DANIA

PODSTAWOWE INFORMACJE

Organizacja partnerska: YFU Dania

Typ programu: klasyczny lub tematyczny

Czas trwania programu: semestralny lub roczny

Dla kogo: uczniów szkoły średniej w wieku od 15 do 18 lat

Termin przyjmowania zgłoszeń: 20 lutego

Koszt: 6 100 – 7 100 EUR | Szczegółowe informacje tutaj.

 

ELEMENTY PROGRAMU

  • umieszczenie w rodzinie goszczącej, która odpowiada za zapewnienie zakwaterowania oraz trzech posiłków dziennie,
  • umieszczenie w lokalnej szkole średniej,
  • podróż z Polski do Danii,
  • podróż do domu rodziny goszczącej,
  • seminarium przedwyjazdowe w Polsce,
  • seminarium poprzyjazdowe w kraju wymiany,
  • seminarium śródroczne w połowie wymiany,
  • seminarium przed powrotem z wymiany,
  • seminarium YES w Niemczech,
  • seminarium po powrocie z wymiany,
  • międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne i od następstw niebezpiecznych wypadków,
  • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej,
  • podróż powrotna do Polski.
Podane seminaria dotyczą programów rocznych. W przypadku krótszych programów liczba oferowanych seminariów może się różnić.

 

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ?

Kliknij i skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy!

KRAJ I POŁOŻENIE

Dania to najmniejszy kraj skandynawski. Wielu kojarzy się jako stolica klocków Lego oraz minimalistycznego designu. W jej skład wchodzą również Wyspy Owcze i Grenlandia. Ponieważ mieści się na północ od wybrzeży Morza Północnego panują w niej nieco niższe temperatury niż w Polsce.

Duńczycy są bardzo punktualni i zorganizowani. Są ponadto dosyć zamknięci i czasami trzeba czasu, żeby się z nimi zaprzyjaźnić. Nie rozmawiają głośno w autobusach czy pociągach, zawsze uściskają sobie dłoń na powitanie i spędzają czas wolny głównie w domach swoich znajomych i przyjaciół.

Bardzo popularna i wręcz niezbędna w Danii jest jazda na rowerze. To najlepszy sposób na szybkie przemieszczanie się z miejsca na miejsce, a w dodatku tanie i ekologiczne!

SZKOŁA

Duńska szkoła oparta jest na metodzie uczenia ustawicznego, co oznacza, że uczniowie zobligowani są do samodzielnej pracy, znajdowania informacji oraz pracy w grupach.

Lekcje zaczynają się najczęsciej o 8 rano i kończą ok. 16. Po szkole uczniowie mają czas na spotykanie się ze znajomymi lub odrabianie lekcji. W Danii uczniowie nie noszą mundurków i nie obowiązują żadne zasady dotyczące ubioru w szkole ani dla uczniów, ani dla nauczycieli. W szkołach zazwyczaj nie ma stołówek, więc młodzi Duńczycy samodzielnie zaopatrują się w coś do jedzenia w ciągu dnia. W niektórych szkołach można znaleźć małą kafeterię, aczkolwiek posiłki tam są często bardzo drogie.

Wielu duńskich uczniów przychodzi do szkoły z własnym laptopem, więc wszystkich uczniów z wymiany zachęcamy również do zabrania własnego!

CHCESZ WYJECHAĆ DO DANII?

Pobierz formularz zgłoszeniowy i wyślij go do nas na: info@yfu.org.pl lub na adres: YFU Polska, Skr. Poczt. 36, 61-971 Poznań.

RODZINA

Rodziny goszczące w Danii różnią się od siebie, tak więc uczniowie z wymiany mogą trafić zarówno do rodziny, na którą składa się dwójka rodziców z nastoletnimi dziećmi, jak i samotny rodzic, bezdzietne małżeństwo lub rodzice z dziećmi, które już dawno wyprowadziły się z domu.

W Danii panuje silne równouprawnienie i wiele kobiet pracuje poza domem tak samo, jak mężczyźni, więc obowiązki domowe dzielone są zawsze między wszystkich domowników.

Popularnym zwyczajem jest wspólna kolacja, podczas której rozmawia się o tym, jak każdemu minął dzień. Wspólne jedzenie oznacza, że w Danii nie je się wielu przekąsek między posiłkami, dlatego tak ważna jest wspólna kolacja.

SEMINARIA YFU

Uczniowie odbierani są na lotnisku przez wolontariuszy YFU i wspólnie, razem z innymi uczniami z wymiany, udaje się na seminarium orientacyjne. Seminarium to trwa tydzień i jest świetną okazją do zaprzyjaźnienia się z rówieśnikami z innych państw i duńskimi wolontariuszami YFU. Głównym zadaniem seminarium jest zapoznanie uczestników z podstawami języka duńskiego oraz duńskiej kultury,

W połowie roku organizowane jest seminarium śródroczne, podsumowujące dotychczasowy pobyt uczniów w Danii, natomiast na ok. miesiąc przed zakończeniem programu biorą oni udział w seminarium końcowym, przygotowującym ich do powrotu do kraju ojczystego i ponownej adaptacji we własnej kulturze.

TO DO LIST

  1. Odwiedzić jeden z najstarszych parków rozrywki na świecie – Ogrody Tivoli
  2. Przespacerować się po Nowym Porcie (duń. Nyhavn) w Kopenhadze
  3. Wybrać się na spacer w okolice Møns Klint
  4. Odwiedzić foodtruckowy raj w kopenhaskiej dzielnicy Papirøen
  5. Zwiedzić zamek Frederiksborg w Hillerød
  6. Spędzić dzień z przyjaciółmi w Djurs Sommerland
  7. Spróbować przepysznego jedzenia w Kødbyens Mad & Marked
  8. Odpocząć przez weekend na plaży w Løkken
  9. Dać się ponieść zakupowemu szaleństwu na Strøget
  10. Odkryć kanały Kopenhagi kajakiem