Voluntaria 2017

It’s all about volunteering – to hasło towarzyszyło nam przez cały czas trwania pierwszej Voluntarii w sierpniu 2016 r. Podobnie będzie i w tym roku, gdy po raz kolejny odbędzie się najważniejsze wydarzenie dla wolontariuszy YFU z całego świata.

Tegoroczna, druga edycja Voluntarii potrwa od 15 do 20 sierpnia. Kilkudziesięciu uczestników spotka się wśród urokliwych francuskich Alp, gdzie przez tydzień będą mieli możliwość poznania ludzi pochodzących z różnych zakątków świata, których łączy podobne podejście do życia i zaangażowanie w działalność YFU. Przez te kilka dni będą mieli możliwość dyskusji i współpracy nad projektami, które uznają za istotne w kontekście coraz szybciej zmieniającego się międzynarodowego środowiska. Jednak nie tylko o pracę tu chodzi! Na pewno nie zabraknie także odpoczynku i świetnej zabawy, a więzi stworzone pomimo granic to wartość nie do przebicia!

Tematem przewodnim tegorocznej Voluntarii będzie Globalne Obywatelstwo (ang. Global Citizenship). Jest to tematyka stosunkowo nowa dla YFU, niemniej zyskująca coraz większe znaczenie dla naszej organizacji. Voluntaria to idealne miejsce na zapoznanie szerokiego grona wolontariuszy z tym zagadnieniem i rozprzestrzenienie go dalej, dzięki działalności tych młodych, otwartych i gotowych na zmiany ludzi.

NEWSLETTER

Zapisz się do naszego newslettera!

O projekcie

Pomysł międzynarodowego festiwalu dla wolontariuszy zrodził się w głowach uczestników jednego ze szkoleń EEE-YFU w 2014 r. Dwa lata później w czeskiej miejscowości Stará Živohošť odbyła się pierwsza w historii Voluntaria. Była olbrzymim sukcesem, zarówno jeśli chodzi o osiągnięcie założonych celów edukacyjnych, jak i utworzenie pierwszej tego typu platformy do współpracy zrzeszającej  ponad 70 wolontariuszy z 20 organizacji partnerskich YFU.

Jednym z największych sukcesów Voluntarii była skuteczność przyciągania, inspirowania i motywowania tak dużej grupy wolontariuszy w jednym miejscu. W trakcie zaledwie kilku dni powstało wiele innowacyjnych transgranicznych projektów, których autorami byli sami uczestnicy – ludzie, którzy całym sercem wierzą w misję naszej organizacji i poświęcają swój czas i energię na rzecz jej realizacji.

Tematem przewodnim pierwszej Voluntarii były Międzykulturowe Wyzwania XXI w. (ang. 21st Century Intercultural Challenges).  W jej trakcie odbył się szereg warsztatów, symulacji oraz sesji plenarnych, na których wystąpić mogli goście specjalni, szczególnie związani z tematem wydarzenia. W trakcie festiwalu nie zabrakło także wielu możliwości do relaksu, wspólnej zabawy oraz integracji w międzynarodowym towarzystwie.