CZECHY

PODSTAWOWE INFORMACJE

Organizacja partnerska: YFU Czechy

Typ programu: klasyczny lub tematyczny

Czas trwania programu: semestralny lub roczny

Dla kogo: uczniów szkoły średniej w wieku od 15 do 18 lat

Termin przyjmowania zgłoszeń: 20 sierpnia

Koszt: 5 500 – 5 900 EUR | Szczegółowe informacje tutaj.

 

ELEMENTY PROGRAMU

 • umieszczenie w rodzinie goszczącej, która odpowiada za zapewnienie zakwaterowania oraz trzech posiłków dziennie,
 • umieszczenie w lokalnej szkole średniej,
 • podróż z Polski do Czech,
 • podróż do domu rodziny goszczącej,
 • seminarium przedwyjazdowe w Polsce,
 • seminarium poprzyjazdowe w kraju wymiany,
 • seminarium śródroczne w połowie wymiany,
 • seminarium przed powrotem z wymiany,
 • seminarium YES w Niemczech,
 • seminarium po powrocie z wymiany,
 • międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne i od następstw niebezpiecznych wypadków,
 • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej,
 • podróż powrotna do Polski.
Podane seminaria dotyczą programów rocznych. W przypadku krótszych programów liczba oferowanych seminariów może się różnić.

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ?

Kliknij i skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy!

KRAJ I POŁOŻENIE

Czechy podzielone są na trzy główne regiony – Bohemię, Morawy i Śląsk. Bohemia jest największym regionem, od którego pochodzi nazwa kraju – Czechy. Najcieplejszym regionem są Morawy – to tutaj uprawia się wino i kultywuje stare tradycje. Czeski Śląsk natomiast jest regionem przemysłowym Czech skupiającym się głównie na górnictwie – tutaj usłyszysz dużo słów pochodzących z języka polskiego. Czesi są bardzo otwarci, uwielbiają czeskie piwo i sport, a w szczególności piłkę nożną i hokej na lodzie.

SZKOŁA

Uczniowie z wymiany w Czechach zostają zapisani do lokalnego  gymnazium. Większość szkół oferuje podobny zestaw zajęć, które wymagane są później do wstępu na studia. Lekcje są obowiązkowe, a spóźnienia i opuszczanie zajęć nie jest tolerowane. Kiedy nauczyciel wchodzi do klasy, uczniowie zawsze muszą wstać – jest to ogólna oznaka szacunku dla nauczyciela. Lekcje odbywają się w języku czeskim, dlatego zachęcamy do odbycia kursu języka czeskiego organizowanego przez YFU Czechy. W razie kłopotów w szkole, każdy nauczyciel raz w tygodniu ma swój dyżur, więc zawsze istnieje możliwość z nim porozmawiania i rozwiązania potencjalnych trudności.

RODZINA

W Czechach rodzina pełni bardzo ważną rolę w życiu każdego. Również dla uczniów z wymiany rodziny goszczące starają się być otwarte i bliskie oraz robią co w ich mocy, aby czuli się oni jak u siebie w domu. Kluczem do dobrych relacji między uczniem a rodziną jest komunikacja. Czesi chętnie tłumaczą każdemu tajniki lokalnych zwyczajów i zachowań. Większość z nich jest również gotowa, aby rozmawiać o wszelkich nieporozumieniach czy problemach. Niektórzy Czesi mają jednak trudność z mówieniem o rzeczach, które im nie pasują, dlatego YFU Czechy chętnie pomoże każdemu uczniowi, który czuje, że coś jest nie tak.

SEMINARIA YFU

Podczas programu wymiany w Czechach organizowane są trzy seminaria YFU.

Post-Arrival Orientation: seminarium orientacyjne, które odbywa się w ciągu 2-3 tygodni od przyjazdu uczniów do Czech. Jest to okazja do poznania innych uczniów na wymianie oraz odkrycia wielu różnic kulturowych. Seminarium skupia się na wszelkiego typu zmaganiach, jakie mogą mieć miejsce w ciągu roku na wymianie w Czechach.

Mid-Year Orientation: seminarium śródroczne w Czechach połączone jest z obozem narciarskim,  ponieważ jest to dla Czechów jeden z ulubionych sposobów na spędzanie wolnego czasu zimą. Dla tych uczniów, którzy nie potrafią jeszcze jeździć na nartach organizowany jest kurs jazdy dla początkujących.

Re-Entry Orientation: ostatnie seminarium odbywa się na początku czerwca. W jego trakcie uczniowie rozmawiają o trudnościach i przygotowaniach związanych z powrotem do domu. Podczas seminarium uczniowie mają również okazję poznania Czechów przygotowujących się do wyjazdu za granicę.

Oprócz oficjalnych seminariów, w ciągu roku organizowane są także mniejsze wydarzenia typu międzynarodowa kolacja, spotkania z wolontariuszami, wycieczki, itp. Wszystkie wydarzenia publikowane są na stronie YFU Czechy, więc nie zapomnij tam zajrzeć!

CHCESZ WYJECHAĆ DO CZECH?

Pobierz formularz zgłoszeniowy i wyślij go do nas na: info@yfu.org.pl lub na adres: YFU Polska, Skr. Poczt. 36, 61-971 Poznań.