BRAZYLIA

PODSTAWOWE INFORMACJE

Organizacja partnerska: YFU Brazylia

Typ programu: klasyczny

Czas trwania programu: semestralny lub roczny

Dla kogo: uczniów szkoły średniej w wieku od 15 do 18 lat

Termin przyjmowania zgłoszeń: 5 października (programy zimowe) | 30 marca (programy letnie)

Koszt: 8 500 – 9 600 USD | Szczegółowe informacje tutaj.

Broszura informacyjna: Pobierz tutaj

 

ELEMENTY PROGRAMU

 • umieszczenie w rodzinie goszczącej, która odpowiada za zapewnienie zakwaterowania oraz trzech posiłków dziennie,
 • umieszczenie w lokalnej szkole średniej,
 • podróż z Polski do Brazylii,
 • podróż do domu rodziny goszczącej,
 • seminarium przedwyjazdowe w Polsce,
 • seminarium poprzyjazdowe w kraju wymiany,
 • seminarium śródroczne w połowie wymiany,
 • seminarium przed powrotem z wymiany,
 • seminarium po powrocie z wymiany,
 • międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne i od następstw niebezpiecznych wypadków,
 • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej,
 • podróż powrotna do Polski.
Podane seminaria dotyczą programów rocznych. W przypadku krótszych programów liczba oferowanych seminariów może się różnić.

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ?

Kliknij i skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy!

KRAJ I POŁOŻENIE

Brazylia jest piątym co do wielkości krajem w świecie, obejmującym prawie połowę Ameryki Południowej. Brazylia graniczy z wszystkimi krajami kontynentu, za wyjątkiem Ekwadoru i Chile, i gromadzi ponad połowę populacji całej Ameryki Południowej. Brazylia jest republiką składającą się z 26 stanów i dystryktów federalnych. Stolicą kraju i siedzibą rządu centralnego jest Brasilia.

W 1822 r. Brazylia uzyskała niepodległość od Portugalii i stała się jedyną południowoamerykańską monarchią. Po wielu politycznych zawirowaniach, w latach 80-tych ubiegłego wieku w Brazylii zapanowała demokracja.

Klimat Brazylii jest zróżnicowany: od mokrego i tropikalnego w głębi Amazonki, po suchy i chłodniejszy na południowym wschodzie. Nie oczekuj jednak, że zawsze będzie ciepło! Pogoda będzie się bardzo różnić w zależności od tego gdzie będziesz mieszkać. Na południu, zimą bywa naprawdę zimno.

Lato w Brazylii trwa od grudnia do marca, a zima rozpoczyna się w czerwcu i trwa do września.  Na północy kraju za to jest bardzo gorąco a deszcz pada tam prawie codziennie. Po deszczu zaraz wraca jednak słońce. Na północy kraju występują tylko dwie pory roku: deszczowa i sucha.

RODZINA

Nie sposób zdefiniować typowej brazylijskiej rodziny, ponieważ każda rodzina w dowolnym kraju jest inna i jedyna w swoim rodzaju. Brazylia jest tak różnorodnym krajem i chociaż nie powinno się uogólniać, to brazylijskie rodziny zazwyczaj są bardzo ciepłe i śmiało okazują  swoje uczucia.

Brazylijskie rodziny bywają bardzo opiekuńcze wobec swoich dzieci. Oznacza to, że twoi rodzice goszczący będą chcieli wiedzieć, dokąd i z kim wychodzisz. Będą oczekiwać, że podzielisz się wrażeniami z czasu spędzonego z innymi ludźmi, mówiąc im na przykład co widziałeś lub robiłeś.

W Brazylii powszechne jest, że rodziny zatrudniają pomoc domową. W niektórych przypadkach osoby zatrudnione do pomocy w domu pracują dla tej samej rodziny przez wiele lat i są traktowane jak część rodziny. Mimo to, nie oczekuj, że osoba pomagająca w domu zrobi wszystko za Ciebie!

W brazylijskich rodzinach goszczących często jest ktoś, kto sam był uczniem z wymiany i mówi po angielsku, jednak komunikacja z pozostałymi członkami rodziny może być na początku trudna. Najszybszym sposobem by to przezwyciężyć, jest aktywna nauka języka. Nie bądź nieśmiały – używaj słów które już znasz, ale także gestykuluj i posługuj się mimiką, aby ludzie mogli łatwiej cię zrozumieć. Nabierzesz płynności szybciej, niż się spodziewasz!

SZKOŁA

Szkoła jest ważną częścią doświadczenia związanego z wymianą. W Brazylii uczniowie chodzą na zajęcia rano lub po południu, w zależności od klasy i szkoły, w której się uczą. Frekwencja jest traktowana bardzo poważnie.

Szkoła średnia trwa trzy lata. Rok szkolny rozpoczyna się w lutym, a kończy w grudniu lub pod koniec listopada. W lipcu trwają 2- lub 3-tygodniowe ferie zimowe, a letnie wakacje są w grudniu i styczniu.

Niektóre z brazylijskich szkół zobowiązują uczniów do noszenia mundurka. Może on ograniczać się do koszulki z logo szkoły, ale może to być także cały strój.

Szkoła w Brazylii skupia się przede wszystkim na nauce teoretycznej i zazwyczaj nie oferuje przedmiotów praktycznych ani zajęć pozalekcyjnych. Ponieważ szkoły nie oferują wielu dodatkowych zajęć, w Brazylii istnieje wiele prywatnych instytucji, które oferują kursy i zajęcia takie jak języki obce, sport, karate, aerobik, zajęcia muzyczne, astrologia, teatr itp.

SEMINARIA YFU

Tuż po przybyciu do Brazylii uczniowie z wymiany biorą udział w 2-dniowym seminarium orientacyjnym, które odbywa się w Rio de Janeiro. W trakcie seminarium prowadzone są zajęcia mające na celu zapoznanie uczestników z podstawami kultury Brazylii, zasadami YFU oraz informacjami dotyczącymi życia w brazylijskiej rodzinie i szkole.

W połowie roku uczestnicy programu biorą udział w seminarium śródrocznym. W jego trakcie prowadzone są rozmowy na temat dotychczasowych doświadczeń uczniów oraz planów na pozostałe miesiące wymiany.

Na kilka tygodni przed końcem wymiany odbywa się ostatnie seminarium, które przygotowuje uczniów do zakończenia programu w Brazylii i powrotu do domu. W jego trakcie podsumowany zostaje cały proces nauki i adaptacji uczniów w trakcie ich wymiany.

Dodatkowo, YFU oferuje również szereg wycieczek po Brazylii przy współpracy z Belo Turismo – biurem podróży wyspecjalizowanym w organizowaniu wycieczek dla uczniów z wymiany. Wyjazdy te organizowane są w czasie wolnym od nauki, a ich koszty różnią się w zależności od odległości i długości podróży. Plan wycieczek uczniowie otrzymują po przyjeździe do Brazylii.

CHCESZ WYJECHAĆ DO BRAZYLII?

Pobierz formularz zgłoszeniowy i wyślij go do nas na: info@yfu.org.pl lub na adres: YFU Polska, Skr. Poczt. 36, 61-971 Poznań.