Argentyna

PODSTAWOWE INFORMACJE

Organizacja partnerska: YFU Argentyna

Typ programu: klasyczny, licealno-uniwersytecki, uniwersytecki lub wakacyjny

Czas trwania programu: krótkoterminowy, semestralny lub roczny

Dla kogo: uczniów i absolwentów szkoły średniej w wieku od 15 do 21 lat

Termin przyjmowania zgłoszeń: 20 sierpnia (programy zimowe) | 20 lutego (programy letnie)

Koszt: 10 500 – 11 000 USD | Szczegółowe informacje tutaj.

 

Elementy programu

 • umieszczenie w rodzinie goszczącej, która odpowiada za zapewnienie zakwaterowania oraz trzech posiłków dziennie,
 • umieszczenie w lokalnej szkole średniej lub wyższej,
 • podróż z Polski do Argentyny,
 • podróż do domu rodziny goszczącej,
 • seminarium przedwyjazdowe w Polsce,
 • seminarium poprzyjazdowe w kraju wymiany,
 • seminarium śródroczne w połowie wymiany,
 • seminarium przed powrotem z wymiany,
 • seminarium po powrocie z wymiany,
 • międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne i od następstw niebezpiecznych wypadków,
 • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej,
 • podróż powrotna do Polski.
Podane seminaria dotyczą programów rocznych. W przypadku krótszych programów liczba oferowanych seminariów może się różnić.

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ?

Kliknij i skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy!

Kraj i położenie

Nazwa państwa Argentyna pochodzi od słowa „argentum”, które po łacinie oznacza srebro. To pierwsi koloniści hiszpańscy nazwali tak ten kraj po znalezieniu wielu złóż srebra w tym regionie. Argentyna jako państwo położone w Ameryce Południowej jest krajem bardzo ciepłym. Jednakże, odwrotnie niż w Europie, im dalej na południe tym zimniej. Warto pamiętać o zabraniu ciepłej odzieży!

Językiem urzędowym jest hiszpański. Znajomość podstaw tego języka przed wyjazdem na wymianę znacznie pomaga przystosowaniu się do nowego środowiska i zrozumienia wielu różnic kulturowych. Dla Argentyńczyków, oprócz piłki nożnej, bardzo ważną częścią kultury jest jedzenie, z czego najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia jest kolacja. Niesamowicie popularnym jest również yerba mate, którą pije się przy każdej możliwej okazji.

Rodzina

Każda rodzina goszcząca wprost nie może się doczekać aby poznać ucznia z wymiany, który przyjedzie do nich na rok. Dlatego też kontakt między rodziną a uczestnikiem wymiany YFU często nawiązywany jest jeszcze przed jego podróżą do Argentyny.

Argentyńskie rodziny goszczące mieszkają we wszystkich regionach kraju – zarówno w okolicach stolicy, Buenos Aires, jak i w niewielkich miejscowościach na południu kraju. Bez względu na to, gdzie mieszkają, zawsze witają swoich zagranicznych podopiecznych z otwartymi ramionami.

W Argentynie rodzina stanowi jedną z najwyższych wartości, dlatego też duża część czasu wolnego spędzana jest właśnie wśród krewnych. Argentyńczyków można określić, jako bardzo ciepłych i czułych. Należy sobie jednak zdawać sprawę z niepisanych zwyczajów, które panują w każdym domu – dobrze jest pytać się o nie i próbować jak najszybciej do nich dostosować!

Szkoła

Szkoła w Argentynie podzielona jest na trzy etapy: przedszkole (dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat), szkołę podstawową (od 6 do 12 lat) oraz szkołę średnią (od 13 do 17 lat). W trakcie wymiany będziesz uczęszczał do szkoły publicznej bądź prywatnej, w zależności od Twojej rodziny goszczącej. YFU Argentyna zwraca koszty w wysokości 800 pesos miesięcznie za szkolne wydatki. Szkoły oferują od 12 do 15 przedmiotów, które są obowiązkowe. Każdy uczeń wybiera profil klasy, do jakiej chce uczęszczać: humanistyczny, naukowy, biznesowy albo techniczny. Jako uczeń argentyńskiej szkoły musisz uczęszczać na wszystkie zajęcia w szkole, a jeśli chcesz, możesz zapisać się dodatkowo na różnego rodzaju zajęcia sportowe.

Seminaria

Tuż po przyjeździe do Argentyny wszystkich uczniów czeka seminarium orientacyjne, podczas którego poruszany jest temat kultury argentyńskiej, procesów edukacyjnych zachodzących w trakcie wymiany, zwyczajów i tradycji, zasad panujących w rodzinach goszczących, jedzenia itp.

W połowie pobytu uczniowie biorą udział w seminarium śródrocznym, a na miesiąc przed ukończeniem programu w seminarium przed powrotem, które przygotowuje ich do podróży do domu.

Język

Argentyńczycy mówią po hiszpańsku. Jednakże, argentyńska wersja hiszpańskiego różni się nieco od tego, którego używa się w innych hiszpańskojęzycznych częściach świata. Również w samej Argentynie można usłyszeć różne akcenty i dialekty.

Na argentyński hiszpański duży wpływ miał język włoski, ze względu na masową imigrację Włochów do tego państwa na początku XX wieku. Dlatego też w Argentynie usłyszeć można wiele włoskich zapożyczeń, a argentyńska wymowa może czasami przypominać włoską.

Na początku nauka obcego języka jest zawsze trudna. Podczas wymiany język hiszpański będzie otaczał cię od rana do wieczora. Ważne jest, aby starać się zrozumieć jak najwięcej, zadawać wiele pytań i pracować nad swoim słownictwem. Dwa lub trzy nowe słowa dziennie wystarczą, aby nauka języka była płynna i efektywna.

Doświadczenie pokazuje, że uczniowie YFU w Argentynie zaczynają posługiwać się podstawowym j. hiszpańskim zazwyczaj po upływie ok. 3 miesięcy od przyjazdu. Niedługo później zaczynają także myśleć i śnić w tym języku!

Czas wolny

Jest wiele rzeczy, które uczeń na wymianie w Argentynie można robić w weekendy. Wiele zależy od rodziny goszczącej i jej przyzwyczajeń. Argentyńczycy kochają być aktywni fizycznie, jeść na mieście, odwiedzać członków rodziny, chodzić do kina i wypoczywać.
Młodzi ludzie często wychodzą do pubów i klubów z przyjaciółmi. Spotykają się często u znajomych na przyjęciach, imprezach, grając w bilard, oglądając filmy i dobrze się bawiąc.

Dla Argentyńczyków bardzo ważny jest sport. Do najpopularniejszych sportów należą piłka nożna, rugby, tenis, hokej, koszykówka, pływanie i jazda na rowerze. Prawie każdą dziedzinę sportową można uprawiać w różnych klubach sportowych, a każde miasto ma przynajmniej jeden klub piłkarski. Dla Argentyńczyków ważna jest nie tylko drużyna narodowa, ale również kluby z ligi A, B, czy C, które w weekendy zbierają miliony widzów.

To Do List

 1. Pójść na mecz i doświadczyć argentyńskiej pasji do piłki nożnej.
 2.  Wziąć udział w lokalnym karnawale.
 3. Zapisać się na lekcje tango.
 4. Zjeść asado i spróbować surowego steku – Argentyńczycy kochają steki!
 5. Zobaczyć pingwiny, słonie morskie i walenie w prowincji Chubut.
 6. Zagrać w pato, narodowy sport Argentyny.
 7. Odwiedzić kosmopolityczną stolicę kraju – Buenos Aires.
 8. Przejść się po lodowcu Perito Moreno.
 9. Popłynąć łódką w okolice wodospadu Iguazú i poznać przyjacielskie ostronosy rude.

Chcesz wyjechać do Argentyny?

Pobierz formularz zgłoszeniowy i wyślij go do nas na: info@yfu.org.pl lub na adres: YFU Polska, Skr. Poczt. 36, 61-971 Poznań.