Nowe kraje na rok 2017/2018

Chociaż prawdą jest, że wszystkie podróże kształcą, poszerzają perspektywy i umożliwiają podróżnikom zdobycie nowych doświadczeń, programy YFU dodatkowo przyczyniają się do rozwoju młodego człowieka i na stałe zmieniają jego sposób postrzegania siebie, ludzi i świata.

Chociaż zawsze będziemy mieli swój dom w jednym kraju, coraz częściej uznajemy, że jesteśmy obywatelami wspólnego świata… i że świat ten się zmienia. Innowacje i technologia „skurczyły” świat, a „globalny” to przymiotnik XXI wieku. Jesteśmy coraz bardziej współzależni i mamy świadomość, że działania całej ludzkości są ze sobą powiązane. Zdołaliśmy również zaakceptować fakt, że wyzwania, przed którymi stoimy są większe niż jakikolwiek kraj może sam rozwiązać.

Nawet gdy jesteśmy ze sobą powiązani, to wciąż zdajemy sobie sprawę, że niektórym obszarom świata brakuje integracji, zarówno wewnętrznej, jak i z resztą świata. Paradoksalnie, im bardziej środki masowego przekazu i media społecznościowe wydają się nas łączyć, tym łatwiej jest tworzyć stereotypy i możemy ulec złudzeniu, że rzeczywistość danego kraju odpowiada temu, co widzimy w mediach i Internecie.

Uczniowie szkół średnich zainteresowani, aby przekonać się, jak naprawdę wygląda życie w innym kraju, mają  w tym roku do wyboru aż w 25 państw! Pośród nowych kierunków wymiany znalazły się m.in.: Belgia, Łotwa, Paragwaj, Turcja, Urugwaj i Włochy. Jeśli chesz dowiedzieć się więcej o którymś z wymienionych państw, czytaj dalej!

Chcesz wiedzieć więcej?

Kliknij i skontaktuj się z nami! Chętnie odpowiemy!

Zadaj pytanie

Belgia

Belgia – serce Europy. Wielojęzykowe i wielokulturowe państwo będące wiernym przedstawicielem współczesnych europejskich wartości. Siedziba najważniejszych instytucji Unii Europejskiej oraz NATO. Rezultat wieloletniego spotykania i mieszania się różnych kultur i tradycji. Na co jeszcze czekasz? Spróbuj prawdziwych belgijskich frytek z majonezem, gofrów i czekolady. Przepłyń się historycznymi kanałami Brugii, zwanej flamandzką Wenecją. Wybierz się w wyprawę rowerową po belgijskiej prowincji. Zawrzyj znajomości z ludźmi z całego świata. Poznaj prawdziwy europejski styl życia wybierając wymianę do Belgii z YFU!

Łotwa

Historyczna architektura, dzika przyroda i piękne nadbałtyckie plaże – to tylko część atrakcji, które czekają na tych, którzy odwiedzą Łotwę. Na tych, którzy wybiorą to miejsce, jako cel swojej wymiany czeka jeszcze więcej. Będą mogli oni doświadczyć codziennego życia w tym kraju i poznać jego unikalny język. Łotwa to kraj niewielki, ale bogaty w tradycje i niepowtarzalną kulturę ludową. Z kolei współczesna łotewska kultura to, jak twierdzą niektórzy, połączenie słowiańskiej gościnności i skandynawskiej zaradności. Przekonaj się o tym spędzając rok na Łotwie w ramach programu YFU!

Turcja

Turcja to niezwykłe miejsce, które stanowi most pomiędzy kulturami Wschodu i Zachodu. Półwysep anatolisjki, na którym leży współczesna Turcja, od wieków stanowił szlak handlowy między ludami Azji i Europy, dzięki czemu obecnie można tam odnaleźć mieszankę wielu różnorodnych wpływów. Wybierz rok na wymianie w Turcji, aby odwiedzić nie tylko Istambuł czy Ankarę, ale i mniej znane zakątki tego kraju. Razem z YFU spróbujesz orientalnych tureckich przypraw i wielu tradycyjnych dań – innych niż popularny w Europie kebap, zrobisz zakupy w jednym z pełnych kolorów i zapachów bazarów oraz poznasz wyjątkową historię niegdysiejszego Imperium.

Paragwaj

Czy chcesz przeżyć niezapomnianą przygodę? Odwiedzić państwo na drugim końcu świata i poznać całkowicie odmienną kulturę? Jeśli tak, to Paragwaj może być miejscem właśnie dla Ciebie! To niewielkie państwo, zwane sercem Ameryki Południowej czeka na otwartych i odważnych uczniów z wymiany! Zobacz na własne oczy kapibarę – największego gryzonia świata, pancernika lub mrówkojada. Poznaj historię ludu Guarani i naucz się płynnie posługiwać językiem hiszpańskim! Otwórz się na nieznane i odkryj Paragwaj z YFU!

Urugwaj

Pełna nazwa Urugwaju brzmi „Wschodnia Republika Urugwaju” ze względu na położenie tego państwa na wschód od rzeki o tej samej nazwie. Z tego powodu wielu Urugwajczyków mówi o sobie „orientales” – ludzie Wschodu. Sama nazwa „Urgugwaj” pochodzi z języka Indian Guaraní i oznacza „rzekę kolorowych ptaków”. To niewielkie, nieznane w Europie państwo jest jednym z najciekawszych miejsc w Ameryce Południowej. Uznane przez tygodnik „The Economist” za kraj roku 2013 jako państwo „odważne, liberalne i lubiące dobrą zabawę”. Przez niektórych nazywane również Szwajcarią Ameryki Południowej dzięki silnym demokratycznym tradycjom i wielu nowoczesnym reformom społecznym.

Włochy

Język. Historia. Sztuka. Kuchnia. Moda. To tylko kilka z wielu powodów dla których warto odwiedzić Włochy. A skoro jest ich aż tyle, to po co spędzić tam tylko tydzień lub dwa, skoro można wyjechać na cały rok? Z YFU masz możliwość poznania włoskiej kultury od środka. Żyjąc we włoskiej rodzinie i uczęszczając do miejscowej szkoły poznasz włoskie tradycje i zwyczaje lepiej niż nawet najbardziej gorliwy turysta. W autentyczny sposób doświadczysz lokalnych świąt i uroczystości, spróbujesz domowych posiłków, na własne oczy zobaczysz dzieła najznamienitszych europejskich artystów i nauczysz się płynnie posługiwać językiem włoskim.