Goszczenie ucznia na rok

Międzynarodowa wymiana młodzieży w ramach programu YFU stanowi niezwykłą szansę zarówno dla uczniów decydujących się na roczny pobyt w obcym kraju, jak i dla ich rodzin goszczących. Goszczenie w swoim domu ucznia z wymiany jest doskonałą okazją by doświadczyć innej kultury, zwyczajów, idei oraz poznać inny sposób postrzegania świata.

Rodziny goszczące dzielą się swoimi własnymi tradycjami, świętami i zwyczajami, oferując każdemu uczniowi wyjątkową, własną wersję życia w kraju goszczącym i zrozumienie jego różnorodności. Uczniowie biorący udział w rocznej wymianie młodzieży mieszkający u polskich rodzin goszczących dzielą z nimi codzienne życie i stają się częścią ich świata.

Goszcząc ucznia z wymiany rodziny tworzą relacje i więzi emocjonalne z ludźmi z innego obszaru kulturowego, w wyniku czego rodzą się ciepłe, rodzinne uczucia, cenniejsze od wszelkich dóbr materialnych.

Doświadczenia uczestników

Pierwsze dni są dziwne, wstajesz i już jako zaspany człowiek mówisz w „nie swoim” języku, ale szybko ta dezorientacja mija, ponieważ zyskujesz tu drugą rodzinę.

Jak na razie pobyt tutaj jest cudowny i jestem bardzo wdzięczna i szczęśliwa, że mogę tutaj być. Chile to wspaniały kraj, a Chilijczycy to przesympatyczni i pomocni ludzie!

Ponieważ lecę do USA, najważniejsze dla mnie było wyrobienie wizy. Proces ten był bardzo długi i męczący. Najpierw musiałam zrobić zdjęcie odpowiadające formatowi, następnie w Internecie wypełnić kilka formularzy. Potem czekało mnie spotkanie z konsulem.

YFU, wszystkie seminaria i otaczający mnie ludzie dali mi pełnię energii i motywacji do tego, żeby robić to, co oni. Podczas wymiany nauczyłam się naprawdę wielu rzeczy i chciałam tę wiedzą podzielić się z innymi, a szanse do tego dało mi właśnie YFU.

Polecam skontaktowanie się z rodziną przed wyjazdem dziecka. Krótka rozmowa telefoniczna lub na skypie podziała uspokajająco na mnie. Przedstawiłam swoje prośby i obawy, ustaliłam pewne rzeczy odnośnie opieki i zdrowia, poprosiłam o zabranie Córki z dworca i towarzyszenie jej podczas podróży promem.

Zamieszkałam u pani Bente w małym górzystym miasteczku o nazwie Tingvoll. Krajobraz tego miejsca zapiera dech w piersiach. Z każdego miejsca roztacza się cudowny widok na piękne wysokie góry oraz fiordy. Zostałam bardzo ciepło przyjęta przez domowników. Otrzymałam własny, przestronny pokój na pierwszym piętrze, który mogłam umeblować według swojego gustu.

Wiele osób mających zamiar wyjechać na wymianę pyta: Dlaczego powinienem wyjechać? Co osiągnę dzięki wymianie? Sama zastanawiałam się nad tym, ale na to pytanie byłam w stanie w pełni odpowiedzieć dopiero po powrocie do Polski. Wyjazd przerósł moje najśmielsze oczekiwania.

Krajem, który obrałam sobie jako cel, była (a tak w sumie to jest) Holandia. Państwo słynące z kolorowych tulipanów, wiatraków, chodaków i rowerów. Czy kiedykolwiek chciałam odwiedzić ten kraj? Oczywiście. Czy kiedykolwiek myślałam, że tu zamieszkam? Nigdy w życiu.

Chcesz wiedzieć więcej?

Kliknij i skontaktuj się z nami! Na pewno odpowiemy!

Zadaj pytanie

PRZEBIEG WYMIANY

Młodzież przyjeżdża do Polski najczęściej bez znajomości języka polskiego. Roczny pobyt u rodzin poprzedzony jest dwutygodniowym okresem adaptacyjnym, na który składają się m.in. seminaria przygotowujące do rocznego pobytu w Polsce i 45-godzinny kurs językowy, który odbywa się w Poznaniu.

 • Połowa sierpnia: przyjazd do Poznania
  • dwudniowe seminaria przygotowujące do rocznego pobytu w Polsce oraz zwiedzanie Poznania,
  • pobyt u rodzin tymczasowych z Poznania oraz uczestnictwo w kursie j. polskiego,
  • Jednodniowa wycieczka do Warszawy podczas kursu językowego
  • seminarium przygotowujące do życia w polskiej rodzinie oraz szkole
 • Koniec sierpnia: wyjazd do rodzin goszczących na czas roku szkolnego.
 • Wrzesień: rozpoczęcie roku szkolnego.
 • Styczeń: seminarium śródroczne w Krakowie, połączone ze zwiedzaniem Krakowa i Oświęcimia
 • Maj: seminarium kończące program w Trójmieście, połączone ze zwiedzaniem Gdańska, Gdyni i Sopotu.
 • Koniec czerwca: koniec roku szkolenego, wyjazd na seminarium YES do Berlina, a następnie do domu rodzinnego.

DLACZEGO WARTO?

Goszczenie ucznia daje możliwość poznania innej kultury oraz zdobycie nowego spojrzenia na świat. Jest świetną zabawą, która pobudzi Waszą rodzinę i umożliwi bardziej globalne spojrzenie na świat bez konieczności wychodzenia z domu. Związek jaki rodzi się pomiędzy rodziną a uczniem tworzy przyjaźń, która może przetrwać lata. Goszcząc ucznia z wymiany Wasze dzieci będą miały żywy kontakt z językiem obcym oraz odmienną kulturą na co dzień, a Wy zyskacie nowego syna lub córkę z innego kraju. Wasze życie ożywi codzienny kontakt z kimś o innej mentalności, przez co świat stanie się bliższy. Jest to również okazja, aby podzielić się swoją historią, swoimi tradycjami i zwyczajami, jednocześnie ucząc się od innych.

Otrzymacie możliwość przeżycia niepowtarzalnej przygody, która nie zakończy się w momencie wyjazdu ucznia, a będzie miała wpływ na Wasze dalsze życie. Docenicie to co nieznane, ale też to co już posiadacie: własne kulturowe bogactwo. Jeżeli zastanawiacie się nad wysłaniem własnego dziecka na wymianę, goszczenie ucznia z wymiany pozwala doświadczyć, co oznacza wymiana przed wysłaniem własnego dziecka na rok do innego kraju. Doświadczenie zdobyte dzięki YFU pozwala na zrezygnowanie ze stereotypowego myślenia i postrzegania, które zbyt łatwo powstaje, gdy bazujemy wyłącznie na środkach masowego przekazu i mediach społecznościowych.

Otwórz swoje drzwi

Do Polski najczęściej przyjeżdżają uczniowie z Niemiec, Szwajcarii, Norwegii, Francji i USA. Zobacz, kto spędzi wymianę w Polsce w tym roku!

Dowiedz się więcej

Jak zostać rodziną goszczącą

Dowiedz się co należy zrobić, aby przyjąć w swoim domu ucznia z wymiany.

Dowiedz się więcej

Warunki, wsparcie i obowiązki ucznia

Dowiedz sę jakie warunki należy spełnić, aby zostać rodziną goszczącą, jak YFU wspiera rodziny goszczące oraz jakie są obowiązki ucznia z wymiany.

Dowiedz się więcej

FAQ

Najczęściej zadawane pytania na temat goszczenia ucznia z wymiany,

Dowiedz się więcej

Wsparcie ucznia z wymiany

Ta podstrona skierowana jest do wolontariuszy pełniących rolę opiekunów dla uczniów z wymiany.

Dowiedz się więcej

Wsparcie rodziny goszczącej

Ta podstrona skierowana jest do wolontariuszy pełniących rolę opiekunów rodzin goszczących.

Dowiedz się więcej