NIEMCY

PODSTAWOWE INFORMACJE

Organizacja partnerska: YFU Niemcy

Typ programu: klasyczny lub wakacyjny

Czas trwania programu: krótkoterminowy, trymestralny, semestralny lub roczny

Dla kogo: uczniów szkoły średniej w wieku od 15 do 18 lat

Termin przyjmowania zgłoszeń: 15 września (programy zimowe) | 15 marca (programy letnie)

Koszt: 4 600 – 6 800 | Szczegółowe informacje tutaj.

ELEMENTY PROGRAMU

 • umieszczenie w rodzinie goszczącej, która odpowiada za zapewnienie zakwaterowania oraz trzech posiłków dziennie,
 • umieszczenie w lokalnej szkole średniej,
 • podróż z Polski do Niemiec,
 • podróż do domu rodziny goszczącej,
 • seminarium przedwyjazdowe w Polsce,
 • seminarium poprzyjazdowe w kraju wymiany,
 • seminarium śródroczne w połowie wymiany,
 • seminarium przed powrotem z wymiany,
 • seminarium YES w Niemczech,
 • seminarium po powrocie z wymiany,
 • międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne i od następstw niebezpiecznych wypadków,
 • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej,
 • podróż powrotna do Polski.
Podane seminaria dotyczą programów rocznych. W przypadku krótszych programów liczba oferowanych seminariów może się różnić.

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ?

Kliknij i skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy!

KRAJ I POŁOŻENIE

Niemcy – państwo leżące w sercu Europy i nasz zachodni sąsiad. Gospodarczy i polityczny lider Unii Europejskiej. Wymiana YFU do Niemiec daje uczniom możliwość doświadczenia i zrozumienia lokalnej kultury, obyczajów i historii naszych sąsiadów w sposób, w jaki żaden turysta nie doświadczy.

SZKOŁA

Uczniowie na wymianie uczęszczają najczęściej do szkoły typu Gymnasium, która przygotowuje do studiów na niemieckich szkołach wyższych. Są oni plasowani najczęściej w klasie 10 lub 11, w których uczą się ich rówieśnicy.

Niemieckie szkoły są bardzo dobrze wyposażone oraz oferują swoim uczniom szeroki wybór zajęć pozalekcyjnych, zarówno naukowych, jak i sportowych. Nie sposób się nudzić!

Większość klas jest profilowana, przez co stwarza się możliwość rozwijania wiedzy w ulubionych dziedzinach, a odpowiednie materiały dydaktyczne pomagają zrozumienie materiału. Klasy nie mają z reguły więcej niż 25 uczniów i, podobnie jak w polskiej szkole, mają swoich wychowawców, przewodniczących i skarbników. Uczniowie i nauczyciele traktują siebie nawzajem w sposób partnerski, co stwarza przyjazną atmosferę do nauki.

RODZINA

Życie rodzinne w Niemczech, którego częścią staje się każdy uczeń na wymianie, nadal stanowi bardzo ważną rolę w niemieckim stylu życia. Tradycyjna rodzina niemiecka cechuje się bliskością członków rodziny, ale również dużym szacunkiem wobec poszczególnych jej członków.

Nastolatkowie w Niemczech mają nieco większą swobodę niż w Polsce, ale jednocześnie ponoszą większą odpowiedzialność za swoje zachowanie.

CZAS WOLNY

Wolny czas w Niemczech spędza się bardzo podobnie jak w Polsce. W weekendy rodzina je wspólnie obiad, chodzi razem na spacery lub urządza grillowanie. Młodzież chodzi natomiast na koncerty, do pubów lub do kawiarni. W miastach i na prowincji często organizowane są atrakcyjne wydarzenia kulturalne – od festynów biesiadnych do wystaw największych artystów. A kiedy nadchodzi się sezon Bundesligi wielu Niemców spotkać można na stadionach lub przed ekranami telewizorów.

SEMINARIA YFU

Tuż po rozpoczęciu programu YFU w Niemczech organizuje dla uczniów z  wymiany tygodniowe seminaria orientacyjne. Zgrupowania mają miejsca w dwóch miejscowościach pod Hamburgiem i obejmują tematykę kultury i różnic kulturowych, komunikacji oraz dostosowania do życia w Niemczech.

W trakcie pobytu uczniowie uczestniczą również w  seminarium śródrocznym, które zazwyczaj odbywa się zimą, w połowie programu i połączone jest ze zwiedzaniem historycznych miejsc w jednym z dużych miast, takich jak Monachium, Berlin, Hamburg czy Norymberga.

YFU organizuje również seminarium przed powrotem do kraju ojczystego, które pozwala podsumować roczny pobyt w Niemczech i przygotować się do powrotu do domu.

CHCESZ WYJECHAĆ DO NIEMIEC?

Pobierz formularz zgłoszeniowy i wyślij go do nas na: info@yfu.org.pl lub na adres: YFU Polska, Skr. Poczt. 36, 61-971 Poznań.