Nowa Zelandia

PODSTAWOWE INFORMACJE

Nazwa państwa: Nowa Zelandia

Termin wymiany: lipiec 2018 r. – grudzień 2018 r. (semestr)

Termin przyjmowania zgłoszeń: do 16 marca 2018 r.

Koszt: 11.800 USD

Organizacja partnerska: YFU Australia i Nowa Zelandia*

Dla kogo: uczniów szkoły średniej w wieku od 15 do 18 lat

Wymagania: średnio zaawansowana znajomość j. angielskiego

Elementy programu

 • umieszczenie w rodzinie goszczącej, która odpowiada za zapewnienie zakwaterowania oraz trzech posiłków dziennie,
 • umieszczenie w lokalnej szkole średniej,
 • podróż z Polski do Australii lub Nowej Zelandii,
 • podróż do domu rodziny goszczącej,
 • seminarium przedwyjazdowe w Polsce,
 • seminarium orientacyjne w kraju wymiany,
 • seminarium śródroczne w połowie wymiany.
 • seminarium przed powrotem z wymiany,
 • seminarium po powrocie z wymiany,
 • międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne i od następstw niebezpiecznych wypadków,
 • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej,
 • podróż powrotna do Polski.

 

 

*) Wymiana do Australii i Nowej Zelandii realizowana jest przez tę samą organizację partnerską. Uczniowie wybierający Australię jako kierunek wymiany, wyrażają zgodę na uplasowanie w Australii lub Nowej Zelandii. Opłata administracyjna za wskazanie wyłącznie Australii wynosi 1200 USD.

Chcesz wiedzieć więcej?

Kliknij i skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy!

Zadaj pytanie

Kraj i położenie

Nowa Zelandia to państwo wyspiarskie, oddalone od Australii o około 1600 km Morza Tasmana. Instytucję państwową tworzy tam kilka poszczególnych wysp, z których największe to Wyspa Północna, Wyspa Południowa, Wyspa Stewarta oraz Wyspa Catham. Co ciekawe, Wyspę Północną zamieszkuje 76% całej ludności Nowej Zelandii. Słynie ona ze wzgórz wulkanicznych, gorących źródeł oraz gejzerów. Podobnie malownicze, choć bardziej zróżnicowane formy napotkać można na Wyspie Południowej: od strzelistych Alp, przez otwarte równiny, aż po gęste lasy i fjordy na południowym zachodzie.

Klimat Nowej Zelandii charakteryzują raczej łagodne temperatury, spore opady, oraz stosunkowo duże ilości słońca. Należy jednak wspomnieć, że Nowa Zelandia posiada najbardziej zmienną pogodę na świecie! W przeciwieństwie do Polski, najcieplejszymi miesiącami są tam grudzień, styczeń oraz luty, a najchłodniejszymi: czerwiec, lipiec i sierpień.

Szkoła

Typowy dzień w nowozelandzkiej szkole rozpoczyna się około 8:45, a kończy w okolicach 15:30. Podobnie jak w Polsce, pojedyncze zajęcia trwają tam między 40 a 45 minut, ale towarzyszy im godzinna przerwa na lunch, oraz dwudziestominutowa, długa przerwa poranna (tzw. mid-morning).

Rok szkolny w Nowej Zelandii podzielony jest na cztery semestry, z których każdy trwa około dziesięciu tygodni. Mimo że dokładny kalendarz szkolny różni się nieco ze szkoły na szkołę, z reguły zajęcia rozpoczynają się pomiędzy późnym styczniem a wczesnym lutym, natomiast kończą pomiędzy wczesnym listopadem a grudniem. Wspomniane wcześniej cztery semestry są od siebie oddzielone dwutygodniowymi przerwami szkolnymi:

 • w kwietniu (przerwa jesienno-wielkanocna),
 • w lipcu (przerwa zimowa), oraz
 • we wrześniu/październiku (przerwa wiosenna).

Warto podkreślić, że większość liceów w Nowej Zelandii na przełomie lutego i marca organizuje obozy dla młodzieży, których koszt na ogół wynosi około $200. Udział w obozie nie jest obowiązkowy, ale stanowi doskonałą okazję na bliższe poznanie kolegów ze szkolnej ławki i nawiązanie nowych przyjaźni, dlatego YFU New Zealand gorąco zachęca do uczestnictwa.

Uczęszczanie do szkoły w Nowej Zelandii wiąże się też z pewnymi dodatkowymi kosztami, które nie są uwzględnione w opłacie za program. Należą do nich m.in. ewentualne koszty mundurka szkolnego, opłat administracyjnych i podręczników, a także – niekiedy – tzw. “opłaty przedmiotowe” za uczęszczanie na niektóre nieobowiązkowe przedmioty szkolne, wymagające specjalistycznych materiałów, sprzętu lub facylitacji.

Czas wolny

Najlepszym sposobem na prowadzenie bogatego i satysfakcjonującego życia towarzyskiego na wymianie w Nowej Zelandii jest wczesne zaangażowanie się w aktywność szkolną oraz rozrywki praktykowane w twojej rodzinie goszczącej, sąsiedztwie i społeczności.

Warto także wspomnieć, że nowozelandzcy uczniowie z reguły rzadko spotykają się ze sobą po lekcjach. Zamiast tego, w tygodniu młodzież zostaje w domach, by odrobić prace domowe oraz poświęcić czas nauce i/lub rodzinie. Zdecydowana większość spotkań towarzyskich i rozrywek odbywa się w weekendy. Ponadto należy podkreślić, że rodziny goszczące prawie zawsze wymagają od uczniów z wymiany, aby informowali ich o swoich planach oraz o spodziewanej godzinie powrotu. Z ich punktu widzenia jest to nie tylko kwestia uprzejmości, ale przede wszystkim bezpieczeństwa.

Seminaria

Podczas swojej wymiany w Nowej Zelandii, każdy z uczniów ma szansę uczestniczyć w trzech sesjach treningowych, a także w dwóch opcjonalnych wycieczkach, organizowanych przez lokalnych wolontariuszy.

Pierwszym obowiązkowym seminarium jest tzw. seminarium poprzyjazdowe, na którym poruszane są takie kwestie, jak wartości kulturowe, tożsamość narodowa, oczekiwania względem wymiany oraz cele programu. Spotkanie to ma również za zadanie pomóc uczniom w zidentyfikowaniu oraz zrozumieniu różnic społeczno-kulturowych pomiędzy ich rodzimym państwem, a państwem goszczącym.

Seminarium śródroczne, ze względu na nowozelandzką organizację roku szkolnego, łączone jest z seminarium poprzyjazdowym lub przed powrotem pozostałych grup uczniów, co stanowi idealną okazję, by zapoznać się z młodzieżą z różnych stron świata, oraz podzielić się wiedzą i doświadczeniem.

Krótko przed powrotem do Polski, uczestników programu czeka seminarium przed powrotem, którego misją jest przygotowanie uczniów na powrót do domu. Podczas sesji treningowych porusza się kwestie takie jak ponowna adaptacja w rodzimej społeczności, trudne pożegnania z osobami, z którymi uczniowie związali się podczas wymiany, fenomen “odwróconego szoku kulturowego” itp.

Oprócz seminariów, YFU New Zealand oferuje uczniom dwa nieobowiązkowe wyjazdy krajoznawcze. Pierwszy z nich, tzw. Kiwi Encounter, przypada w kwietniu, trwa niecałe dwa tygodnie i zabiera uczniów na wycieczkę dookoła Wyspy Południowej. Kolejny z wyjazdów, wrześniowy, to rokroczna wycieczka na australijskie safari.

Rodzina

Rodziny goszczące YFU New Zealand reprezentują wiele różnych modeli, obecnych w lokalnym społeczeństwie. Niektóre z nich to rodziny bezdzietne, inne – wielodzietne lub z jednym rodzicem.

W wielu rodzinach rodzice pracują na pełen etat, lub przynajmniej pół etatu. Część rodzin spędza bardzo dużo czasu razem, podczas gdy w innych poszczególni członkowie spędzają swój czas niezależnie, rozwijając własne zainteresowania. Warto wspomnieć, że ponad połowa Nowozelandczyków mieszka w niewielkiego lub średniego rozmiaru miasteczkach na obszarach wiejskich. 90% uczniów trafia do takich właśnie rodzin, nie zaś do dużych miast.

Niezależnie od wszystkiego, rodziny goszczące zawsze wykazują ogromną gościnność i podekscytowanie. Właśnie dlatego mile widzianym jest skontaktowanie się ze swoją rodziną goszczącą jeszcze przed wyjazdem, a najlepiej od razu, gdy otrzymasz o niej bliższe informacje.

Uwaga

Ze względu na dużą popularność tego programu, czas oczekiwania na informację o rodzinie goszczącej wydłużyć się może do kilku dni przed wyjazdem. W niektórych przypadkach data wyjazdu może zostać przesunięta o 2-4 tygodnie.

Chcesz wyjechać do Nowej Zelandii?

Pobierz formularz zgłoszeniowy i wyślij go do nas na: info@yfu.org.pl lub na adres: YFU Polska, Skr. Poczt. 36, 61-971 Poznań.