Włochy

PODSTAWOWE INFORMACJE

Nazwa państwa: Republika Włoska

Termin wymiany: sierpień 2018 r. – lipiec 2019 r. (rok)

sierpień 2018 r. – styczeń 2019 r. (semestr)

sierpień 2018 r. – listopad 2018 r. (trymestr)

Termin przyjmowania zgłoszeńdo 16 marca 2018 r.

Koszt:       6.900 EUR (rok)

6.100 EUR (semestr)

5.800 EUR (trymestr)

Organizacja partnerska: YFU Włochy

Dla kogo: uczniów szkoły średniej w wieku od 15 do 18 lat

Wymagania językowe: średnio zaawansowana znajomość j. angielskiego i podstawowa znajomość języka włoskiego

ELEMENTY PROGRAMU

 • umieszczenie w rodzinie goszczącej, która odpowiada za zapewnienie zakwaterowania oraz trzech posiłków dziennie,
 • umieszczenie w lokalnej szkole średniej,
 • podróż z Polski do Włoch,
 • podróż do domu rodziny goszczącej,
 • seminarium przedwyjazdowe w Polsce,
 • seminarium orientacyjne po przyjeździe do kraju wymiany,
 • seminarium śródroczne w połowie wymiany.
 • seminarium przed powrotem z wymiany,
 • seminarium YES pod Berlinem,
 • seminarium po powrocie z wymiany,
 • międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne i od następstw niebezpiecznych wypadków,
 • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej,
 • podróż powrotna do Polski.

 

Chcesz wiedzieć więcej?

Kliknij i skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy!

Zadaj pytanie

Kraj i położenie

Włoch nie trzeba nikomu przedstawiać. To południowoeuropejskie państwo znane jest na całym świecie dzięki swojej niepowtarzalnej sztuce – malarskiej, operowej czy kulinarnej.

Włochy podzielone są na 20 regionów oraz kilka wysp, spośród których największe są Sycylia i Sardynia. Do najbardziej znaczących włoskich miast należą m.in. Rzym, Mediolan, Wenecja, Neapol, Florencja i Turyn. Na terenie Włoch znajdują się również dwie niewielkie enklawy: San Marino oraz Watykan.

Rytm życia rodzinnego we Włoszech wyznaczają zwyczaje i tradycje religijne. Bardzo dużo jest także świąt lokalnych, które obchodzone są niezwykle hucznie – zwłaszcza dni patronów miejscowości. Powszechnym sposobem świętowania jest udział w procesjach, w trakcie których obnoszone są relikwie i podobizny świętego. Całości towarzyszy zabawa, muzyka oraz występy teatralne.

Jednym z najsłynniejszych włoskich uroczystości jest karnawał w Wenecji, który rozpoczyna się na pięć dni przed Środą Popielcową. Jest to ogromna parada kolorowych kostiumów i ręcznie wykonanych masek. Karnawał ten cieszy się ogromną popularnością, zwłaszcza wśród turystów odwiedzających Włochy.

Rozwój kultury i sztuki we Włoszech wywarł znaczący wpływ na tradycje artystyczne innych państw Europy. Każdy słyszał kiedyś takie nazwiska jak Leonardo da Vinci, Caravaggio czy Michał Anioł.

Szkoła

W ciągu tygodnia włoscy uczniowie zajęci są uczestnictwem w zajęciach oraz rozwiązywaniem pracy domowej, dlatego też spędzają niewiele czasu poza domem. Czas na hobby znajdują zazwyczaj w weekedy. Jakkolwiek, szkoła jest również ważnym miejscem poznawania nowych ludzi i spędzania wspólnego czasu.

Uczniowie z wymiany we Włoszech mogą zostać zapisani do jednego z czterech typów szkół: liceum naukowego, liceum klasycznego, liceum językowego lub instytutu techniczno-ekonomicznego. W każdym z nich do przedmiotów obowiązkowych należą: j. włoski, j. angielski, matematyka, historia i geografia, fizyka, historia sztuki, biologia i chemia oraz wychowanie fizyczne.

Lekcje rozpoczynają się zazwyczaj o 8 rano i kończą ok. 13-14. Najniższą oceną we włoskim systemie nauczania jest 0, a najwyższą jest 10. Aby zaliczyć dany przedmiot wymagane jest uzyskanie co najmniej 6.

Chcesz wyjechać do Włoch?

Pobierz formularz zgłoszeniowy i wyślij go do nas na: info@yfu.org.pl lub na adres: YFU Polska, Skr. Poczt. 36, 61-971 Poznań.

Rodzina

We Włoszech rodzina pełni bardzo ważną rolę, dlatego stanowi istotną część doświadczenia każdego ucznia na wymianie. Większość rodzin goszczących mieszka w małych miejscowościach lub na przedmieściach. Niektóre z nich mają dzieci a niektóre nie, część z nich stanowią samotni rodzice a część mieszka w jednym domu z dziadkami – podobnie jak u nas, rodziny mogą bardzo różnić się od siebie.

Każdego wieczoru rodziny spotykają się na wspólną kolację, która jest najważniejszym posiłkiem dnia. W jej trakcie rozmawiają o tym, jak minął im dzień. We Włoszech relacje między rodzicami a dziećmi są bardzo bliskie, dlatego też dzielą się ze sobą swoim prywatnym życiem, opowiadają o przyjaciołach lub problemach.

Seminaria YFU

Zaraz po przyjeździe na Węgry uczniowie biorą udział w 3-dniowym seminarium, gdzie mają okazję poznać innych uczniów z wymiany, którzy zdecydowali sie spędzić rok w tym kraju. Podczas seminarium zdobywają praktyczne informacje dotyczące życia we Włoszech oraz poznają tajniki włoskiej kuchni.

W połowie pobytu uczniowie biorą udział w seminarium śródrocznym, w trakcie którego robią bilans dotychczasowego postępu w nauce języka, adaptacji do lokalnej kultury itp.

Przed wyjazdem do domu uczniowie uczestniczą w seminarium kończącym program wymiany, które przygotowuje ich do ponownej adaptacji w kraju ojczystym.

Programy specjalne

Uczniowie wybierający się do Włoch, skorzystać mogą z następujących programów specjalnych:

 • dwujęzyczny,
 • IB,
 • artystyczny,
 • muzyczny.

Więcej informacji na temat programów specjalnych udostępniamy na życzenie kandydata.

Opłata dodatkowa za program specjalny wynosi odpowiednio 500-3000 EUR, 7000-20000 EUR, 500 EUR lub 500 EUR.

Uwaga

Ze względu na dużą popularność tego programu, czas oczekiwania na informację o rodzinie goszczącej wydłużyć się może do kilku dni przed wyjazdem. W niektórych przypadkach data wyjazdu może zostać przesunięta o 2-4 tygodnie.