LITWA
PODSTAWOWE INFORMACJE
Nazwa państwa: Republika Litewska
Organizacja partnerska: YFU Litwa
Typ programu: klasyczny, tematyczny lub uniwersytecki
Czas trwania programu: trymestralny, semestralny lub roczny
Dla kogo: uczniów i absolwentów szkoły średniej w wieku od 15 do 21 lat
Termin przyjmowania zgłoszeń: 15 marca
Koszt: 5 400 – 8 200 EUR | Szczegółowe informacje tutaj.
ELEMENTY PROGRAMU
- umieszczenie w rodzinie goszczącej, która odpowiada za zapewnienie zakwaterowania oraz trzech posiłków dziennie,
- umieszczenie w lokalnej szkole średniej,
- podróż z Polski na Litwę,
- podróż do domu rodziny goszczącej,
- seminarium przedwyjazdowe w Polsce,
- seminarium poprzyjazdowe w kraju wymiany,
- seminarium śródroczne w połowie wymiany,
- seminarium przed powrotem z wymiany,
- seminarium YES w Niemczech,
- seminarium po powrocie z wymiany,
- międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne i od następstw niebezpiecznych wypadków,
- ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej,
- podróż powrotna do Polski.
Podane seminaria dotyczą programów rocznych. W przypadku krótszych programów liczba oferowanych seminariów może się różnić.
CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ?
Kliknij i skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy!
KRAJ I POŁOŻENIE
Litwa to nasz bliski wschodni sąsiad i ojczyzna Mickiewicza. Jest to kraj, który obfituje w zieleń, parki, rzeki oraz… Polaków, którzy są największą mniejszością narodową na Litwie, szczególnie w rejonie Wilna. Zaraz po stolicy ważnymi miastami są Kaunas, Kłajpeda, Siauliai i Panevezys. Większość z Litwinów oprócz ojczystego języka posługuje się biegle językiem rosyjskim, a na drugim miejscu plasuje się języka angielski, który powoli wypiera rosyjski wśród młodych ludzi.
RODZINA
Trudno mówić o „typowej” litewskiej rodzinie. Większość mieszka w miastach i w ich pobliżu, zazwyczaj oboje rodziców pracuje poza domem. Ze względu na to uczeń z wymiany powinien uczestniczyć w domowych obowiązkach. Zasady w domu obejmują pomaganie sobie nawzajem oraz informowanie rodziny o tym, gdzie się jest i kiedy się wróci.
Litwini szanują prywatność. Pokój, w którym mieszka uczeń jest w całości do jego dyspozycji. Zamknięte drzwi oznaczają, że nikt nie będzie próbował do niego wejść, dlatego dobrze jest zostawić je lekko uchylone – w ten sposób rodzina goszcząca wie, że uczeń nie unika kontaktu.
Podobnie jak w Polsce, litewskie żarty są czasami sarkastyczne i mogą na pierwszy rzut oka wydawać się obraźliwe. Ponadto, Litwini czasami nie przedstawiają nowych osób swoim znajomym – każdy uczeń powinien przedstawić się sam!
SZKOŁA
Szkoła litewska nie różni się specjalnie od polskiej. Uczniowie z wymiany zapisywani się do klasy 10 (z 12) w lokalnym liceum. Każda klasa ma przypisanego wychowawcę. W zależności od miejscowości, do której trafi uczeń, jego szkoła może znajdować się daleko od domu, dlatego korzystanie z transportu miejskiego może być konieczne. Ponadto, niektóre szkoły wymagają mundurka szkolnego, który naleźy samodzielnie zakupić.
Na Litwie lekcje zaczynają się o 8 rano i kończą ok. 14-16, w zależności od ilości zajęć. Stołówka jest czynna od drugiej lekcji i można z niej korzystać przez cały dzień. Oceny na Litwie różnią się od polskich: uczniowie oceniani są w skali od 1 do 10, z czego 10 to najlepsza ocena.
SEMINARIA YFU
Podczas pobytu na Litwie wszyscy uczniowie biorą udział w trzech seminariach: poprzyjazdowym, śródrocznym i przed powrotem. Podczas każdego z nich pracują z innymi uczniami, jak również z wolontariuszami YFU, na tematy związane z ich wymianą. Po zakończeniu programu, ale jeszcze przed powrotem do Polski, nasi uczniowie jadą na seminarium Young European’ Seminar w Niemczech, które przygotowuje ich do ponownej adaptacji w kraju.
CHCESZ WYJECHAĆ NA LITWĘ?
Pobierz formularz zgłoszeniowy i wyślij go do nas na: info@yfu.org.pl lub na adres: YFU Polska, Skr. Poczt. 36, 61-971 Poznań.