ROK SZKOLNY ZA GRANICĄ

Youth for Understanding jest jedną z największych światowych organizacji społecznych, która zajmuje się międzynarodową wymianą młodzieży. YFU funkcjonuje w oparciu o zasady non-profit, a celem organizacji jest umożliwienie młodzieży wzięcia czynnego udziału w życiu rodziny, szkoły i środowiska w obcym kraju, aby z innej perspektywy móc rozwijać wrażliwość na podobieństwa i różnice kulturowe oraz pogłębiać zrozumienie dla wspólnych idei i wartości.

Doświadczenia uczestników

Pierwsze dni są dziwne, wstajesz i już jako zaspany człowiek mówisz w „nie swoim” języku, ale szybko ta dezorientacja mija, ponieważ zyskujesz tu drugą rodzinę.

Jak na razie pobyt tutaj jest cudowny i jestem bardzo wdzięczna i szczęśliwa, że mogę tutaj być. Chile to wspaniały kraj, a Chilijczycy to przesympatyczni i pomocni ludzie!

Ponieważ lecę do USA, najważniejsze dla mnie było wyrobienie wizy. Proces ten był bardzo długi i męczący. Najpierw musiałam zrobić zdjęcie odpowiadające formatowi, następnie w Internecie wypełnić kilka formularzy. Potem czekało mnie spotkanie z konsulem.

YFU, wszystkie seminaria i otaczający mnie ludzie dali mi pełnię energii i motywacji do tego, żeby robić to, co oni. Podczas wymiany nauczyłam się naprawdę wielu rzeczy i chciałam tę wiedzą podzielić się z innymi, a szanse do tego dało mi właśnie YFU.

Polecam skontaktowanie się z rodziną przed wyjazdem dziecka. Krótka rozmowa telefoniczna lub na skypie podziała uspokajająco na mnie. Przedstawiłam swoje prośby i obawy, ustaliłam pewne rzeczy odnośnie opieki i zdrowia, poprosiłam o zabranie Córki z dworca i towarzyszenie jej podczas podróży promem.

Zamieszkałam u pani Bente w małym górzystym miasteczku o nazwie Tingvoll. Krajobraz tego miejsca zapiera dech w piersiach. Z każdego miejsca roztacza się cudowny widok na piękne wysokie góry oraz fiordy. Zostałam bardzo ciepło przyjęta przez domowników. Otrzymałam własny, przestronny pokój na pierwszym piętrze, który mogłam umeblować według swojego gustu.

Wiele osób mających zamiar wyjechać na wymianę pyta: Dlaczego powinienem wyjechać? Co osiągnę dzięki wymianie? Sama zastanawiałam się nad tym, ale na to pytanie byłam w stanie w pełni odpowiedzieć dopiero po powrocie do Polski. Wyjazd przerósł moje najśmielsze oczekiwania.

Krajem, który obrałam sobie jako cel, była (a tak w sumie to jest) Holandia. Państwo słynące z kolorowych tulipanów, wiatraków, chodaków i rowerów. Czy kiedykolwiek chciałam odwiedzić ten kraj? Oczywiście. Czy kiedykolwiek myślałam, że tu zamieszkam? Nigdy w życiu.

Idea wymiany

Kliknij i zobacz na czym polega wymiana od A do Z!

Zobacz film

Przebieg wymiany

W trakcie roku za granicą uczeń z wymiany mieszka w rodzinie goszczącej i uczęszcza do lokalnej szkoły średniej. Przeczytaj więcej tutaj!

Dowiedz się więcej

Rekrutacja

Dowiedz się co zrobić, aby wyjechać na wymianę!

Dowiedz się więcej

Kierunki wymiany

Zobacz do jakich państw możesz wyjechać z YFU!

Dowiedz się więcej

Informacje dla rodziców

Szczegółowe informacje dotyczące programów YFU.

Dowiedz się więcej

FAQ

Najczęściej zadawane pytania na temat roku szkolnego za granicą.

Dowiedz się więcej