CHILE

PODSTAWOWE INFORMACJE

Organizacja partnerska: YFU Chile

Typ programu: klasyczny

Czas trwania programu: semestralny lub roczny

Dla kogo: uczniów szkoły średniej w wieku od 15 do 18 lat

Termin przyjmowania zgłoszeń: 15 września (programy zimowe) | 31 marca (programy letnie)

Koszt: 8.400-11.500 USD | Szczegółowe informacje tutaj.

 

ELEMENTY PROGRAMU

 • umieszczenie w rodzinie goszczącej, która odpowiada za zapewnienie zakwaterowania oraz trzech posiłków dziennie,
 • umieszczenie w lokalnej szkole średniej,
 • podróż z Polski do Chile,
 • podróż do domu rodziny goszczącej,
 • seminarium przedwyjazdowe w Polsce*,
 • seminarium poprzyjazdowe w kraju wymiany*,
 • seminarium śródroczne w połowie wymiany*,
 • seminarium przed powrotem z wymiany*,
 • seminarium po powrocie z wymiany*,
 • międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne i od następstw niebezpiecznych wypadków,
 • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej,
 • podróż powrotna do Polski.
*Podane seminaria dotyczą programów rocznych. W przypadku krótszych programów liczba oferowanych seminariów może się różnić.

Dowiedz się więcej

Kliknij i skontaktuj się z nami!

KRAJ I POŁOŻENIE

Chile jest najdłuższym państwem świata, rozciągającym się na długość ponad 4 tysięcy kilometrów. Jest również jednym z najwęższych – jego średnia szerokość wynosi zaledwie 180 kilometrów. Na terenie Chile znajduje się ok. 2 tysięcy wulkanów, z których ok. 50 jest wciąż aktywnych. Chilijski przemysł odpowiada za 1/3 światowej produkcji miedzi, a rolnictwo skupia się przede wszystkim na uprawie winogron do produkcji wina. Chile składa się z 15 jednostek administracyjnych. Jego stolica, Santiago, została założona w 1541 r. przez hiszpańskiego konkwistadora, Pedro de Valdivia.

RODZINA

Rodzina odgrywa kluczową rolę w życiu Chilijczyków. Również dalsi krewni utrzymują ze sobą bliski kontakt i spotykają się we wspólnym gronie z okazji urodzin i innych ważnych świąt. Weekendy to czas dla rodziny i rzadko zdarza się, aby dorośli Chilijczycy pracowali w sobotę lub niedzielę. Więzy rodzinne często mają wpływ na sprawy zawodowe: w mniejszych firmach, posady często obejmowane są przez krewnych właściciela lub najbliższych przyjaciół. Chilijczycy rozdzielają sprawy prywatne od zawodowych, jednakże linia je oddzielająca nie jest aż tak widoczna jak w wielu innych kulturach.  Typowa rodzina składa się z rodziców oraz dwójki lub trójki dzieci. Młodzi Chilijczycy często mieszkają ze swoimi rodzicami aż do ślubu lub zdobycia pracy.

Chilijskie rodziny goszczące to najczęściej ludzie otwarci i gościnni. Charakterystyczne dla nich jest utrzymywanie bliskich więzów rodzinnych. Zarówno dzieci, rodzice, jak i wujostwo czy kuzyni, spędzają ze sobą wiele czasu, dzieląc się codziennymi obowiązkami oraz czasem wolnym. Większość rodzin goszczących w Chile należy do klasy średniej. Oznacza to, że mogą nie posiadać udogodnień, do których przyzwyczajeni jesteśmy w Europie, takich jak zmywarka czy centralne ogrzewanie. Jesteśmy jednak przekonani, że zrobią wszystko, co w ich mocy, abyś poczuł się w ich domu komfortowo i bezpiecznie.

SZKOŁA

Uczniowie z wymiany w Chile uczęszczają do szkoły na takich samych zasadach jak chilijska młodzież. Wykaz zajęć dla każdego poziomu szkolnictwa ustalany jest z góry przez Ministerstwo Edukacji, co oznacza, że wszystkie oferowane przez szkołę zajęcia są obowiązkowe. Edukacja młodych Chilijczyków trwa 12 lat. Uczniowie z wymiany przydzielani są do odpowiedziej klasy według swojego wieku, jednak nie wyżej niż przedostatnia klasa liceum.

Większość szkół w Chile wymaga od swoich uczniów posiadania mundurka oraz jednolitego stroju sportowego. Dzięki temu wszyscy uczniowie wyglądają podobnie, bez względu na swój status majątkowy.

Rok szkolny w Chile rozpoczyna się w marcu i kończy w grudniu.

SEMINARIA YFU

Tuż po przybyciu do Chile uczniowie z wymiany biorą udział w 3-dniowym seminarium orientacyjnym, które odbywa się w stolicy kraju, Santiago. W trakcie seminarium prowadzone są zajęcia mające na celu zapoznanie uczestników z podstawami kultury Chile, zasadami YFU oraz informacjami dotyczącymi życia w chilijskiej rodzinie i szkole.

W połowie roku uczestnicy programu biorą udział w seminarium śródrocznym, które zazwyczaj trwa 1 dzień. W jego trakcie prowadzone są rozmowy na temat dotychczasowych doświadczeń uczniów oraz planów na pozostałe miesiące wymiany.

W październiku odbywa się ostatnie seminarium, które przygotowuje uczniów do zakończenia programu w Chile i powrotu do domu. W jego trakcie podsumowany zostaje cały proces nauki i adaptacji uczniów w trakcie ich pobytu w Chile.

Dodatkowo, YFU oferuje również 9-dniową wycieczkę po Chile, na którą składa się 6-dniowy pobyt w północnej, centralnej i południowej części kraju oraz 3-dniowa wizyta w Santiago.

Chcesz wyjechać na wymianę do Chile?

Kliknij i rozpocznij proces rekrutacyjny!