w górach lub nad morzem, które są bardzo popularnym kierunkiem weekendowych wypadów. Można wtedy odpocząć podczas jazdy na nartach i wspinaczki górskiej lub popływać łodzią po fiordach.

Norwegowie bardzo cenią sobie tolerancję, uprzejmość i niezależność. Przestrzegając tych wartości można bardzo szybko zyskać ich sympatię oraz szacunek. Pomimo uwielbienia niezależności, Norwegowie bardzo chętnie ze sobą współpracują np. dzieląc miedzy sobą obowiązki domowe, takie jak sprzątanie, pranie czy przygotowanie obiadu.

SEMINARIA YFU

Tuż po przylocie do Norwegii wszystkich uczniów czeka krótkie, ale bardzo intensywne spotkanie z kulturą i językiem Norwegii podczas seminarium orientacyjnego.

Następnie, w okolicach lutego, biorą oni udział w seminarium śródrocznym, które dodaje im energii i wskazuje nowe możliwości na pozostałe sześć miesięcy wymiany.

Tuż przed odlotem do domu każdy uczeń zostaje zaproszony na krótkie podsumowanie minionego roku. 

W międzyczasie YFU organizuje także wiele dodatkowych wycieczek i spotkań, podczas których uczniowie mają możliwość wspinania się po górach, zjechania na nartach po lodowcu, popłynięcia statkiem pośród fiordów i zwiedzenia innych, ważnych dla Norwegów miejsc.