FAQ – Często zadawane pytania

Czy mogę wybrać region, do którego pojadę?

Tak, istnieje możliwość wskazania preferencji dotyczącej regionu. YFU nie gwarantuje jednak pobytu w wybranej lokalizacji. Ostateczne miejsce wymiany zależy od wielu czynników, takich jak rodzina goszcząca oraz lokalne szkoły średnie.

W jaki sposób odbywa się podróż do kraju wymiany?

Do większości państw uczniowie lecą samolotem. Jeżeli kilka osób z Polski wybiera się do tego samego kraju, podróżują oni wspólnie. W miejscu docelowym czekają na nich
wolontariusze YFU lub rodzina goszcząca.

Czy mogę wybrać datę wyjazdu?

Nie. Data wyjazdu jest określona z góry i różni się w zależności od kraju wymiany. Jest to zazwyczaj kilka tygodni przed rozpoczęciem roku szkolnego. Uczniowie YFU Polska wyjeżdżają najczęściej w lipcu lub sierpniu.

Czy moje rodzeństwo goszczące będzie w tym samym wieku co ja?

Każda rodzina goszcząca YFU jest inna, ma różną strukturę i rozmiar. Wiele rodzin ma dzieci w wieku szkolnym, jednak nie jest to warunkiem koniecznym, aby przyjąć ucznia z wymiany.

Jak wygląda nauka w szkole w trakcie wymiany?

Nauka w szkole odbywa się według norm i zwyczajów przyjętych w kraju wymiany. Uczniowie z wymiany biorą udział w zajęciach na tych samych zasadach co ich rówieśnicy, dzięki czemu szybciej się integrują i dopasowują do otaczającego ich środowiska.

Jak mogę spędzać czas na wymianie?

Roczna wymiana to niezwykły czas, który powinien być spędzany aktywnie – również po szkole. Rodzina goszcząca, szkoła oraz YFU chętnie pomogą Ci w znalezieniu odpowiedniego i ciekawego zajęcia. Mogą to być zajęcia sportowe, artystyczne lub jakiekolwiek inne, które Cię zainteresują.

Czy w trakcie wymiany może mnie odwiedzić rodzina lub znajomi?

Celem programu YFU jest jak najlepsza integracja ucznia ze społecznością państwa goszczącego. Odwiedziny ze strony bliskich mogą znacznie utrudnić lub spowolnić ten proces, dlatego dopuszczalne są one jedynie w szczególnych przypadkach, po uprzednim uzgodnieniu z YFU.