Paragwaj

PODSTAWOWE INFORMACJE

Nazwa państwa: Republika Paragwaju

Termin wymiany:  lipiec 2018 r. – czerwiec 2019 r. (rok)

lipiec 2018 r. – styczeń 2019 r. (semestr)

Termin przyjmowania zgłoszeńdo 30 marca 2018 r.

Koszt:       8.800 + 600* USD

8.100 + 500* USD

Organizacja partnerska: YFU Paragwaj

Dla kogo: uczniów szkoły średniej w wieku od 15 do 18 lat

Wymagania językowe: podstawowa znajomość j. hiszpańskiego lub średnio zaawansowana znajomość j. angielskiego

Elementy programu

 • umieszczenie w rodzinie goszczącej, która odpowiada za zapewnienie zakwaterowania oraz trzech posiłków dziennie,
 • umieszczenie w lokalnej szkole średniej,
 • podróż z Polski do Paragwaju,
 • podróż do domu rodziny goszczącej,
 • seminarium przedwyjazdowe w Polsce,
 • seminarium orientacyjne w kraju wymiany,
 • seminarium śródroczne w połowie wymiany.
 • seminarium przed powrotem z wymiany,
 • seminarium po powrocie z wymiany,
 • międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne i od następstw niebezpiecznych wypadków,
 • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej,
 • podróż powrotna do Polski.

*) Opłata za szkołę.

 

Chcesz wiedzieć więcej?

Kliknij i skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy!

Zadaj pytanie

Kraj i położenie

Paragwaj leży w środkowej części Ameryki Południowej. Zamieszkuje go ok. 7 milionów mieszkańców.

Językami oficjalnymi Paragwaju są j. hiszpański i guaraní – jeden z głównych języków ludów zamieszkujących centralne obszary kontynentu. Główną religią Paragwaju jest katolicyzm, jednakże inne wyznania są akceptowane i szanowane. Zmieszanie się licznych kultur, które miało miejsce w Paragwaju na przestrzeni wieków sprawiło, że wiele odmiennych tradycji współistnieje ze sobą w harmonii.

Paragwajczycy znani są ze swojej uprzejmości i gościnności. Chętnie spędzają czas w cieple domowego ogniska lub z bliskimi przyjaciółmi. Wciąż często spotyka się wielopokoleniowe rodziny mieszkające pod jednym dachem.

Rodzina

Podobnie jak w innych państwach Ameryki Południowej, w Paragwaju również rodzina odgrywa bardzo ważną rolę. Dla wielu Paragwajczyków życie towarzyskie toczy się przede wszystkim wśród dalszych krewnych, jak np. kuzynostwo, lub rodzice chrzestni.

W wielu rodzinach wychowanie dzieci oraz obowiązki związane z prowadzeniem domu należą tradycyjnie do zadań kobiety, podczas gdy mężczyzna zajmuje się pracą poza domem. Paragwajczycy są opiekuńczy w stosunku do pozostałych członków rodziny i interesują się ich życiem prywatnym i samopoczuciem. Od dzieci oczekuje się, aby mówiły rodzicom gdzie spędzają czas, gdy przebywają poza domem. Duża część wolnego czasu, jak np. wakacje lub weekendy spędzane są własnie w rodzinnym gronie.

W Paragwaju wciąż wielu rodzin nie stać na nowoczesne udogodnienia. Poziom komfortu w niektórych domach może być znacznie niższy niż w przeciętnym mieszkaniu w Europie. Niektóre rodziny nie posiadają sprzętów takich jak klimatyzacja, pralka lub zmywarka do naczyń. YFU dokonuje wszelkich starań, aby uczniowie z wymiany przybywający do Paragwaju mieli zapewnione wszelkie podstawowe udogodnienia.

Szkoła

Większość uczniów z wymiany zapisywanych jest do prywatnej szkoły średniej. Uczęszczają oni na zajęcia na takich samych zasadach jak ich paragwajscy rówieśnicy.

W liceach jest zazwyczaj od 12 do 15 obowiązkowych przedmiotów. Niektóre szkoły umożliwiają także wybranie preferowanego profilu nauczania, jak na przykład: nauki społeczne, biznes i rachunkowość, informatyka lub technika.

Większość szkół wymaga od uczniów posiadania mundurka oraz przestrzegania określonych zasad dotyczących wyglądu i zachowania. Od wszystkich uczniów, również tych przebywających w Paragwaju na wymianie, oczekuje się bezwzględnego respektowania zasad przyjętych przez szkołę.

Seminaria

Tuż po przyjeździe do Paragwaju uczniowie witani są przez rodziny goszczące oraz wolontariuszy YFU. Następnie biorą udział w seminarium orientacyjnym, podczas którego poruszane są kluczowe kwestie związane z pobytem na wymianie w tym kraju, jak na przykład: kultura Paragwaju, życie w rodzinie goszczącej, komunikacja, szkoła, oczekiwania w trakcie wymiany, zasady YFU, itp. Częścią seminarium jest również dwutygodniowy kurs językowy.

W połowie pobytu uczniowie biorą udział w seminarium śródrocznym, a na miesiąc przed ukończeniem programu w seminarium przed powrotem, które przygotowuje ich do podróży do domu.

Chcesz wyjechać do Paragwaju?

Pobierz formularz zgłoszeniowy i wyślij go do nas na: info@yfu.org.pl lub na adres: YFU Polska, Skr. Poczt. 36, 61-971 Poznań.