Otwórz swoje drzwi

Międzynarodowa wymiana młodzieży w ramach programu YFU stanowi niezwykłą szansę zarówno dla uczniów decydujących się na roczny pobyt w obcym kraju, jak i dla ich rodzin goszczących. Goszczenie w swoim domu ucznia z wymiany jest doskonałą okazją by doświadczyć innej kultury, obyczajów, idei oraz poznać inny sposób postrzegania świata.

Rodziny goszczące dzielą się także swoimi tradycjami, świętami i zwyczajami, oferując każdemu uczniowi swoją własną, wyjątkową wersję życia w kraju goszczącym, dzięki czemu pomagają mu zrozumieć jego różnorodność. Uczniowie biorący udział w rocznej wymianie młodzieży mieszkający u polskich rodzin goszczących dzielą z nimi codzienne życie i stają się częścią ich świata.

Goszcząc ucznia z wymiany rodziny tworzą relacje i więzi emocjonalne z ludźmi z innego obszaru kulturowego, w wyniku czego rodzą się ciepłe, rodzinne uczucia, cenniejsze od wszelkich dóbr materialnych.

Zostań rodziną goszczącą

Rodziny goszczące uczniów biorących udział w wymianie YFU przyjmują młodzież dobrowolnie i nieodpłatnie, traktując ucznia jak członka rodziny na czas trwania roku szkolnego. Młodzież przyjeżdża do Polski w połowie sierpnia, a wyjeżdża pod koniec czerwca. Uczęszcza do szkoły średniej – najczęściej liceum ogólnokształcącego.

Rodziny goszczące YFU mogą przybierać wszelkie możliwe rozmiary i kształty – nie muszą pasować do tradycyjnego modelu, na który składają się mama, tata oraz dzieci. Rodziną goszczącą mogą zostać również rodzice, którzy nie posiadają dzieci lub których dzieci wyprowadziły się już z domu, jak również samotne matki i ojcowie.

Wszystkich zapraszamy do udziału w naszym programie dla rodzin goszczących.

NA CZYM POLEGA?

Kliknij i zobacz na czym polega goszczenie ucznia

Zobacz film

Profile uczniów z wymiany

Uczniowie z wymiany przyjeżdżają do Polski pod koniec sierpnia. Następnie biorą udział w kilkudniowym kursie językowym oraz seminarium przygotowującym do pobytu w Polsce. Po zakończeniu kursu udają się do swoich nowych domów i rodzin goszczących.

Zobacz, kto przyjedzie do Polski w roku szkolnym 2018/2019!

Alina

Niemcy

Rok szkolny:
2018/2019
Czas trwania wymiany:
1 rok
Numer profilu:
DE/2018-19/2

Alina ma 16 lat i pochodzi z Dolnej Saksonii. Jest otwarta, towarzyska i kreatywna. Lubi rysować, malować, pisać opowiadania, robić zdjęcia i słuchać muzyki. Od 8 lat gra na flecie w orkiestrze. Wspólnie ze znajomymi uczęszcza także do klubu sportowego.

Alina chętnie podróżuje i spotyka się z przyjaciółmi. Ma bardzo dobre relacje z rodzicami i młodszą siostrą, Anją. Lubi spędzać z nimi czas podczas wspólnych posiłków, rozmawiając o tym, co dzieje się w ich życiu.

Tata Aliny oraz jej dziadkowie pochodzą z Polski, dlatego zależy jej, aby poznać bliżej polską kulturę i nasz język.

 

Milena

Niemcy

Rok szkolny:
2018/2019
Czas trwania wymiany:
1 semestr
Numer profilu:
DE/2018-19/1

Milena jest spokojną, pozytywnie nastawioną do życia 14-latką z Bonn. Jest nieco nieśmiała, ale jednocześnie bardzo ambitna.

Milena ma wiele zainteresowań. Od kilku lat gra na flecie, lubi także spędzać czas ze zwierzętami. Chętnie wychodzi na spacery z psem sąsiadów. Od wielu lat jej pasją jest jazda konno. W szkole Milena lubi przede wszystkim biologię i historię. Lubi także aktywność fizyczną i naukę języków obcych.

W domu Milena spędza czas gotując lub piekąc ciasta wspólnie z rodzicami. Często oglądają wspólnie filmy lub chodzą do kina. Czasami wybierają się na wspólne spacery lub lodowisko.