KANADA

PODSTAWOWE INFORMACJE

Organizacja partnerska: YFU Kanada

Typ programu: klasyczny

Czas trwania programu: semestralny lub roczny

Dla kogo: uczniów szkoły średniej w wieku od 15 do 18 lat

Termin przyjmowania zgłoszeń: 20 lutego (programy letnie)

Koszt: 15 100 – 22 300 USD | Szczegółowe informacje tutaj.

 

ELEMENTY PROGRAMU

 • umieszczenie w rodzinie goszczącej, która odpowiada za zapewnienie zakwaterowania oraz trzech posiłków dziennie,
 • umieszczenie w lokalnej szkole średniej lub wyższej,
 • podróż z Polski do Kanady,
 • podróż do domu rodziny goszczącej,
 • seminarium przedwyjazdowe w Polsce,
 • seminarium poprzyjazdowe w kraju wymiany,
 • seminarium śródroczne w połowie wymiany,
 • seminarium przed powrotem z wymiany,
 • seminarium po powrocie z wymiany,
 • międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne i od następstw niebezpiecznych wypadków,
 • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej,
 • podróż powrotna do Polski.
Podane seminaria dotyczą programów rocznych. W przypadku krótszych programów liczba oferowanych seminariów może się różnić.

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ?

Kliknij i skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy!

KRAJ I POCHODZENIA

Kanada leży w Ameryce Północnej i jest to drugi największy kraj na świecie pod względem powierzchni, choć liczba ludności wynosi jedynie 35.9 milionów ludzi – to mniej niż w Polsce!

W Kanadzie występują cztery pory roku, a temperatura może się wahać między 30 stopniami w lecie, a nawet do -15 stopni w zimie. Pamiętaj więc o zabraniu stroju kąpielowego, ale także ciepłej odzieży.

JĘZYK

Angielski i francuski to języki urzędowe Kanady, które mają równy sobie status. Uczniowie uczą się w szkole obu języków, ale to angielski jest głównym językiem w większości kraju – oprócz Quebecu.

Kanadyjski angielski jest podobny do amerykańskiej odmiany tego języka, choć obecnych jest wciąż wiele wpływów z brytyjskiego angielskiego.

Różnice między francuską a kanadyjską odmianą języka francuskiego porównać można do różnic językowych pomiędzy brytyjską a amerykańską odmianą języka angielskiego. Mieszkańcy Quebecu mają inny akcent i typowe jest dla nich używanie wielu słów angielskiego pochodzenia, a także idiomów nieznanych Francuzom.

SEMINARIA YFU

Przyjeżdżając do USA każdy uczeń z wymiany uczestniczy w seminarium przygotowującym. Tam zapoznaje się z podstawową wiedzą o Stanach Zjednoczonych, o życiu w tym kraju, o regułach nim rządzących, o tym co wypada a czego nie, co jest zakazane a co dozwolone. Są to informacje bardzo przydatne, gdyż wbrew temu co nam się wydaje Stany Zjednoczone bardzo różnią się od Europy.

W trakcie pobytu mają miejsca również inne seminaria – bądź to z jakiejś specjalnej okazji np. przed Bożym Narodzeniem lub spontanicznie organizowane spotkania uczniów i ich rodzin goszczących.

CHCESZ WYJECHAĆ DO KANADY?

Pobierz formularz zgłoszeniowy i wyślij go do nas na: info@yfu.org.pl lub na adres: YFU Polska, Skr. Poczt. 36, 61-971 Poznań.

RODZINA

Twoja kanadyjska rodzina będzie bardzo ważną częścią Twojej wymiany. Kanadyjskie rodziny są otwarte i przyjazne, i jedzenie, a zwłaszcza wspólny, niedzielny obiad pełnią w ich życiu ważną rolę. Obowiązki domowe dzielone są równo pomiędzy wszystkich domowników. Wspólnie ze swoją rodziną doświadczysz nie tylko codziennego życia, ale będziesz mieć również możliwość świętowania Halloween, Święta Dziękczynienia, Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Większość rodzin goszczących mieszka poza miastami, w domach z własnym ogrodem.

SZKOŁA

Kanadyjski system szkolnictwa jest zdecentralizowany, co oznacza, że każda z kanadyjskich prowincji jest odpowiedzialna za szkoły w swoim obrębie. W całym kraju edukacja obowiązkowa trwa 12 lat, a rok szkolny dzieli się na 2 semestry. Typowy dzień w szkole zaczyna się o 8.45 i kończy o 15.30.

W kanadyjskiej szkole ważna jest praca w grupach, a lekcje przygotowywane są przez nauczycieli w taki sposób, aby uczniowie nie nudzili się. Kanadyjczycy korzystają z nowoczesnych technologii i wszystkie klasy wyposażone są w nowoczesne tablice interaktywne, a część uczniów pracuje na laptopach.

Po lekcjach uczniowie mają możliwość spędzenia wolnego czasu w klubach szkolnych. Każdy znajdzie coś interesującego dla siebie: rugby, hokej, siatkówka, balet, informatyka, dziennikarstwo, zespół, chór, fotografia czy teatr.

CZAS WOLNY

Większość dnia spędzać będziesz w szkole, gdzie oferowane są różne popołudniowe dodatkowe zajęcia. Kanadyjczycy swój wolny czas spędzają również ze znajomymi – chodzą razem na zakupy, do kina lub na festiwale muzyczne. Spędzanie czasu poza domem jest również bardzo popularne – latem Kanadyjczycy cenią sobie głównie pływanie i żeglowanie, a zimą – jazdę na nartach i snowboardzie.

UWAGA

Ze względu na  charakterystykę kanadyjskiego rynku, rodziny goszczące przyjmujące młodzież w ramach programu wymiany YFU są częściowo opłacane. Mimo to, dokonujemy wszelkich starań, aby traktowały uczniów jak członków własnej rodziny.