Szwajcaria

PODSTAWOWE INFORMACJE

Nazwa państwa: Konfederacja Szwajcarska

Termin wymiany: sierpień 2018 r. – lipiec 2019 r.

Termin przyjmowania zgłoszeńdo  20 lutego 2018 r.

Koszt: 6.700 + 900* EUR

Organizacja partnerska: YFU Szwajcaria

Dla kogo: uczniów szkoły średniej w wieku od 15 do 18 lat

Wymagania: podstawowa znajomość j. niemieckiego lub podstawowa znajomość francuskiego

ELEMENTY PROGRAMU

 • umieszczenie w rodzinie goszczącej, która odpowiada za zapewnienie zakwaterowania oraz trzech posiłków dziennie,
 • umieszczenie w lokalnej szkole średniej,
 • podróż z Polski do Szwajcarii,
 • podróż do domu rodziny goszczącej,
 • seminarium przedwyjazdowe w Polsce,
 • seminarium orientacyjne po przyjeździe do kraju wymiany,
 • seminarium śródroczne w połowie wymiany,
 • seminarium przed powrotem z wymiany,
 • seminarium YES pod Berlinem,
 • seminarium po powrocie z wymiany,
 • międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne i od następstw niebezpiecznych wypadków,
 • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej,
 • podróż powrotna do Polski.

*) Opcjonalna opłata za kurs językowy.

 

Chcesz wiedzieć więcej?

Kliknij i skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy!

Zadaj pytanie

Kraj i położenie

Szwajcaria leży pomiędzy granicami Francji, Niemiec, Włoch, Austrii i Liechtensteinu. Jej powierzchnia wynosi ok. 41 tysięcy metrów kwadratowych.

Geograficznie Szwajcaria jest bardzo zróżnicowana. Kraj dzieli się na trzy główne regiony: Jurę, Plataeu i Alpy, stanowiące kolejno 10%, 30% i 60% powierzchni kraju. W zależności od regionu i pory roku klimat może oscylować pomiędzy syberyjskim a śródziemnomorskim. Szwajcaria daje wiele możliwości podziwiania pięknych krajobrazów oraz aktywnego spędzania czasu.

Tylko 1/3 Szwajcarów mieszka w rejonach zurbanizowanych. Obecnie zauważalna jest tendencja do wyprowadzania się z miast i osiedlania na spokojniejszych przedmieściach.

Szkoła

Szkoły w Szwajcarii są wymagające i oferują bardzo wysoki poziom edukacji. Dla większości uczniów na wymianie podjęcie nauki w szwajcarskim liceum to prawdziwe wyzwanie.

Edukacja jest obowiązkowa do 16 roku życia i jest podzielona na szkołę podstawową i ponadpodstawową. Potem uczniowie mogą wybrać gimnazjum, które przygotowuje do studiów uniwersyteckich.

Czas wolny

Rok na wymianie YFU spędzony w Szwajcarii daje wiele możliwości aktywnego spędzania czasu: jazdy na rowerze lub na nartach, gry w piłkę nożną lub hokeja, zwiedzania setek muzeów i zabytków, możliwości uczestniczenia w otwartych festiwalach muzycznych i wiele, wiele innych!

Rodzina

Większość rodzin w Szwajcarii to model dwupokoleniowy przeważnie z dwójką dzieci. W miastach rodziny mieszkają w większości w wynajętych mieszkaniach, natomiast w rejonach wiejskich we własnych domach.

Szwajcaria posiada cztery oficjalne języki – niemiecki, francuski, włoski i retoromański. Uczniowie YFU plasowani są w rodzinach mieszkających w niemieckojęzycznej części Szwajcarii, jakkolwiek większość z nich ma okazję zwiedzić również pozostałe regiony Szwajcarii, które są od siebie bardzo odmienne.

Około 65% populacji mówi pewną odmianą niemieckiego nazywaną „Schweizerdeutsch”. Nie przypomina ona w brzmieniu niemieckiego i jest to język występujący tylko w mowie. Funkcjonuje to tak, że Szwajcarzy mówią „szwajcarskim niemieckim”, ale piszą używając „klasycznego niemieckiego”.

Seminaria YFU

YFU Szwajcaria oferuje uczniom na wymianie wiele niezapomnianych spotkań uczniów na wymianie z różnych krajów. Jednym z nich jest seminarium orientacyjne, które odbywa się w przepięknej miejscowości w górach. Ponadto, YFU Szwajcaria organizuje również obóz narciarski i snowboardowy w Alpach.

Chcesz wyjechać do Szwajcarii?

Pobierz formularz zgłoszeniowy i wyślij go do nas na: info@yfu.org.pl lub na adres: YFU Polska, Skr. Poczt. 36, 61-971 Poznań.