Belgia

PODSTAWOWE INFORMACJE

Organizacje partnerskie: YFU Belgia-Flandria oraz YFU Belgia-Walonia

Typ programu: klasyczny lub tematyczny

Czas trwania programu: krótkoterminowy, trymestralny, semestralny lub roczny

Dla kogo: uczniów szkoły średniej w wieku od 15 do 18 lat

Termin przyjmowania zgłoszeń: 20 lutego

Koszt: 5 100 – 7 500 EUR | Szczegółowe informacje tutaj.

 

ELEMENTY PROGRAMU

 • umieszczenie w rodzinie goszczącej, która odpowiada za zapewnienie zakwaterowania oraz trzech posiłków dziennie,
 • umieszczenie w lokalnej szkole średniej,
 • podróż z Polski do Belgii,
 • podróż do domu rodziny goszczącej,
 • seminarium przedwyjazdowe w Polsce,
 • seminarium poprzyjazdowe w kraju wymiany,
 • seminarium śródroczne w połowie wymiany,
 • seminarium przed powrotem z wymiany,
 • seminarium YES w Niemczech,
 • seminarium po powrocie z wymiany,
 • międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne i od następstw niebezpiecznych wypadków,
 • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej,
 • podróż powrotna do Polski.
Podane seminaria dotyczą programów rocznych. W przypadku krótszych programów liczba oferowanych seminariów może się różnić.

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ?

Kliknij i skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy!

KRAJ I POŁOŻENIE

Belgia to niewielkie, ale bardzo bogate kulturowo i etnicznie państwo. Mieszka w nim około 11 milionów ludzi, pośród których można znaleźć przedstawicieli niemal wszystkich narodów z całego świata. Przez wieki Belgia była miejscem, w którym spotykały się przybysze z różnych zakątków świata, dzięki czemu również dzisiaj współistnienie i mieszanie się licznych kultur i zwyczajów jest na porządku dziennym. Obcokrajowców spotkać można wszędzie – w samej Antwerpii mieszkają przedstawiciele aż 162 narodowości!

Belgowie posługują się tradycyjnie trzema językami: flamandzkim – powszechnym w rejonie Flandrii, francuskim – używanym w Walonii oraz regionie stołecznym Brukseli oraz niemieckim – popularnym na wschodzie kraju.

RODZINA

Uczniowie wyjeżdżający do Belgii z YFU Polska umieszczani są w rodzinach mieszkających we flamandzkiej części kraju, Flandrii, lub we fracuskojęzycznej Walonii. Przed wyjazdem z Polski uczniowie mogą dokonać wyboru w jakiej części Belgii woleliby mieszkać.

Życie rodzinne jest istotną częścią wymiany, ponieważ to właśnie z rodziną spędzane są pierwsze dni w nowym środowisku i to ona zapoznaje ucznia z podstawami belgijskiej kultury.

W Belgii wszyscy członkowie rodziny pomagają w obowiązkach domowych, takich jak gotowanie, zmywanie, sprzątanie, pranie czy robienie zakupów. Podobnego zachowania oczekuje się również od uczniów z wymiany, którzy w trakcie trwania programu stają się częścią lokalnej rodziny. W większości domów, również w tych, w których aktywni zawodowo są obydwaj rodzice, stara się, aby więzy rodzinne pozostawały bliskie. Służą temu m.in. wspólne posiłki, podczas których członkowie rodziny opowiadają o tym, jak minął im dzień.

SZKOŁA

Rok szkolny w Belgii rozpoczyna się w pierwszy dzień roboczy po 31 sierpnia oraz kończy w ostatni dzień roboczy przed 1 lipca. Typowy dzień w szkole zaczyna się między 8 a 9 rano i kończy około godziny 16. W większości liceów środowe popołudnia są wolne od zajęć. Podobnie jak w Polsce uczniom zadaje się liczne prace domowe i zapewnia materiały do samodzielnej nauki.

W trakcie roku szkolnego są cztery dłuższe przerwy od zajęć: tydzień w listopadzie, dwa tygodnie w okresie bożonarodzeniowo-noworocznym, tydzień na początku wiosny oraz dwa tygodnie w czasie Wielkanocy.

SEMINARIA YFU

Pierwsze dni po przyjeździe do Belgii uczniowie spędzają w domach rodzin goszczących, gdzie mogą odpocząć po długiej i często męczącej podróży. Po kilku dniach rozpoczyna się seminarium orientacyjne, trwające około tygodnia. W trakcie seminarium uczniowie zapoznają się z podstawami języka flamandzkiego (we Flandrii), belgijskiej kultury i zwyczajów. Uczą się o tym jak funkcjonuje szkoła, transport publiczny oraz inne ważne instytucje w Belgii. Seminarium jest również okazją, aby poznać innych uczniów z całego świata, którzy zdecydowali się spędzić swój rok właśnie w Belgii. 

Na przełomie stycznia i lutego organizowane jest seminarium śródroczne, a w maju lub czerwcu seminarium podsumowujące, przygotowujące uczniów do powrotu do domu.

CHCESZ WYJECHAĆ DO BELGII?

Pobierz formularz zgłoszeniowy i wyślij go do nas na: info@yfu.org.pl lub na adres: YFU Polska, Skr. Poczt. 36, 61-971 Poznań.