CHINY

PODSTAWOWE INFORMACJE

Organizacja partnerska: YFU Chiny

Typ programu: klasyczny, uniwersytecki lub wakacyjny

Czas trwania programu: krótkoterminowy, semestralny lub roczny

Dla kogo: uczniów i absolwenci szkoły średniej w wieku od 15 do 26 lat

Termin przyjmowania zgłoszeń: 20 lutego

Koszt: 7 000 – 10 400 USD | Szczegółowe informacje tutaj.

ELEMENTY PROGRAMU

 • umieszczenie w rodzinie goszczącej, która odpowiada za zapewnienie zakwaterowania oraz trzech posiłków dziennie,
 • umieszczenie w lokalnej szkole średniej lub wyższej,
 • podróż z Polski do Chin,
 • podróż do domu rodziny goszczącej,
 • seminarium przedwyjazdowe w Polsce,
 • seminarium poprzyjazdowe w kraju wymiany,
 • seminarium śródroczne w połowie wymiany,
 • seminarium przed powrotem z wymiany,
 • seminarium po powrocie z wymiany,
 • międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne i od następstw niebezpiecznych wypadków,
 • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej,
 • podróż powrotna do Polski.
Podane seminaria dotyczą programów rocznych. W przypadku krótszych programów liczba oferowanych seminariów może się różnić.

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ?

Kliknij i skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy!

KRAJ I POŁOŻENIE

Chiny są trzecim, co do wielkości, państwem na świecie z ok. 1,2 mld obywateli. Klimat zależy od regionu, aczkolwiek dominują tam wiatry monsunowe, co znaczy, że w zimie jest zimno i sucho, a w lecie ciepło i wilgotno.

Oficjalne imiona zaczynają się od nazwiska, także pamiętaj, jeśli czyjeś nazwisko to Wang, a imię Dong, ta osoba przestawi się, Wang Dong.

Chiny są również krajem bardzo złożonym religijnie – znajdziesz tam wyznawców buddyzmu, taoizmu, islamu, czy chrześcijaństwa.

SZKOŁA

Szkoły średnie w Chinach dzielą się na dwie kategorie: szkoły średnie i szkoły techniczne. Lekcje prowadzone są w języku chińskim, a uczniowie zobligowani są do przebywania w szkole minimum 9 godzin dziennie. Szkoła w Chinach jest dosyć trudna – rano odbywają się zajęcia, po zakończeniu których uczniowie zostają w szkole, aby odrobić pracę domową.

W szkołach obowiązują stanowcze zasady, które należy szanować i bezwzględnie przestrzegać, również jako uczeń na wymianie. Niektóre szkoły dają zagranicznym uczniom możliwość uczęszczania na trzymiesięczny kurs języka chińskiego, jednak takie możliwości zależą od regionu, w jakim mieszka rodzina goszcząca.

Pomimo wielu obowiązków młodzież ma również czas na odpoczynek i przyjemności w szkole. Wielu uczniów interesuje się kulturą Europy i próbuje rozmawiać po angielsku z obcokrajowcami podczas przerw między lekcjami. W szkołach obowiązują mundurki i zasady dotyczące wyglądu, czy biżuterii. Niedozwolone są również bliskie relacje między chłopcami i dziewczynkami.

W Chinach szkolny wychowawca ma zazwyczaj bardzo dobry kontakt z rodzinami uczniów jego klasy, więc nikogo nie dziwi, jeśli w szkole zapyta on ucznia o nieposprzątany pokój!

CHCESZ WYJECHAĆ DO CHIN?

Pobierz formularz zgłoszeniowy i wyślij go do nas na: info@yfu.org.pl lub na adres: YFU Polska, Skr. Poczt. 36, 61-971 Poznań.

RODZINA

Wszystkie tradycje i zachowania rodzinne w Chinach nie biorą się znikąd – są głęboko zakorzenione w długiej chińskiej tradycji. Dlatego dla uczniów z wymiany bardzo ważny jest czas spędzony z rodziną goszczącą, która uczy ich panujących w domu reguł i podstaw chińskiej kultury.

Nie należy przejmować się, jeśli na początku trudno jest przyzwyczaić się do mieszkania z nową rodziną – różnice kulturowe między Europą a Chinami są tak duże, że przystosowanie się do nowego otoczenia i ludzi może zająć trochę czasu. Jednakże każda rodzina goszcząca YFU zrobi co tylko w jej mocy, aby uczeń z zagrancy poczuł się u niej jak w domu!

SEMINARIA

Tuż po przyjeździe do Chin wszystkich uczniów czeka seminarium orientacyjne, podczas którego poruszany jest temat chińskiej kultury, procesów edukacyjnych zachodzących w trakcie wymiany, zwyczajów i tradycji, zasad panujących w rodzinach goszczących, jedzenia itp.

W połowie pobytu uczniowie biorą udział w seminarium śródrocznym, a na miesiąc przed ukończeniem programu w seminarium przed powrotem, które przygotowuje ich do podróży do domu.

TO DO LIST

 1. Przemierzyć Wielki Mur Chiński
 2. Spróbować prawdziwej chińskiej herbaty podczas spotkania z przyjaciółmi
 3. Zobaczyć na żywo Terakotową Armię
 4. Zachwycić się pięknem rzeki Li w Guilin, otoczonej rolniczymi wioskami, stromymi klifami i lasami bambusowymi
 5. Udać się na lekcję Kung Fu
 6. Wybrać się w wędrówkę po Górach Żółtych
 7. Uczcić Chiński Nowy Rok wspólnie z rodziną goszczącą
 8. Zobaczyć z bliska urocze pandy wielkie w Chengdu
 9. Odwiedzić niesamowitą promenadę Bund w Szanghaju
 10. Zobaczyć Hong Kong nocą, najlepiej ze wzgórza Wiktorii