MEKSYK

PODSTAWOWE INFORMACJE

Organizacja partnerska: YFU Meksyk

Typ programu: klasyczny

Czas trwania programu: semestralny lub roczny

Dla kogo: uczniów szkoły średniej w wieku od 15 do 18 lat

Termin przyjmowania zgłoszeń: 20 sierpnia (programy zimowe) | 20 lutego (programy letnie)

Koszt: 7 800 – 8 800 USD | Szczegółowe informacje tutaj.

 

ELEMENTY PROGRAMU

  • umieszczenie w rodzinie goszczącej, która odpowiada za zapewnienie zakwaterowania oraz trzech posiłków dziennie,
  • umieszczenie w lokalnej szkole średniej,
  • podróż z Polski do Meksyku,
  • podróż do domu rodziny goszczącej,
  • seminarium przedwyjazdowe w Polsce,
  • seminarium poprzyjazdowe w kraju wymiany,
  • seminarium śródroczne w połowie wymiany,
  • seminarium przed powrotem z wymiany,
  • seminarium po powrocie z wymiany,
  • międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne i od następstw niebezpiecznych wypadków,
  • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej,
  • podróż powrotna do Polski.
Podane seminaria dotyczą programów rocznych. W przypadku krótszych programów liczba oferowanych seminariów może się różnić.

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ?

Kliknij i skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy!

KRAJ I POŁOŻENIE

Meksyk to kraj w Ameryce Północnej, które posiada historię już sprzed 30 tys. lat. Po całym kraju rozsiane są świadectwa jej bogactw. Wiele odkryć archeologicznych, kolonialnych miast, a także pałaców znalazło się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jeden z siedmiu cudów świata znajduje się właśnie tutaj, jest to Chichen Itza – starożytne miasto Majów.

Meksyk jest krajem w zasadzie bardzo ciepłym – na południowym-wschodzie temperatura nie spada poniżej 10 stopni. Jednakże mimo 35-stopniowego gorąca, jakiego można się spodziewać w lato, zimą temperatura może spaść do ok. 0  stopni w nocy.

Meksykanie spędzają mnóstwo czasu wolnego wśród rodziny. Czasami może o na liczyć nawet 20 członków, ze względu na to, że kuzyni i wujowie są tak samo ważni, jak rodzice.

Pomimo faktu, iż oficjalnym językiem urzędowym jest hiszpański, może on się różnić znacznie od tego, którego uczy się w polskich szkołach. Dodatkowo, w kulturze i języku współczesnego Meksyku zauważyć można wpływy amerykańskie.

Meksyk posiada 32 stany. W trakcie programu wielu uczniom udaje się odwiedzić co najmniej kilka z nich. Uczniowie z wymiany mieszkają często w takich regionach jak Oaxaca, Puebla, Nuevo Leon, Coahuila, Guanajuato i in. Organizowane przez YFU wycieczki umożliwiają odkrycie także wielu innych, fascynujących miejsc.

RODZINA

Rodziny goszczące YFU różnią się od siebie, aczkolwiek można mówić o pewnych podobieństwach. Dzieci w Meksyku mieszkają z rodzicami, aż do swojego ślubu. Rodzice posługują się jasnymi i mocnymi zasadami w stosunku do wychowania dzieci, często w bardzo tradycyjny sposób. Pracę rozpoczyna się zazwyczaj dopiero po ukończeniu studiów, dlatego dzieci bardzo szanują swoich rodziców, którzy zapewniają im do tego czasu praktycznie wszystko.

Rodzice są dosyć srodzy, jeśli chodzi o wychodzenie dzieci wieczorami. Nie akceptuje się, aby dziewczęta wychodziły z domu same. Nastolatki zazwyczaj chodzą do kina lub na przyjęcia z rodziną i znajomymi. W wielu przypadkach towarzyszy im jeden dorosły.

Rodziny z reguły są bardzo opiekuńcze i związane ze sobą. Od uczniów z wymiany oczekuje się, że będą starać zrozumieć się zachowania członków rodziny, a w razie wątpliwości pytać. Rodzice goszczący czują, że uczeń ich docenia, jeżeli dzieli się on swoimi myślami, uczuciami, obawami i wątpliwościami. Będąc członkiem meksykańskiej rodziny i powinien on także wykonywać podstawowe obowiązki domowe, tak jak reszta domowników.

Rodzice goszczący oczekują również od swoich podopiecznych uczestnictwa w wydarzeniach rodzinnych. Wiele sposobów spędzania wolnego czasu w Meksyku wiąże się właśnie z rodziną. Czasami rodzice wymagają od ucznia obecności przy jednym lub dwóch posiłkach dziennie.

Meksyk jest znany z wielu religijnych i świeckich świąt. Jednym z najbardziej ekscytujących obchodów jest Dia de los Muertos – Dzień Śmierci. Kiedy w Polsce na cmentarzach atmosfera jest ponura, a ludzie smutni, w Meksyku jest to dzień pełen. Podczas swojej wymiany będziesz mógł z pierwszej ręki przekonać się o specyfice obchodów tego święta.

SEMINARIA

Po przylocie do Meksyku na uczniów czeka wolontariusz YFU. Razem jadą oni do miejsca, w którym odbywa się seminarium poprzyjazdowe. Trwa ono trzy dni i zazwyczaj ma miejsce w okolicach stolicy Meksyku. Seminarium pomaga zrozumieć styl życia w Meksyku, meksykańskie zwyczaje, rolę ucznia na wymianie w meksykańskim społeczeństwie, relacje między uczniem a rodziną goszczącą, język, szkołę oraz doświadczenie z wymiany i inne tematy związane z YFU.

W połowie programu organizowane jest seminarium śródroczne, w trakcie którego podsumowany zostaje dotychczasowy postęp uczniów. Na ok. miesiąc przed zakończeniem wymiany biorą oni udział w seminarium końcowym, przygotowujących ich do powrotu i ponownej adaptacji w kraju ojczystym.

SZKOŁA

Szkoła w Meksyku zaczyna się w sierpniu i kończy w czerwcu lub pod koniec maja. Lekcje w zależności od szkoły i klasy odbywają się rano lub po południu. Lekcje są bardzo teoretyczne, a szkoły zazwyczaj nie oferują wielu zajęć praktycznych czy dodatkowych. Obecność na zajęciach jest obowiązkowa, podobnie jak egzaminy i kartkówki. Niektóre szkoły wymagają noszenia mundurka, który może stanowić koszulka z nazwą szkoły lub cały strój. Tego typu wydatki, jak również transport do szkoły powinny być pokryte przez ucznia.

JEDZENIE

Większość Meksykanów jada w domach, jednak kultura spożywania posiłków jest zupełnie inna niż w naszym kraju. Prawdopodobnie kojarzysz Meksyk z palącymi język potrawami, intensywnymi kolorami i takimi właśnie smakami. Nie zdziw się jednak kiedy twoja rodzina goszcząca zamiast potraw wypalających przewód pokarmowy stosować będzie umiarkowane ilości chili i fasoli, za to częściej serwować będzie dania bogate będą w warzywa, świeże jogurty i soczyste owoce.

Chilaquiles

Najpopularniejsze tradycyjne śniadanie, złożone ze smażonych kukurydzianych tortilli polanych zieloną bądź czerwoną salsą. Podawane z gotowanymi jajkami, kurczakiem lub smażoną fasolą.

Pozole

Tradycyjna zupa podawana na godzinę przed spaniem pochodząca jeszcze z czasów prehiszpańskich. Przygotowana na bazie z kurczaka, wieprzowiny bądź wegetariańska, gotowana na ziołach i podawana z sałatą, cebulą, limonką i chili.

Tacos Al Pastor

Historyczna potrawa przywieziona przez Libańczyków i Syryjczyków imigrujących do Meksyku. Zrobiona z pasów wieprzowiny owiniętych w kukurydzianą tortillę, podawana z cebulą, kolendrą i ananasem.

Tostadas

Tortille wrzucane na gorący tłuszcz aż zrobią się chrupkie i złociste. Można je serwować z praktycznie wszystkim, jednak najpopularniejszą formą jest serwowanie ich z fasolą, serem, mięsem i owocami morza.

Chiles en Nogada

Chiles en nogada przypominają kolorystycznie meksykańską flagę. Kolor zielony to papryka, biały – sos orzechowy, a czerwony – ziarna granatu. Danie podobno pochodzi z stanu Puebla (tak samo jak i słynne mole poblano). Historia mówi, że to właśnie w Puebli zostało ono po raz pierwszy przygotowane na cześć cesarza Augustyna I.

Elote

Ta grillowana kukurydza to specjał z Meksyku. Podaje się ją posypaną serem cotija. Zwykle podawana jest na patyku, tak jak lody. Może być również serwowana na talerzu razem z limonką, chili, solą i majonezem.

Enchiladas

Enchilada to tradycyjne meksykańskie danie, które przypomina trochę włoskie canelloni, z taką różnicą że tutaj zamiast makaronu wykorzystuje się tortille kukurydziane. Farszem jest zazwyczaj kurczak w pomidorowym sosie. Wszystko doprawione jest niezastąpioną kolendrą i kuminem. Traktuje się ją jako perfekcyjne meksykańskie śniadanie.

Mole

Aż trzy meksykańskie stany walczą o tytuł ojczyzny mole– popularnego, gęstego sosu. Rodzajów mole jest niezliczona ilość, każdy z nich zawiera ok. 20 składników, których nieodzownym elementem jest chili. Najbardziej znanym jest mole poblano, czerwony sos najczęściej podawany z indykiem lub kurczakiem.

Guacamole

Jedno z najpopularniejszych meksykańskich dań, pochodzących jeszcze z czasów Azteków. Przygotowane z dojrzałego awokado, chili, soku cytrynowego, cebuli oraz pomidorów. Zwykle podawane z kukurydzianymi tortillami.

CHCESZ WYJECHAĆ DO MEKSYKU?

Pobierz formularz zgłoszeniowy i wyślij go do nas na: info@yfu.org.pl lub na adres: YFU Polska, Skr. Poczt. 36, 61-971 Poznań.