Jak Pokryć koszty wymiany?

Wymiana młodzieżowa jest niesamowitym przeżyciem, ale tak jak każda inna podróż wiąże się z niemałymi wydatkami. Różnią się one co prawda w zależności od kierunku wymiany i czasu trwania programu, jednakże bez względu na wybrany kraj, wielomiesięczny pobyt i nauka za granicą niosą ze sobą koszty, których pokrycie jest niezbędne, aby zapewnić opiekę i bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom.

Bez względu na to, czy udział w wymianie finansowany jest przez rodzinę ucznia, stypendium korporacyjne czy jego własne oszczędności, warto zapoznać się ze sposobami, które umożliwiają zebranie dodatkowych środków finansowych.

FUNDRAISING = GROMADZENIE FUNDUSZY NA WYBRANY CEL

Działania fundraisingowe mogą znacznie pomóc w pokryciu kosztów wymiany, a także zwiększyć możliwości finansowe w trakcie pobytu za granicą. Co istotne, wbrew powszechnemu przekonaniu, fundraising nie musi być trudny! Wymaga jednak systematyczności, planowania i kreatywności. Poniżej znajdziecie liczne porady, pomysły, filmy instruktażowe, szablony i inne materiały, które mogą okazać się przydatne w poszukiwaniu dodatkowych środków.

Służymy poradą i wsparciem wszystkim tym, którzy zdecydują się na podjęcie działań na rzecz sfinansowania swojego udziału w programie wymiany. Chętnie podzielimy się informacjami o waszych przedsięwzięciach, zbiórkach i akcjach wśród naszych partnerów, a także na portalach społecznościowych YFU.

KROK 1: OKREŚLENIE CELÓW

Pierwszym krokiem jakiegokolwiek projektu jest planowanie. Planując działania fundraisingowe ważne jest, aby jasno określić, jaki cel chcemy zrealizować, a także zastanowić się nad metodami jego osiągnięcia. Pamiętaj, aby ustalić także ogólny termin realizacji swojego celu, jak i etapy dotyczące poszczególnych etapów swoich działań.

Ambitne cele niełatwo jest osiągnąć za jednym zamachem, dlatego postaraj się podzielić swój na mniejsze elementy. Przykładowo, jeżeli planujesz zebrać 1000 zł, podziel swój cel na 10 mniejszych działań, których celem będzie zebranie 100 zł lub 4 działania, dzięki którym uzyskasz 250 zł. Jeżeli planujesz wyjazd na wymianę w przyszłym roku, masz jeszcze dużo czasu, aby podzielić swój cel ogólny na wiele mniejszych. W taki sposób zbiórka pieniędzy stanie się nieco łatwiejsza. To, w jaki sposób rozplanujesz terminy osiągania poszczególnych etapów zależy od ciebie. Możesz zdecydować się na przykład na comiesięczne lub cotygodniowe terminy dla poszczególnych działań.

Poniżej znajdziesz dokument, który pomoże ci uporządkować swoje pomysły i plany.  W działaniach fundraisingowych organizacja i porządek są niezwykle ważne!

Zadaj sobie pytanie:

  • Dlaczego zbieram środki finansowe?
  • Dlaczego jest to dla mnie ważne?
  • Co chcę osiągnąć dzięki wsparciu moich sponsorów?
  • Jakiego rodzaju i wielkości wsparcia oczekuję?

Prezentacja

Przygotuj krótką, ok. 1-minutową prezentację na temat celu, który chcesz osiągnąć, a także tego, dlaczego uważasz, że doświadczenie wymiany z YFU jest kluczowe dla twojego rozwoju i edukacji. Umożliwi ci to zaprezentowanie swojego pomysłu jak największej liczbie osób – rodzinie i ich znajomym, nauczycielom, firmom i urzędnikom.

KROK 2: POSZUKIWANIE POMYSŁÓW

Sposobów na pozyskiwanie środków finansowych jest  bardzo wiele, jednak czasami trudno jest samemu wpaść na niektóre z nich, zwłaszcza jeżeli jest to twoja pierwsza przygoda z fundraisingiem. Dlatego u dołu strony znajdziesz katalog pomysłów, które wykorzystali uczniowie YFU w różnych częściach świata. Wykorzystaj je do własnych celów lub zainspiruj się i stwórz własne!

CROWDFUNDING

Crowdfunding, czyli finansowanie społeczne, jest świetnym sposobem na zbieranie funduszy w dzisiejszych czasach. Całość działań crowdfundingowych odbywa się w internecie. Dzięki specjalnie zaprojektowanym do tego celu stronom internetowym, możliwe jest zgromadzenie środków na właściwie każdy cel. Zastanów się która z nich odpowiada najbardziej twoim potrzebom.

Zarejestruj się na wybranej stronie i utwórz swoją kampanię. Ustaw kwotę, którą chcesz osiągnąć i zacznij zapraszać ludzi do wsparcia twoich działań. Upewnij się, że w swojej kampanii dokładnie opiszesz swój cel, a więc udział w wymianie, a także to, co chcesz dzięki niemu osiągnąć. Podziel się linkiem do kampanii ze znajomymi i rodziną na Facebooku oraz innych mediach społecznościowych, z których korzystasz. Do osób, których nie masz w znajomych, wyślij e-mail.  Dzięki temu twoi najbliżsi w prosty sposób będą mogli wesprzeć cię finansowo.

Kluczem do skutecznej kampanii crowdfundingowej jest znalezienie odpowiedniej platformy, a następnie dzielenie się, dzielenie się i jeszcze raz dzielenie się swoją kampanią z innymi. To bardzo ważne, aby stale zachęcać swoją rodzinę, znajomych i nauczycieli (a także ich bliskich) do wsparcia podejmowanych wysiłków.

WNIOSEK O DAROWIZNĘ

Proszenie o pieniądze może wydawać się z początku niekomfortowe, jednak darowizny są jednym z najskuteczniejszych sposobów na zebranie funduszy. Aby ci w tym pomóc, stworzyliśmy szablon, który ułatwi ci napisanie listu z prośbą o darowiznę na twój cel. Możesz go rozwijać i zmieniać, w zależności od tego, kto jest twoim adresatem.

Kluczem do skutecznego wniosku o darowiznę są rzetelne argumenty przemawiające za tym, dlaczego potencjalny sponsor powinien wesprzeć twój cel i twoje działania fundraisingowe.  Umieść w swojej wiadomości również coś, co odpowiadać będzie charakterowi i motywacjom firmy lub osoby, którą chcesz poprosić o darowiznę. Daj swoim sponsorom powód, aby cię wsparli, ale pamiętaj, aby nikogo nie wprowadzać w błąd!

Możesz napisać o tym, dlaczego udział w wymianie YFU jest kluczowy dla twojej edukacji i rozwoju. Pamiętaj, aby napisać nie tylko dokąd i dlaczego chcesz wyjechać, ale także co zamierzasz w trakcie swojej wymiany osiągnąć. Wspomnij też o tym, w jaki sposób wymiana YFU wpłynie na twój charakter i umiejętności oraz w jaki sposób może ukształtować twoją przyszłość.

KROK 3: PLAN DZIAŁANIA

Zebrawszy pomysły na realizację swojego celu, czas na stworzenie planu działania. Dokument, który znajdziesz poniżej pomoże ci w zaplanowaniu każdego ze swoich działań z osobna. Wykorzystaj go podczas planowania swoich zamierzeń, aby sprecyzować wszystkie cele szczegółowe oraz określić środki potrzebne do ich realizacji. Następnie, wskaż materiały, których będziesz potrzebować oraz osoby, które chciałbyś poprosić o pomoc. Znajdziesz w nim także część poświęconą temu, w jaki sposób zamierzasz wypromować swoje działania i zainteresować nimi jak największą liczbę osób.

Planowanie i zorganizowane, systematyczne działania są kluczowymi elementami fundraisingu. Pamiętaj, że osiągnięcie wyznaczonego celu nie jest możliwe z dnia na dzień!

Zadaj sobie pytanie:

  • Kogo chcę poprosić o pomoc?
  • Kto jeszcze mógłby pomóc mi w moich działaniach?
  • Dlaczego właśnie te osoby powinny wspierać mój plan wyjazdu na wymianę?
  • W jaki sposób podziękuję swoim sponsorom?

Dowód społeczny

Zbieraj i archiwizuj informacje na temat tego, w jaki sposób i w jakich kwotach wsparły cię dotychczas pomagające ci osoby. Przedstawiając potencjalnym sponsorom informacje na temat otrzymanych wpłat, możesz pokazać im, z kim kontaktowałeś się do tej pory oraz kto zdecydował się w ciebie zainwestować. Tym samym możesz zachęcić ich do przekazania ci podobnej kwoty.

Dziękuj każdemu

Pamiętaj, aby wysłać wiadomość z podziękowaniami, gdy tylko otrzymasz darowiznę, niezależnie od jej wysokości. Dodatkowo, od czasu do czasu powiadom sponsorów o swoich postępach. Z pewnością będą ciekawi, w jaki sposób ich darowizna wpłynęła na twoje życie.

Rękodzieło / DYI

Sprzedaż sztuki
Jeśli jesteś utalentowanym malarzem lub grafikiem i wielokrotnie bliscy mówili ci, że twoje prace mogłyby być wiele warte, zastanów się nad sprzedażą kilku ze swoich prac. Zorganizuj niewielką wyprzedaż w lokalnej kawiarni lub we własnym domu. Pamiętaj, aby odpowiednio wcześniej zareklamować swoje wydarzenie i poinformować przybyłych, na co zostaną przeznaczone zyski ze sprzedaży. Możesz urządzić licytację lub samodzielnie zadecydować o cenach swoich dzieł.

Kalendarze ze zdjęciami z podróży
Znajdź malownicze zdjęcia i zaprojektuj piękny kalendarz przedstawiający wizualnie to, jak może wyglądać twoja wymiana w Norwegii, Japonii, Urugwaju czy innym wybranym przez ciebie miejscu. Sprzedawaj kalendarze wśród znajomych, rodziny i w szkole.

Prezenty walentynkowe
Jeżeli jest w tobie coś z romantyka, rozważ projektowanie bukietów, kartek upominkowych czy innych drobnych prezentów, które ludzie mogliby od ciebie zakupić w Walentynki i podarować swojej drugiej połowie.

Stwórz książkę kucharską
Jeśli posiadasz zbiór rodzinnych przepisów i lubisz działania kreatywne, spróbuj stworzyć własną książkę kucharską. Zrób apetyczne zdjęcia, napisz wskazówki przygotowania dań, zaprojektuj fajną okładkę i oczywiście zjedz wszystkie pyszne potrawy, które stworzysz. Książki możesz sprzedać swoim sąsiadom, znajomym, online lub w lokalnej księgarni.

Malowanie twarzy
Jeśli lubisz malować, sprawdź jak poradzisz sobie z malowaniem twarzy na imprezie okolicznościowej lub przyjęciu urodzinowym dla dzieci. To tylko kilka godzin twojego czasu, a możesz wykazać się niemałą kreatywnością!

Bransoletki dla szkoły / drużyny sportowej / miejscowości
Jeżeli w młodości wspólnie z przyjaciółmi tworzyłeś bransoletki przyjaźni z muliny i koralików, wykorzystaj swoje umiejętności manualne, aby stworzyć coś, co chętnie nosić będą twoi koledzy ze szkoły, fani lokalnej drużyny sportowej lub mieszkańcy twojej miejscowości. Bądź kreatywny! Możesz sprzedawać je w szkole, na imprezach sportowych lub w swoim sąsiedztwie.

Etsy Shop
Jeśli naprawdę lubisz tworzyć rzeczy własnymi rękoma, pomyśl o otwarciu własnego sklepu na Etsy. Możesz sprzedawać tam wszystko, od ręcznie robionych bransoletek, po niestandardowe T-shirty. Jeśli organizujesz artystyczne zbiórki pieniędzy, rozważ sprzedaż efektów swojej pracy właśnie tam lub w innych sklepach internetowych.

Święta i Uroczystości

Ozdoby świąteczne
Wszyscy uwielbiają dekoracje świąteczne, więc jeśli masz talent do projektów DIY (ang. Do-It-Yourself, czyli zrób to sam), pomyśl o sprzedaży ręcznie robionych wieńców, stroików lub ozdób choinkowych. Możesz nimi zainteresować swoich najbliższych, znajomych i ich rodzinę, a nawet nauczycieli.

Kosze świąteczne
Sprawdź, kiedy odbywa się najbliższy jarmark świąteczny w twojej miejscowości. Zarezerwuj dla siebie stanowisko i przygotuj kosze lub torby pełne świątecznych upominków. Możesz włożyć do nich niewielkie zabawki, ozdoby lub słodkości, które kupisz, wykonasz samodzielnie lub otrzymasz od lokalnych firm, chcących się wypromować. Możesz przygotować wyjątkowe kosze na takie uroczystości jak Nowy Rok, Boże Narodzenie, Walentynki, Wielkanoc, Święto Konstytucji 3 Maja, Wszystkich Świętych czy Dzień Niepodległości.

Opieka nad dziećmi
Jeśli jesteś wolny w Sylwestra lub Walentynki, zaopiekuj się dzieckiem znajomych lub sąsiadów! Czasami bardzo trudno jest o opiekunki w te święta.

Zbieranie choinek
Jeśli jesteś wystarczająco silny lub możesz zebrać grupę znajomych, zareklamuj się w swoim sąsiedztwie, że będziesz dostępny, aby pomóc usunąć choinki z domów. Dla wielu osób jest to żmudne zadanie i na pewno chętnie skorzystają oni z pomocy. Jeśli twoi rodzice lub ktoś ze znajomych posiada samochód, może się on wam przydać, nie jest jednak konieczny.

Śniadanie z Mikołajem
Każde dziecko marzy o spotkaniu z Św. Mikołajem. Zorganizuj spotkanie śniadaniowe w lokalnej świetlicy lub domu kultury. Rozpocznij reklamę i sprzedaż biletów na miesiąc przed wydarzeniem, a zakończ na kilka dni przed spotkaniem. Da ci to czas, aby policzyć ile osób jest zainteresowanych i ile jedzenia powinieneś kupić. I oczywiście, aby przygotować do swej roli samego Mikołaja.

Zorganizuj koncert
Jeśli jesteś utalentowany muzycznie, rozważ zorganizowanie koncertu. Może to być impreza z okazji czyjegoś święta lub koncert bożonarodzeniowy czy wielkanocny. Poinformuj uczestników, na jaki cel zostaną przeznaczone zyski z biletów. Zaangażuj swoich znajomych i rodzinę. Poproś znajomych, aby wystąpili wspólnie z tobą i niech będzie to zabawa dla was wszystkich.

Poszukiwanie wielkanocnych pisanek
Jeśli masz duże podwórko i zmysł organizacyjny, pomyśl o organizacji polowania na wielkanocne pisanki dla dzieci. Sprawdź, ile wydasz na słodycze, nagrody i plastikowe jajka, i ustal odpowiednią opłatę. Możesz sprzedawać bilety rodzinne lub indywidualne. Jest to dobry sposób na zaangażowanie lokalnej społeczności i sprawienie frajdy wielu dzieciom.

Listy od Świętego Mikołaja
Zareklamuj się wśród rodziców w twoim mieście. Poinformuj ich, że mogą zgłosić się, aby ich pociechy otrzymały osobisty list od  Św. Mikołaja. Podaj im link lub adres e-mail, na który mogą wysłać list dziecka, na który Mikołaj ma odpowiedzieć. Nalicz niewielką opłatę lub po prostu poproś o darowiznę w zamian.

Gotowanie

Świąteczne wypieki
Na tydzień przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocy w wielu piekarniach tworzą się ogromne kolejki i zapisy na świąteczne ciasta. Jeżeli znasz pyszny przepis na któreś z popularnych ciast, zacznij piec je w domu i sprzedawać z zyskiem wśród najbliższych. Zareklamuj je swoim sąsiadom i lokalnej społeczności na kilka tygodni przed świętami, dzięki czemu zyskasz czas na przygotowania i obsłużenie wszystkich swoich klientów.

Stoisko z gorącymi napojami
Stoiska z lemoniadą mogą być doskonałym sposobem na zarobienie trochę pieniędzy w lecie, zatem dlaczego by nie wziąć pod uwagę sprzedaży gorącej czekolady, kawy lub herbaty podczas zimnych miesięcy? Sprawdź, czy jest możliwe otworzenie stoiska z gorącymi napojami w twoim sąsiedztwie.

Kolacja dla lokalnej społeczności
Sprawdź, czy możesz wynająć lokalną świetlicę lub salę, aby zorganizować kolację dla lokalnej społeczności. Wydarzenie możesz wypromować w internecie, odpowiednio wcześniej sprzedając bilety. Dania możesz przygotować samodzielne lub znaleźć wolontariuszy, którzy ci pomogą. Być może lokalna restauracja chciałaby wspomóc twoje wysiłki? To świetny sposób, aby zbliżyć do siebie lokalną społeczność, zaangażować ją w realizację twojego celu oraz miło spędzić czas.

Konkurs wypieków
Jeśli lubisz i potrafisz piec słodkości, zbierz przyjaciół i zorganizuj konkurs wypieków. Niech każde z was przygotuje po kilka ciast, babeczek lub ciastek, których spróbować będą mogli odwiedzający, jednocześnie głosując na te, które smakują im najbardziej. Możecie pobierać opłaty za sztukę lub od udziału w  wydarzeniu.

Pomoc w gotowaniu
Wiele współczesnych rodziców pracuje do późna i trudno im o codzienne przygotowywanie posiłków dla swoich dzieci. Inni mają do zorganizowania dużą imprezę rodzinną i niewiele czasu. Zareklamuj się jako osoba, która może pomóc w zakupach i gotowaniu. Jeśli chcesz, możesz pomóc także przy zmywaniu i innych pracach domowych.

Sprzedaż kanapek

Zapytaj lokalną firmę, sklep lub przedsiębiorstwo, czy możesz otworzyć stoisko z kanapkami przed ich zakładem. W ten sposób możesz sprzedawać swoje przekąski zarówno pracownikom, którzy zapomnieli zabrać z domu lunch, jaki i odwiedzającym klientom. Postaw swoje stanowisko w dniach, w których z pewnością możesz spodziewać się wielu klientów.

Usługi

Fotograf do wynajęcia
Jeżeli interesujesz się fotografią i potrafisz robić niezłe zdjęcia, zareklamuj się jako fotograf na przyjęcia urodzinowe dla dzieci, eventy miejskie lub inne imprezy okolicznościowe. Jeśli masz dużo doświadczenia i imponujące portfolio, możesz postarać się o zlecenia również przy większych wydarzeniach i projektach.

Warsztaty plastyczne
Jeśli posiadasz talenty manualne, takie jak malarstwo, ceramika, szycie czy tworzenie biżuterii, zorganizuj warsztaty, w ramach których podzielisz się swoimi umiejętnościami z innymi. Poprowadź zapisy online i dokładnie przemyśl przebieg warsztatów. Sprawdź też, jakie materiały będą ci potrzebne. Jest to propozycja dla tych, którzy są pewni swoich umiejętności, a także lubią uczyć innych.

Pakowanie prezentów
Jeśli potrafisz w efektowny sposób pakować prezenty, możesz zaoferować swoje usługi w okresie przedświątecznym. Wielu rodziców nie ma czasu lub ochoty na pakowanie góry prezentów dla swoich pociech i rodziny. W ten sposób możesz zapewnić im spokój ducha, że dzieci nie odkryją przedwcześnie swoich prezentów, a jednocześnie, że będą one pięknie zapakowane na czas.

Mycie psów
Zbierz przyjaciół i zorganizuj usługi mycia psów. Jeśli masz wystarczająco duże podwórko lub podjazd, możesz obsługiwać klientów w swoim domu. Pobieraj opłatę od psa w zależności od jego wielkości.

Mycie samochodów
Sprawdź, czy możesz skorzystać z lokalnego parkingu, aby zorganizować myjnię samochodową. Zabierz ze sobą grupę przyjaciół i znajdźcie odpowiedni punkt na swoje stanowisko. Ustalcie opłatę za samochód i stopień czyszczenia. Pamiętajcie, aby dobrze się bawić i porozmawiać w trakcie pracy z kierowcą. Jeżeli jest z twojej społeczności, być może chętnie wesprze twój cel.

Pomoc urodzinowa
Wielu rodziców potrzebuje dodatkowych rąk do pomocy przy organizacji przyjęć urodzinowych dla swoich dzieci. Podobnie jak w przypadku opieki nad dziećmi, ustal odpowiednią stawkę godzinową za swoje usługi.

Korepetycje
Jeśli jesteś w liceum i osiągasz doskonałe wyniki z matematyki, fizyki, języka obcego czy jakiegokolwiek innego przedmiotu, rozważ udzielanie  korepetycji dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Ustal stawkę godzinową i określ swoją dostępność po szkole.

Odśnieżanie
Jeśli masz dużo energii i silne mięśnie, rozważ odpłatną pomoc sąsiadom w odśnieżaniu podjazdów. Stawkę ustal w zależności od wielkości odśnieżanego terenu. Jeżeli obejdziesz okoliczne domostwa po nocy pełnej opadów, na pewno wielu sąsiadów skorzysta z twojej pomocy.

Wiosenne porządki
Wiosenne porządki mogą być dużym wyzwaniem dla wielu rodzin, szczególnie dla tych, których dzieci są już na studiach. Zareklamuj się w swoim mieście i przygotuj na mycie okien, odkurzanie trudno dostępnych zakątków i przenoszenie pudeł.

Całonocna opieka nad dziećmi
W noc walentynkową lub sylwestrową rozważ zorganizowanie przyjęcia dla dzieci. Znajdź przestronne miejsce, weź kilku znajomych i zareklamuj swoją imprezę. Zaplanuj gry i zabawy, jedzenie i wiele emocji dla dzieci. W ten sposób rodzice będą mogli wspólnie spędzić ważny wieczór, nie martwiąc się o swoje pociechy.

Opieka dla zwierząt
Jeśli jesteś w domu podczas wakacji lub ferii, poinformuj innych o swojej dostępności. Zareklamuj się, że możesz przyjść i zaopiekować się zwierzętami domowymi podczas ich nieobecności. Pamiętaj, żeby wspomnieć, jakie zwierzęta lubisz i którymi potrafisz się zająć.

Prace dorywcze
Zareklamuj swoją dostępność do wykonywania dorywczych zadań. Mogą one obejmować pomoc przy przeprowadzkach, koszenie trawnika, malowanie ścian lub płotów, i inne zadania tego typu. Czasami rodziny mają tyle małych rzeczy do zrobienia wokół domu i chętnie przyjmą dodatkową parę rąk do pomocy.

Spacery z psami
Przygotuj listę zapisów i zaproponuj właścicielom psów w swojej okolicy, że możesz przychodzić po szkole i w weekendy, aby zabierać je na spacery. Ustal określoną stawkę godzinową – niektórym psom wystarczy krótki, 30-minutowy spacer, podczas gdy inne potrzebują więcej czasu na zewnątrz.

Inne

Wyprzedaż garażowa
Przeszukaj swój dom, strych i garaż w poszukiwaniu starych przedmiotów, które możesz sprzedać. Z pewnością znajdziesz sporo ubrań, dekoracji i sprzętów, których nikt nie używał od paru lat. Wykorzystaj ulotki do zareklamowania swojej wyprzedaży w mieście i okolicy. Część przedmiotów możesz także sprzedać online, na takich platformach jak allegro czy ebay.

Aukcja upominkowa
Skontaktuj się z lokalnymi firmami i przedsiębiorstwami, aby dowiedzieć się, czy byłyby skłonne przekazać na aukcję firmowe gadżety, bony podarunkowe lub inne niewielkie przedmioty. Sprawdź też, czy mieszkańcy twojej społeczności chcieli by coś przekazać. Z zebranych przedmiotów stwórz torby podarunkowe i rozreklamuj swoją aukcję. Niech każda torba będzie inna i wyjątkowa. Uczestnicy licytować będą kolejne torby, nie wiedząc co znajduje się w środku. Poinformuj o zasadach i celu aukcji wszystkich uczestników i bawcie się dobrze!

Słoiki na darowizny
Zapytaj w lokalnych sklepach, kawiarniach i restauracjach, czy pozwoliliby ci, aby umieścić na ladzie słoik na darowizny na twój cel, z krótką informacją dlaczego zbierasz fundusze. Możesz umieścić też tego typu słoiki na wszystkich wydarzeniach, które będziesz organizować.

Zgól głowę
Pomysł dla odważnych, który może być hitem wśród znajomych i przyjaciół. Oświadcz najbliższym, że jeżeli pomogą ci w uzbieraniu określonej kwoty, zgolisz głowę na łyso. Wielu z nich może zdecydować się na darowiznę dla samej zabawy. Być może do zakładu dołączą się także twoi sąsiedzi i rodzina.

Bieg po darowizny
Jeżeli lubisz biegać, zastanów się nad udziałem w maratonie lub triatlonie. Możesz poprosić najbliższych o wsparcie w wybranej wysokości, jeżeli uda ci się osiągnąć określony wynik. Być może również lokalne firmy zechcą cię wesprzeć, jeżeli zgodzisz się aby ubrać koszulkę z ich logiem.

WEBINARIA