FINLANDIA

PODSTAWOWE INFORMACJE

Organizacja partnerska: YFU Finlandia

Typ programu: klasyczny

Czas trwania programu: semestralny lub roczny

Dla kogo: uczniów szkoły średniej w wieku od 15 do 18 lat

Termin przyjmowania zgłoszeń: 15 września (programy zimowe) | 15 lutego (programy letnie)

Koszt: 6 500 – 6 700 EUR | Szczegółowe informacje tutaj.

 

ELEMENTY PROGRAMU

 • umieszczenie w rodzinie goszczącej, która odpowiada za zapewnienie zakwaterowania oraz trzech posiłków dziennie,
 • umieszczenie w lokalnej szkole średniej,
 • podróż z Polski do Finlandii,
 • podróż do domu rodziny goszczącej,
 • seminarium przedwyjazdowe w Polsce,
 • seminarium poprzyjazdowe w kraju wymiany,
 • seminarium śródroczne w połowie wymiany,
 • seminarium przed powrotem z wymiany,
 • seminarium YES w Niemczech,
 • seminarium po powrocie z wymiany,
 • międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne i od następstw niebezpiecznych wypadków,
 • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej,
 • podróż powrotna do Polski.
Podane seminaria dotyczą programów rocznych. W przypadku krótszych programów liczba oferowanych seminariów może się różnić.

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ?

Kliknij i skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy!

KRAJ I POŁOŻENIE

Finlandia leży w północnej Europie i zajmuje wysokie miejsce wśród najlepiej rozwiniętych krajów Unii Europejskiej. Choć klimat jest surowszy niż w Polsce, a Finowie sprawiają wrażenie zamkniętych w sobie, można tam znaleźć wiele gorących serc i prawdziwych przyjaciół. Pomimo dużej powierzchni kraju, gęstość zaludnienia jest niewielka, a większe miasta skupiają się na południu kraju.

Warto spędzić trochę czasu w Finlandii, ponieważ jest to kraj dość bliski geograficznie Polsce, ale jednak bardzo odmienny kulturowo. Nie każdy wie, że historia polska przeplata się niekiedy z fińską. Cenne mogą się okazać opinie Finów na temat świętego Mikołaja i sauny, przyjemnie jest porozmawiać w tak ‘egzotycznym‘ języku, jakim jest fiński. Nie wszystko można wyczytać z książek, dlatego warto odkryć Finlandię samemu i zobaczyć ją na własne oczy!

RODZINA

Fińskie rodziny żyją w zgodzie z przyrodą, doceniają bogactwo lasów i jezior, a jednocześnie potrafią korzystać z najnowszych technologii. Dostęp do internetu i przynajmniej jeden telefon komórkowy posiada każdy. Praktycznie w każdym domu znajduje się sauna, która jest ważną częścią życia rodzinnego i towarzyskiego.

Jedną z największych radości dla rodziny goszczącej jest rozmawianie z uczniem z wymiany po fińsku. Nie jest istotna jakość wypowiedzi, a liczą są starania, które Finowie naprawdę doceniają.

Sposoby spędzania wolnego czasu różnią się w zależności od konkretnej rodziny i jej prywatnych zainteresowań. Do częstych sposobów wspólnego spędzania czasu należy oglądanie telewizji, wypady do centrum z rodzeństwem czy też spacery po okolicznych parkach lub lasach. Finowie lubią również gry planszowe (które są świetną okazją do nauki nowych fińskich słów!) a także wspólne muzykowanie.

SZKOŁA

W szkołach kładzie się duży nacisk na naukę języków obcych oraz kształcenie z wykorzystaniem najnowocześniejszych metod.

Rok szkolny zaczyna się najczęściej w połowie sierpnia i jest podzielony na pięć lub sześć krótkich semestrów. Uczniowie liceum traktowani są w szkole jako dorośli, dojrzali ludzie. Sami układają sobie plan lekcji z puli zajęć oferowanych w danym semestrze, zgodnie ze swoimi własnymi zainteresowaniami. Po szkole uczniowie liceum często uczęszczają na różnego rodzaje zajęcia pozalekcyjne. Ze względu na klimat w Finlandii chętnie uprawia się sporty zimowe, takie jak hokej na lodzie, jazda na nartach, nordic walking i inne.

SEMINARIA YFU

Uczniowie przyjeżdżający na rok do Finlandii biorą udział w seminariach, które mają za zadanie wesprzeć ich podczas pobytu na wymianie oraz dać szansę na nawiązanie znajomości z uczniami z innych krajów. Tuż po przyjeździe odbywa się kilkudniowe seminarium orientacyjne, na którym można dowiedzieć się więcej o kulturze i języku oraz poznać innych uczniów, którzy zdecydowali się spędzić rok właśnie w Finlandii.
W połowie oraz pod koniec roku uczniowie spotykają się w swoich regionach na kolejne seminaria.

YFU Finlandia organizuje również wycieczki dla uczniów na wymianie, m.in. do Tallinna oraz do Laponii. Ta druga cieszy się największą popularnością. Można na niej doświadczyć wielu niezapomnianych przeżyć oraz wypróbować swoich sił jeżdżąc na nartach, uprawiając snowboarding czy też przejechać się zaprzęgiem reniferów.

CHCESZ WYJECHAĆ DO FINLANDII?

Pobierz formularz zgłoszeniowy i wyślij go do nas na: info@yfu.org.pl lub na adres: YFU Polska, Skr. Poczt. 36, 61-971 Poznań.