KOREA

PODSTAWOWE INFORMACJE

Organizacja partnerska: YFU Korea

Typ programu: wakacyjny

Czas trwania programu: krótkoterminowy

Dla kogo: uczniów szkoły średniej w wieku od 15 do 17 lat

Termin przyjmowania zgłoszeń: 15 lutego

Koszt: 6 700 USD | Szczegółowe informacje tutaj.

 

ELEMENTY PROGRAMU

 • umieszczenie w rodzinie goszczącej, która odpowiada za zapewnienie zakwaterowania oraz trzech posiłków dziennie,
 • umieszczenie w lokalnej szkole średniej,
 • podróż z Polski do Japonii,
 • podróż do domu rodziny goszczącej,
 • seminarium przedwyjazdowe w Polsce,
 • seminarium poprzyjazdowe w kraju wymiany,
 • seminarium śródroczne w połowie wymiany,
 • seminarium przed powrotem z wymiany,
 • seminarium po powrocie z wymiany,
 • międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne i od następstw niebezpiecznych wypadków,
 • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej,
 • podróż powrotna do Polski.
Podane seminaria dotyczą programów rocznych. W przypadku krótszych programów liczba oferowanych seminariów może się różnić.

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ?

Kliknij i skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy!

KRAJ I POŁOŻENIE

Korea Południowa leży na półwyspie koreańskim rozciągającym się na południe od północno-wschodnich Chin. Dzieli on swoją północną granicę z Chinami i Wschodnią Rosją i jest oddzielony od Japonii przez Morze Wschodnie.Górzyste obszary zajmują ponad 65 procent całkowitej powierzchni półwyspu.

Ze względu na swoje unikalne położenie geograficzne, Korea Południowa jest międzynarodowym centrum Azji z historią sięgającą przeszło 5000 lat. Z ponad 51 mln mieszkańców jest państwem gęsto zaludnionym. W samej stolicy, Seulu, mieszka  ponad 10 mln ludzi.

Wiosna w Korei trwa od końca marca do maja i jest ciepła. Wiosną Półwysep Koreański doświadcza tzw. żółtego piasku, przenoszonego przez wiatr z pustyń północnych Chin. Jednak od początku kwietnia w kraju panuje przyjemna pogoda, a góry i pola są ozdobione jaskrawymi dzikimi kwiatami. Lato trwa od czerwca do początku września i dzieli się na dwa okresy deszczowy oraz gorący i wilgotny. Średnia temperatura w sierpniu waha się od 25 do 35 s topni. Jesień w Korei jest łagodna. To najlepszy sezon na zwiedzanie pięknych krajobrazów rzecznych i górskich. Zima trwa od grudnia do początku marca i bywa dość mroźna ze względu na napływ zimnego syberyjskiego powietrza. Styczeń to najzimniejszy miesiąc ze średnią temperaturą od -7 do 10 stopni.

SZKOŁA

Nauka w koreańskiej szkole średniej trwa 3 lata. Podzielone są one na na dwie kategorie odpowiadające polskim liceom ogólnokształcącym i technikom. W liceach młodzież uczęszcza na różnorodne przedmioty z zakresu nauk humanistycznych, społecznych i przyrodniczych. Obejmują one także zajęcia artystyczne, sportowe i językowe. Szkoły techniczne koncentrują się natomiast na szkoleniu umiejętności praktycznych.

Aby dostać się na studia, pod  koniec liceum koreańscy uczniowie zdają trudne egzaminy. Porównać je można do polskiej matury, choć w Korei młodzież przygotowuje się do nich już od gimnazjum. Dlatego też uczniowie YFU spodziewać się mogą, że szkoła odgrywać będzie dużą rolę podczas ich roku na wymianie, a spotkania towarzyskie ograniczone będą do zajęć pozalekcyjnych, weekendów czy ferii.

Rok szkolny w Korei rozpoczyna się 3 marca. Pierwszy semestr szkolny trwa do czerwca, a drugi zaczyna się pod koniec sierpnia i kończy pod koniec lutego. Pomiędzy jedną klasą a drugą koreańscy uczniowie mają zazwyczaj 2 tygodniowe ferie.

RODZINA

Pomimo, że Korea Południowa jest jednym z najszybciej rozwijających się państw na świecie, koreańskie rodziny cechuje silne przywiązanie do tradycji i są one często dość konserwatywne. Od swoich dzieci, jak i od uczniów z wymiany, uczniowie oczekują przestrzegania zasad, szacunku oraz znajomości koreańskiej „etykiety”. Wszystkim uczestnikom programów wymiany w Korei zaleca się zatem dokładnego przestudiowania koreańskiej kultury jeszcze przed wyjazdem, najlepiej w połączeniu z intensywnym kursem języka koreańskiego.

Około 70% koreańskich rodzin, w tym zdecydowana  większość klasy średniej, zamieszkuje niewielkie mieszkania w mieście. Oznacza to zatem, że większość uczniów z wymiany mieszka podczas pobytu w Korei właśnie w takich domach. Ze względu na wysokie zaludnienie kraju, koreańskie mieszkania są dość niewielkie i mogą znacznie różnić się od tych, do których przyzwyczajeni są polscy uczniowie.

Większość mieszkań przeznaczona jest dla niewielkich rodzin złożonych z 3 lub 4 osób, co oznacza, że w wielu z nich nie ma dodatkowego pokoju, w którym mógłby mieszkać uczeń z wymiany. W związku z tym młodzież często dzieli pokój z rodzeństwem goszczącym tej samej płci. Zgodnie z azjatycką tradycją, wiele koreańskich rodzin śpi na rozkładanych na podłodze matach. Łóżka są wygodą, na którą niewielu Koreańczyków sobie pozwala. Ze względu na małą przestrzeń, większość domów jest bardzo uporządkowana, a rodziny przykładają dużą wagę do porządku.

SEMINARIA

Młodzież wyjeżdżająca do Korei spędza pierwsze 4 dni swojego pobytu w Seulu i bierze udział w seminarium poprzyjazdowym, które obejmuje intensywny kurs j. koreańskiego oraz zajęcia dotyczące przystosowania w nowym kraju.

W kolejnych miesiącach odbywa się śródroczne spotkanie z opiekunami w biurze  YFU oraz seminarium przed powrotem przygotowujące uczniów do wyjazdu z kraju.

CHCESZ WYJECHAĆ DO KOREI?

Pobierz formularz zgłoszeniowy i wyślij go do nas na: info@yfu.org.pl lub na adres: YFU Polska, Skr. Poczt. 36, 61-971 Poznań.