HOLANDIA

PODSTAWOWE INFORMACJE

Organizacja partnerska: YFU Holandia

Typ programu: klasyczny

Czas trwania programu: krótkoterminowy, semestralny lub roczny

Dla kogo: uczniów szkoły średniej w wieku od 15 do 18 lat

Termin przyjmowania zgłoszeń: 30 lipca (programy zimowe) | 20 lutego (programy letnie)

Koszt: 5 300 – 6 800 EUR | Szczegółowe informacje tutaj.

ELEMENTY PROGRAMU

 • umieszczenie w rodzinie goszczącej, która odpowiada za zapewnienie zakwaterowania oraz trzech posiłków dziennie,
 • umieszczenie w lokalnej szkole średniej,
 • podróż z Polski do Holandii,
 • podróż do domu rodziny goszczącej,
 • seminarium przedwyjazdowe w Polsce,
 • seminarium poprzyjazdowe w kraju wymiany,
 • seminarium śródroczne w połowie wymiany,
 • seminarium przed powrotem z wymiany,
 • seminarium YES w Niemczech,
 • seminarium po powrocie z wymiany,
 • międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne i od następstw niebezpiecznych wypadków,
 • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej,
 • podróż powrotna do Polski.
Podane seminaria dotyczą programów rocznych. W przypadku krótszych programów liczba oferowanych seminariów może się różnić.

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ?

Kliknij i skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy!

KRAJ I POŁOŻENIE

Holandia jest jednym z najmniejszych krajów europejskich, i jest to kraj nisko położony. 27% całkowitej powierzchni tegokraju leży poniżej poziomu morza.

Holandia podzielona jest na 12 prowincji. Ustrojem jest monarchia parlamentarna, co oznacza, że władzę ustawodawczą w państwie ma parlament, a jego głową jest monarcha – król Wilhelm Aleksander.

Co roku, 30 kwietnia, Holandia świętuje tzw. Koninginnedag, tzn. urodziny Królowej Matki. Obchody tego święta zaczynają się już dnia poprzedniego, kiedy to wszyscy udają się do wielkich miast, gdzie każdy może kupić lub sprzedać na pchlim targu wszystko: jedzenie, napoje, meble, książki itp. Targ trwa przez cały następny dzień, a towarzyszy mu różnorodna, wszechobecna muzyka i tańce pod gołym niebem. Większość osób ubiera się wtedy w kolorach pomarańczowych. Rodzina królewska odwiedza co roku inne miasto.

Holandia jest bardzo małym krajem, ale cechuje ją różnorodność zwyczajów i tradycji, które uczeń na wymianie z pewnością będzie miał okazję poznać.

RODZINA

Uczniowie wyjeżdżający na wymianę YFU mogą być uplasowani na terenie całej Holandii, zarówno w małych społecznościach, jak i większych miasteczkach, natomiast umieszczenie ucznia w dużych miastach, takich jak Amsterdam, Rotterdam i Utrecht jest stosunkowo rzadkie.

Rodzina goszcząca stanowi bardzo istotną część doświadczenia, jakim jest pobyt na wymianie. W Holandii wszyscy członkowie rodziny są aktywni w codziennym życiu rodzinnym i uczestniczą w nim poprzez gotowanie, zmywanie, robienie zakupów czy sprzątanie mieszkania. Od uczniów na wymianie oczekuje się podobnego zaangażowania w życie codzienne i pomocy w obowiązkach domowych. W holenderskiej rodzinie panują raczej otwarte i bezpośrednie stosunki.

CHCESZ WYJECHAĆ DO HOLANDII?

Pobierz formularz zgłoszeniowy i wyślij go do nas na: info@yfu.org.pl lub na adres: YFU Polska, Skr. Poczt. 36, 61-971 Poznań.

SZKOŁA

System edukacji w Holandii jest złożony. Edukacja obowiązkowa trwa od 5 do 18 roku życia. Podobnie jak w Polsce, szkołę podstawową uczniowie kończą w wieku 12 lat. Szkoła do której uczęszczają potem zależy od ich wyników w nauce. Może to być 4-letnia szkoła przygotowująca do szkoły średniej, 5-letnia szkoła o wyższym poziomie i 6-letnia szkoła przygotowująca uczniów chcących podjąć studia uniwersyteckie. Uczniowie na wymianie w Holandii uczęszczają do jednej z dwóch ostatnich.

W szkole w Holandii można sobie wybrać profil, zgodnie z własnymi zainteresowaniami. Cześć z przedmiotów jest obowiązkowa a część fakultatywna.

CZAS WOLNY

Bardzo ważną rolę w życiu wielu Holendrów odgrywa sport. Około 4 milionów ludzi należy do klubów sportowych, a przynajmniej drugie tyle uprawia sport rekreacyjnie. Holendrzy uwielbiają swoją narodową drużynę piłki nożnej i gdy gra ona ważny mecz, wielu Holendrów ogląda go w telewizji. Popularnymi sportami w Holandii są również: tenis, pływanie, hokej, łyżwiarstwo, kolarstwo, surfing.

Podczas weekendów młodzi ludzie często chodzą do klubów, pubów czy dyskotek. Minimalny wiek, który pozwala na wstęp do tych miejsc, to zazwyczaj 16 lat, a czasem 18 lub 21 lat. Inną praktykowaną formą spędzania wolnego czasu jest chodzenie do kina, na kręgle lub odwiedzanie znajomych.

Latem organizowanych jest w Holandii kilka wielkich festiwali, takich jak Pinkpop czy Lowland.

SEMINARIA YFU

YFU Holandia organizuje w krótkim okresie po przyjeździe do Holandii dla uczniów z wymiany seminarium orientacyjne. Omawiane są na nim między innymi tematy dotyczące historii kraju, życia rodzinnego czy kultury Holandii. Ważnym elementem tego dwutygodniowego spotkania jest kurs języka niderlandzkiego, którym uczniowie posługują się zarówno w rodzinie, jak i szkole.

Na przełomie stycznia i lutego organizowane jest seminarium śródroczne, a w maju lub czerwcu wycieczka i seminarium podsumowujące.