Niemcy

PODSTAWOWE INFORMACJE

Nazwa państwa: Republika Federalna Niemiec

Termin wymiany: sierpień 2018 r. – czerwiec 2019 r. (rok)

sierpień 2018 r. – styczeń 2019 r. (semestr)

Termin przyjmowania zgłoszeńdo 30 marca 2018 r.

Koszt:       6.500 + 515* EUR

5.600 + 515* EUR

Organizacja partnerska: YFU Niemcy

Dla kogo: uczniów szkoły średniej w wieku od 15 do 18 lat

Wymagania: podstawowa znajomość j. angielskiego lub j. niemieckiego

ELEMENTY PROGRAMU

 • umieszczenie w rodzinie goszczącej, która odpowiada za zapewnienie zakwaterowania oraz trzech posiłków dziennie,
 • umieszczenie w lokalnej szkole średniej,
 • podróż z Polski do Niemiec,
 • podróż do domu rodziny goszczącej,
 • seminarium przedwyjazdowe w Polsce,
 • seminarium orientacyjne po przyjeździe do kraju wymiany,
 • seminarium śródroczne w połowie wymiany.
 • seminarium przed powrotem z wymiany,
 • seminarium YES pod Berlinem,
 • seminarium po powrocie z wymiany,
 • międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne i od następstw niebezpiecznych wypadków,
 • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej,
 • podróż powrotna do Polski.

*) Opcjonalna opłata za kurs językowy.

Chcesz wiedzieć więcej?

Kliknij i skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy!

Zadaj pytanie

Kraj i położenie

Niemcy – państwo leżące w sercu Europy i nasz zachodni sąsiad. Gospodarczy i polityczny lider Unii Europejskiej. Wymiana YFU do Niemiec daje uczniom możliwość doświadczenia i zrozumienia lokalnej kultury, obyczajów i historii naszych sąsiadów w sposób, w jaki żaden turysta nie doświadczy.

Szkoła

Uczniowie na wymianie uczęszczają najczęściej do szkoły typu Gymnasium, która przygotowuje do studiów na niemieckich szkołach wyższych. Są oni plasowani najczęściej w klasie 10 lub 11, w których uczą się ich rówieśnicy.

Niemieckie szkoły są bardzo dobrze wyposażone oraz oferują swoim uczniom szeroki wybór zajęć pozalekcyjnych, zarówno naukowych, jak i sportowych. Nie sposób się nudzić!

Większość klas jest profilowana, przez co stwarza się możliwość rozwijania wiedzy w ulubionych dziedzinach, a odpowiednie materiały dydaktyczne pomagają zrozumienie materiału. Klasy nie mają z reguły więcej niż 25 uczniów i, podobnie jak w polskiej szkole, mają swoich wychowawców, przewodniczących i skarbników. Uczniowie i nauczyciele traktują siebie nawzajem w sposób partnerski, co stwarza przyjazną atmosferę do nauki.

Rodzina

Życie rodzinne w Niemczech, którego częścią staje się każdy uczeń na wymianie, nadal stanowi bardzo ważną rolę w niemieckim stylu życia. Tradycyjna rodzina niemiecka cechuje się bliskością członków rodziny, ale również dużym szacunkiem wobec poszczególnych jej członków.

Nastolatkowie w Niemczech mają nieco większą swobodę niż w Polsce, ale jednocześnie ponoszą większą odpowiedzialność za swoje zachowanie.

Czas wolny

Wolny czas w Niemczech spędza się bardzo podobnie jak w Polsce. W weekendy rodzina je wspólnie obiad, chodzi razem na spacery lub urządza grillowanie. Młodzież chodzi natomiast na koncerty, do pubów lub do kawiarni. W miastach i na prowincji często organizowane są atrakcyjne wydarzenia kulturalne – od festynów biesiadnych do wystaw największych artystów. A kiedy nadchodzi się sezon Bundesligi wielu Niemców spotkać można na stadionach lub przed ekranami telewizorów.

Seminaria YFU

Tuż po rozpoczęciu programu YFU w Niemczech organizuje dla uczniów z  wymiany tygodniowe seminaria orientacyjne. Zgrupowania mają miejsca w dwóch miejscowościach pod Hamburgiem i obejmują tematykę kultury i różnic kulturowych, komunikacji oraz dostosowania do życia w Niemczech.

W trakcie pobytu uczniowie uczestniczą również w  seminarium śródrocznym, które zazwyczaj odbywa się zimą, w połowie programu i połączone jest ze zwiedzaniem historycznych miejsc w jednym z dużych miast, takich jak Monachium, Berlin, Hamburg czy Norymberga.

YFU organizuje również seminarium przed powrotem do kraju ojczystego, które pozwala podsumować roczny pobyt w Niemczech i przygotować się do powrotu do domu.

Chcesz wyjechać do Niemiec?

Pobierz formularz zgłoszeniowy i wyślij go do nas na: info@yfu.org.pl lub na adres: YFU Polska, Skr. Poczt. 36, 61-971 Poznań.