Rekrutacja

Proces Rekrutacyjny w Kilku Krokach

wstępne Zgłoszenie Rekrutacyjne

Zapoznaj się z ofertą programów wymiany YFU dostępnymi w roku szkolnym 2023/2024 i 2024/2025, a następnie wypełnij znajdujący się u dołu strony wstępny formularz zgłoszeniowy w taki sposób, abyśmy mogli skontaktować się z Tobą, gdy rozpoczniemy rekrutację na zbliżający się rok szkolny. Jeżeli rekrutacja już trwa, możesz pominąć ten krok i przejść do kolejnego etapu.

Formularz zgłoszeniowy w j. Polskim

Jeżeli dokonałeś wstępnego zgłoszenia, niedługo po rozpoczęciu rekrutacji otrzymasz od nas drogą mailową bardziej szczegółowy formularz zgłoszeniowy. Składają się na niego m.in. kwestionariusz osobowy, wykaz ocen, opinia wychowawcy, zaświadczenie o stanie zdrowia oraz zgoda rodziców.

Jeżeli rekrutacja już trwa, możesz również samodzielnie pobrać dokument na swój komputer. Formularz należy wypełnić po polsku i odesłać do naszego biura na adres korespondencyjny:

YFU Polska
ul Fredry 7/p. 13/14
61-701Poznań

lub adres e-mail: info@yfu.org.pl.

Opłata rekrutacyjna

Po wysłaniu formularza zgłoszeniowego opłać swoje zgłoszenie. Opłata za przeprowadzenie rekrutacji wynosi 150,00 zł. Należy ją wnieść w ciągu 7 dni od wysłania formularza zgłoszeniowego do YFU Polska. Opłata uwzględnia koszt przetwarzania zgłoszenia rekrutacyjnego, przeprowadzenia
rozmowy rekrutacyjnej oraz testów językowych przez personel biura i/lub wolontariuszy YFU Polska.

Opłaty rekrutacyjnej można dokonać przelewem na konto Stowarzyszenia:
numer konta do przelewu PLN: 28 1020 4027 0000 1302 0441 4637
nazwa odbiorcy: Młodzi Dla Porozumienia – Polska
tytuł przelewu: Opłata rekrutacyjna 2023/2024 za [imię i nazwisko uczennicy/ucznia]

Rozmowa kwalifikacyjna

Niedługo po otrzymaniu przez nas Twojego formularza zgłoszeniowego, zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Będziemy chcieli bliżej Cię poznać i więcej się o Tobie dowiedzieć. Upewnimy się, czy poradzisz sobie w zupełnie nowych warunkach i otoczeniu.

Sprawdzimy również Twoje umiejętności językowe. Nie masz się jednak czego obawiać, zależy nam przede wszystkim na tym, abyś w stopniu komunikatywnym posługiwał się przynajmniej jednym językiem obcym.

Rozmowy kwalifikacyjne odbywają się najczęściej w kilkuosobowych grupach, na które składają się uczniowie, którzy przysłali swoje formularze zgłoszeniowe w podobnym czasie. Rozmowy odbywają się najczęściej w Poznaniu lub Dąbrowie Górniczej.

zakwalifikowanie do programu

W terminie do 14 dni od rozmów kwalifikacyjnych na Twoją skrzynkę mailową trafi informacja na temat tego, czy zakwalifikowałeś się do programu oraz do którego z wybranych przez Ciebie państw pojedziesz. Jeżeli tylko ilość dostępnych miejsc na to pozwoli, skierujemy Cię oczywiście do jednego z tych krajów, na których Ci najbardziej zależy.

Wraz z informacją o kwalifikacji do programu, na Twój adres mailowy trafią dokumenty, które należy dokładnie przeanalizować i podpisać wspólnie z rodzicami:

  • Porozumienie pomiędzy rodziną naturalną, uczniem i YFU Polska, oraz
  • Ogólne warunki uczestnictwa w programie YFU.

Wraz z podpisaniem i odesłaniem powyższych dokumentów do naszego biura, oficjalnie staniesz się uczestnikiem programu wymiany YFU.

Dokumenty w j. angielskim

Po zaakceptowaniu do programu YFU, otrzymasz dostęp do internetowego systemu FileFlow. Twoim zadaniem będzie uzupełnienie swojego profilu oraz przesłanie dodatkowych dokumentów w j. angielskim.

Dokumenty te trafiają bezpośrednio do organizacji partnerskiej w kraju, w którym chcesz spędzić wymianę. Są one niezbędne, aby nasi partnerzy za granicą mogli rozpocząć poszukiwanie dla Ciebie jak najlepiej dopasowanej rodziny goszczącej i szkoły, a także zapewnić Ci bezpieczeństwo w trakcie całości pobytu.

Wstępny formularz zgłoszeniowy dla uczniów

Masz Wątpliwości?

Kliknij i skontaktuj się z nami! Z przyjemnością odpowiemy na Twoje pytania!

Co dalej?

Po ukończeniu wszystkich formalności, organizacja partnerska YFU w wybranym przez Ciebie kraju wymiany rozpocznie poszukiwania wprost stworzonej dla Ciebie rodziny goszczącej. Postaramy się, abyś najszybciej, jak to możliwe otrzymał kontakt do swojej przyszłej rodziny i tym samym zyskał możliwość porozmawiania z nią jeszcze przed wyjazdem z kraju. Pamiętaj jednak, że to, kiedy otrzymasz informację o swojej rodzinie, zależy od bardzo wielu czynników, często niezależnych od YFU Polska. Naszym priorytetem jest jak najlepsze, a nie jak najszybsze dopasowanie uczniów i rodzin goszczących. Dlatego bądź cierpliwy!

Wyjazd na wymianę wiąże się także z obowiązkiem uczestnictwa w seminarium przedwyjazdowym, którego celem jest przygotowanie młodzieży zaakceptowanej do programu YFU do wyjazdu na wymianę. Jest to również okazją, aby poznać innych młodych ludzi, którzy przyszły rok szkolny spędzą z dala od domu.

A co potem? Potem pozostaje Ci już tylko spakować walizki i w drogę!