Otwórz swoje drzwi

Międzynarodowa wymiana młodzieży w ramach programu YFU stanowi niezwykłą szansę zarówno dla uczniów decydujących się na roczny pobyt w obcym kraju, jak i dla ich rodzin goszczących. Goszczenie w swoim domu ucznia z wymiany jest doskonałą okazją by doświadczyć innej kultury, obyczajów, idei oraz poznać inny sposób postrzegania świata.

Rodziny goszczące dzielą się także swoimi tradycjami, świętami i zwyczajami, oferując każdemu uczniowi swoją własną, wyjątkową wersję życia w kraju goszczącym, dzięki czemu pomagają mu zrozumieć jego różnorodność. Uczniowie biorący udział w rocznej wymianie młodzieży mieszkający u polskich rodzin goszczących dzielą z nimi codzienne życie i stają się częścią ich świata.

Goszcząc ucznia z wymiany rodziny tworzą relacje i więzi emocjonalne z ludźmi z innego obszaru kulturowego, w wyniku czego rodzą się ciepłe, rodzinne uczucia, cenniejsze od wszelkich dóbr materialnych.

Zostań rodziną goszczącą

Rodziny goszczące uczniów biorących udział w wymianie YFU przyjmują młodzież dobrowolnie i nieodpłatnie, traktując ucznia jak członka rodziny na czas trwania roku szkolnego. Młodzież przyjeżdża do Polski w połowie sierpnia, a wyjeżdża pod koniec czerwca. Uczęszcza do szkoły średniej – najczęściej liceum ogólnokształcącego.

Rodziny goszczące YFU mogą przybierać wszelkie możliwe rozmiary i kształty – nie muszą pasować do tradycyjnego modelu, na który składają się mama, tata oraz dzieci. Rodziną goszczącą mogą zostać również rodzice, którzy nie posiadają dzieci lub których dzieci wyprowadziły się już z domu, jak również samotne matki i ojcowie.

Wszystkich zapraszamy do udziału w naszym programie dla rodzin goszczących.

NA CZYM POLEGA?

Kliknij i zobacz na czym polega goszczenie ucznia

Zobacz film

Profile uczniów z wymiany

Uczniowie z wymiany przyjeżdżają do Polski w połowie sierpnia. Następnie biorą udział w 2-tygodniowym kursie językowym oraz seminarium przygotowującym do pobytu w Polsce. Po zakończeniu kursu udają się do swoich nowych domów i rodzin goszczących.

Poniżej przedstawiamy profile uczniów, którzy przyjadą do Polski w roku szkolnym 2017/2018.

Jakob

Stany Zjedn. Ameryki Włącznie z Portoryko PR

Rok szkolny:
2017/2018
Czas trwania wymiany:
1 rok
Numer profilu:
US/2017-18/1

Jakob ma 15 lat. Mieszka z rodzicami i dwójką młodszego rodzeństwa w miasteczku Manchester w stanie Connecticut. Jest ambitny i przyjacielski.

W szkole Jakob lubi przedmioty ścisłe. Interesują go, przede wszystkim, matematyka, fizyka i chemia. Jeszcze nie wie kim chciałby zostać w przyszłości, ale zastanawia się nad inżynierią lub sektorem finansowym. Jest także zaangażowany w wiele zajęć pozalekcyjnych – gra w piłkę nożną, uprawia wrestling, a do tego jest członkiem szkolnego klubu szachowego i  klubu robotyki.

Jakob ma dojrzałe podejście do swojego udziału w wymianie. Wie, że czeka go wiele nieprzewidzianych sytuacji i nie zawsze będzie mu łatwo. Ma jednak nadzieję, że dzięki pobytowi w Polsce dowie się więcej nie tylko o polskiej kulturze, ale także o samym sobie.

Rosa

Niemcy

Rok szkolny:
2017/2018
Czas trwania wymiany:
1 rok
Numer profilu:
DE/2017-18/3

Rosa jest wesołą, optymistycznie nastawioną do życia nastolatką. W każdej sytuacji stara się zachować pogodę ducha i widzieć jej pozytywne strony. Lubi pływać, chodzić do kina i spędzać czas ze znajomymi.

Rosa zna język angielski i francuski w na poziomie średnio zaawansowanym. Przez dwa lata uczyła się także języka chińskiego. W szkole lubi matematykę i zajęcia plastyczne. Od siedmiu lat trenuje balet.

W wolnym czasie Rosa udziela się w kółku religijnym, w ramach którego młodzież spotyka się, aby rozmawiać o swojej wierze, planach na życie i problemach, ale również dobrze się bawić. Od roku uczestniczy także w szkolnej grupie pomagającej uchodźcom i  ich dzieciom. Pomaga im w obowiązkach domowych i szkolnych oraz organizuje zajęcia i wycieczki dla najmłodszych.

Alexander

Niemcy

Rok szkolny:
2017/2018
Czas trwania wymiany:
1 rok
Numer profilu:
DE/2017-18/2

Alexander ma 15 lat i pochodzi z Bawarii. Polska nie jest mu całkowicie obca, ponieważ to tutaj ukończył zerówkę. Dalszą naukę podjął w Niemczech, gdzie uczęszczał także do weekendowej szkoły w celu nauki j. polskiego.

Alexander lubi matematykę, fizykę i informatykę, dlatego w Polsce chciałby uczęszczać do klasy o profilu matematyczno-informatycznym. Lubi także j. angielski, którym posługuje się na wysokim poziomie. W wolnych chwilach trenuje pływanie i sztuki walki. Pomaga także w prowadzeniu zajęć sportowych dla młodszych kolegów.

Alexander sam mówi o sobie, że jest spokojną i rozsądną osobą. Z początku może wydawać się cichy i nieśmiały, ale po bliższym poznaniu okazuje się być komunikatywny i wesoły.  Bardzo zależy mu na tym, aby dobrze poznać nasz kraj oraz życie rodzin i nastolatków w Polsce.