INDIE

PODSTAWOWE INFORMACJE

Organizacja partnerska: YFU Indie

Typ programu: klasyczny

Czas trwania programu: semestralny+ lub roczny

Dla kogo: uczniów szkoły średniej w wieku od 15 do 18 lat

Termin przyjmowania zgłoszeń: 15 marca

Koszt: 7 500 – 8 500 USD | Szczegółowe informacje tutaj.

 

ELEMENTY PROGRAMU

 • umieszczenie w rodzinie goszczącej, która odpowiada za zapewnienie zakwaterowania oraz trzech posiłków dziennie,
 • umieszczenie w lokalnej szkole średniej,
 • podróż z Polski do Indii,
 • podróż do domu rodziny goszczącej,
 • seminarium przedwyjazdowe w Polsce,
 • seminarium poprzyjazdowe w kraju wymiany,
 • seminarium śródroczne w połowie wymiany,
 • seminarium przed powrotem z wymiany,
 • seminarium po powrocie z wymiany,
 • międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne i od następstw niebezpiecznych wypadków,
 • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej,
 • podróż powrotna do Polski.
Podane seminaria dotyczą programów rocznych. W przypadku krótszych programów liczba oferowanych seminariów może się różnić.

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ?

Kliknij i skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy!

KRAJ I POŁOŻENIE

Indie są krajem zupełnie odmiennym od Polski, więc każdy uczeń wyjeżdżający tam na wymianę musi przygotować się na ogromne różnice w każdej dziedzinie życia. Przede wszystkim należy pamiętać, że temperatura w lato waha się między 38 a 45 stopniami. Ze względu na monsuny temperatura w sierpniu i wrześniu spada już do 30 stopni, a klimat ochładza się dopiero od listopada, kiedy można się spodziewać temperatury w granicach 21-30 stopni (ze spadkiem do zera w nocy).

Należy pamiętać również, że społeczeństwo indyjskie jest bardzo konserwatywne i dziewczynki nie powinny chodzić z odkrytymi ramionami, ani w krótkich spodenkach czy spódniczkach.

SZKOŁA

Uczniowie YFU zapisywani są do prywatnej, anglojęzycznej szkoły, gdzie samodzielnie muszą pokryć koszty książek, mundurków, wycieczek oraz transportu z i do domu. Koszty jednak nie powinny okazać się zbyt duże: koszt mundurka to ok. $100, książek $50, a miesięczny bilet autobusowy to ok. $30.

Ze względu na fakt, że uczniowie YFU uczęszczają do szkoły prywatnej, muszą przystosować się do panujących w niej, często dość surowych zasad. Ramiona młodzieży powinny być zawsze zakryte, nie toleruje się także krótkich spodenek. Ponadto chłopcy muszą być krótko ostrzyżeni.

RODZINA

Rodziny goszczące YFU w Indiach mieszkają najczęściej w północnej części Indii. Każda z nich dokonuje wszelkich starań, aby uczeń z wymiany poczuł się u niej jak we własnym domu. Ze strony ucznia oczekuje się, aby okazywał wdzięczność rodzinie goszczącej oraz pokazywał swoimi czynami, że zależy mu na niej.

Hindusi są bardzo rodzinni i czas spędzony w domowym gronie jest dla nich niezwykle ważny. Dobrze jest zatem pamiętać, aby zawsze być w domu w czasie posiłków i prosić rodziców goszczących o pozwolenie na wyjście z domu. Komunikować z rodziną należy się bardzo ostrożnie, ponieważ bariera językowa i kulturowa mają to ogromne znaczenie. Aktywny udział w życiu rodzinnym jest kluczem do nawiązania bliskich relacji z hinduską rodziną.

SEMINARIA YFU

Z lotniska uczniowie odbierani są przez wolontariuszy YFU, skąd udają się na kilkudniowe seminarium orientacyjne. W jego trakcie zgłębiają wiedzę na temat tego, jak będzie wyglądał ich rok spędzony w Indiach. W połowie roku szkolnego odbywa się kolejne seminarium, w ramach którego organizowana jest także wycieczka. Ponadto w marcu ma miejsce na wyjazd kulturowo-edukacyjny, który uczniowie muszą opłacić sobie sami (w odróżnieniu od wycieczki w połowie roku, której koszty są już pokryte). Pod koniec roku odbywa się ostatnie seminarium, które przygotowuje uczniów do powrotu do domu.

CHCESZ WYJECHAĆ DO INDII?

Pobierz formularz zgłoszeniowy i wyślij go do nas na: info@yfu.org.pl lub na adres: YFU Polska, Skr. Poczt. 36, 61-971 Poznań.