Austria

PODSTAWOWE INFORMACJE

Organizacja partnerska: YFU Austria

Typ programu: klasyczny

Czas trwania programu: semestralny lub roczny

Dla kogo: uczniów szkoły średniej w wieku od 15 do 18 lat

Termin przyjmowania zgłoszeń: 20 sierpnia (programy zimowe) | 20 stycznia (programy letnie)

Koszt: 8 000 – 9 500 EUR | Szczegółowe informacje tutaj.

 

Elementy programu

 • umieszczenie w rodzinie goszczącej, która odpowiada za zapewnienie zakwaterowania oraz trzech posiłków dziennie,
 • umieszczenie w lokalnej szkole średniej,
 • podróż z Polski do Austrii,
 • podróż do domu rodziny goszczącej,
 • seminarium przedwyjazdowe w Polsce,
 • seminarium poprzyjazdowe w kraju wymiany,
 • seminarium śródroczne w połowie wymiany,
 • seminarium przed powrotem z wymiany,
 • seminarium YES w Niemczech,
 • seminarium po powrocie z wymiany,
 • międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne i od następstw niebezpiecznych wypadków,
 • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej,
 • podróż powrotna do Polski.
Podane seminaria dotyczą programów rocznych. W przypadku krótszych programów liczba oferowanych seminariów może się różnić.

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ?

Kliknij i skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy!

Kraj i położenie

Austria to kraj pełen muzyki, kultury i historii. Językiem oficjalnym jest niemiecki, aczkolwiek różni się on znacznie od niemieckiego, który używany jest w Niemczech. Pogoda również może być dosyć nieprzewidywalna: spadek z 30 do 10 stopni w ciągu lata zaliczany jest do normy. Austria jest krajem mięsożerców, więc możesz spodziewać się tam miejsca w prawie każdym daniu i nie wyjedziesz z kraju nie próbując słynnego Winer Schnitzel.

Szkoła

Uczniowie na wymianie w Austrii uczęszczają do typowej szkoły średniej, czyli Gymnasium. Zapisywani są do 5, 6 lub 7 klasy, w zależności od wieku. Zobowiązani są do uczestnictwa we wszystkich zajęciach.

Lekcje zaczynają się zazwyczaj o 8 rano i kończą między 14 a 17, w zależności od dnia. Przedmioty obowiązkowe w austriackiej szkole to m.in.: język niemiecki, język obcy (angielski, francuski lub hiszpański), matematyka, biologia, fizyka, chemia, historia, geografia, sztuka, muzyka i wf. Niektóre szkoły oferują również naukę łaciny, chociaż Ty nie musisz wybierać tego przedmiotu.

Wielu uczniów z wymiany otrzymuje książki do szkoły za darmo na początku roku szkolnego, w ramach Schulbuchaktion. Jednakże niektóre szkoły mają odmienną politykę w stosunku do uczniów z zagranicy, dlatego dobrze jest przygotować się na wydatek ok. 200 EUR na potrzebne książki.

Rok szkolny podzielony jest na dwa semestry: zimowy, który trwa od września do lutego i letni, trwający do czerwca lub lipca. Wakacje trwają zazwyczaj 9 tygodni, przerwa świąteczna 2 tygodnie, przerwa międzysemestralna jeden tydzień, a wakacje wielkanocne 2 tygodnie.

Ze względu na to, że większość rodzin goszczących nie mieszka w centrum miasta, aby dotrzeć do szkoły potrzebny jest rower, autobus lub pociąg. Koszty transportu pokrywa uczeń. Jeśli wynoszą więcej niż 40 euro, YFU Austria pokrywa występującą różnicę.

Rodzina

Większość rodzin goszczących nie mieszka w dużych miastach, tylko na wsiach i małych miasteczkach. Niektóre kochają zabawy na świeżym powietrzu, takie jak jazda na nartach, czy na rowerze, podczas gdy inne skupiają się na kulturze lub relacjach między członkami rodziny. Większość rodzin w małych miejscowościach ma więcej niż jedno dziecko, a dziadkowie pełnią ważną rolę w życiu rodzinnym.

W większości przypadków oboje z rodziców pracują poza domem. Dzieci z tego względu powinny pomagać przy obowiazkach domowych = zmywając naczynia, sprzątając swoje pokoje, robiąc zakupy itp.

Seminaria

Podczas wymiany w Austrii, na uczniów czekają cztery seminaria: regionalne seminarium orientacyjne we wrześniu, seminarium poprzyjazdowe w październiku, seminarium śródroczne w styczniu i seminarium przed powrotem w maju lub czerwcu. Uczniowie udający się do Austrii mogą również wziąć udział w międzynarodowym seminarium YES (Young Europeans’ Seminar).

Chcesz wyjechać do Austrii?

Pobierz formularz zgłoszeniowy i wyślij go do nas na: info@yfu.org.pl lub na adres: YFU Polska, Skr. Poczt. 36, 61-971 Poznań.