Meksyk

PODSTAWOWE INFORMACJE

Nazwa państwa: Meksykańskie Stany Zjednoczone

Termin wymiany: sierpień 2018 r. – czerwiec 2019 r. (rok)

sierpień 2018 r. – styczeń 2019 r. (semestr)

styczeń 2019 r. – czerwiec 2019 r. (semestr)

Termin przyjmowania zgłoszeń: do 28 lutego 2018 r.

Koszt:       8.700 (rok)

7.800 (semestr)

Organizacja partnerska: YFU Meksyk

Dla kogo: uczniów szkoły średniej w wieku od 15 do 18 lat

Wymagania językowe: podstawowa znajomość j. angielskiego

ELEMENTY PROGRAMU

 • umieszczenie w rodzinie goszczącej, która odpowiada za zapewnienie zakwaterowania oraz trzech posiłków dziennie.
 • umieszczenie w lokalnej szkole średniej,
 • podróż z Polski do domu rodziny goszczącej,
 • seminarium przedwyjazdowe w Polsce,
 • seminarium orientacyjne po przyjeździe do kraju wymiany,
 • seminarium śródroczne w połowie wymiany.
 • seminarium przed powrotem z wymiany,
 • seminarium po powrocie z wymiany,
 • międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne i od następstw niebezpiecznych wypadków,
 • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej,
 • podróż powrotna do Polski.

 

Chcesz wiedzieć więcej?

Kliknij i skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy!

Zadaj pytanie

Kraj i położenie

Meksyk to kraj w Ameryce Północnej, w którym znaleźć można bardzo silne wpływy kultury amerykańskiej. Pomimo faktu, iż oficjalnym językiem urzędowym jest hiszpański, może on się różnić znacznie od tego, którego uczy się w polskich szkołach.

Meksyk jest krajem w zasadzie bardzo ciepłym – na południowym-wschodzie temperatura nie spada poniżej 10 stopni. Jednakże mimo 35-stopniowego gorąca, jakiego można się spodziewać w lato, zimą temperatura może spaść do ok. 0  stopni w nocy.

Meksykanie spędzają mnóstwo czasu wolnego wśród rodziny. Czasami może o na liczyć nawet 20 członków, ze względu na to, że kuzyni i wujowie są tak samo ważni, jak rodzice.

Szkoła

Szkoła w Meksyku zaczyna się w sierpniu i kończy w czerwcu lub pod koniec maja. Lekcje w zależności od szkoły i klasy odbywają się rano lub po południu. Lekcje są bardzo teoretyczne, a szkoły zazwyczaj nie oferują wielu zajęć praktycznych czy dodatkowych. Obecność na zajęciach jest obowiązkowa, podobnie jak egzaminy i kartkówki. Niektóre szkoły wymagają noszenia mundurka, który może stanowić koszulka z nazwą szkoły lub cały strój. Tego typu wydatki, jak również transport do szkoły powinny być pokryte przez ucznia.

Seminaria YFU

Po przylocie do Meksyku na uczniów czeka wolontariusz YFU. Razem jadą do miejsca, w którym odbywa się seminarium orientacyjne. Trwa ono trzy dni i zazwyczaj ma miejsce w okolicach Mexico City. Seminarium pomaga zrozumieć styl życia w Meksyku, meksykańskie zwyczaje, rolę ucznia na wymianie w meksykańskim społeczeństwie, relacje między uczniem a rodziną goszczącą, język, szkołę oraz doświadczenie z wymiany i inne tematy związane z YFU.

W połowie programu organizowane jest seminarium śródroczne, w trakcie którego podsumowany zostaje dotychczasowy postęp uczniów. Na ok. miesiąc przed zakończeniem wymiany biorą oni udział w seminarium końcowym, przygotowujących ich do powrotu i ponownej adaptacji w kraju ojczystym.

Chcesz wyjechać do Meksyku?

Pobierz formularz zgłoszeniowy i wyślij go do nas na: info@yfu.org.pl lub na adres: YFU Polska, Skr. Poczt. 36, 61-971 Poznań.

Rodzina

Rodziny goszczące YFU różnią się od siebie, aczkolwiek można mówić o pewnych podobieństwach. Dzieci w Meksyku mieszkają z rodzicami, aż do swojego ślubu. Rodzice posługują się jasnymi i mocnymi zasadami w stosunku do wychowania dzieci, często w bardzo tradycyjny sposób. Pracę rozpoczyna się zazwyczaj dopiero po ukończeniu studiów, dlatego dzieci bardzo szanują swoich rodziców, którzy zapewniają im do tego czasu praktycznie wszystko.

Rodzice są dosyć srodzy, jeśli chodzi o wychodzenie dzieci wieczorami. Nie akceptuje się dziewczyn wychodzących samych. Nastolatki zazwyczaj chodzą do kina lub na przyjęcia z rodziną i znajomymi. W wielu przypadkach towarzyszy im jeden dorosły.

Jada się zazwyczaj w domu. Jedzenie meksykańskie znacznie różni się od polskiego, aczkolwiek nawyki żywieniowe Meksykanów zmieniają się i nie wszyscy jedzą dużo chili i fasoli.

Rodziny z reguły są bardzo opiekuńcze i związane ze sobą. Od uczniów z wymiany oczekuje się, że będą starać zrozumieć się zachowania członków rodziny, a w razie wątpliwości pytać. Rodzice goszczący czują, że uczeń ich docenia, jeżeli dzieli się on swoimi myślami, uczuciami, obawami i wątpliwościami. Będąc członkiem meksykańskiej rodziny i powinien on także wykonywać podstawowe obowiązki domowe, tak jak reszta domowników.

Rodzice goszczący oczekują również od swoich podopiecznych uczestnictwa w wydarzeniach rodzinnych. Wiele sposobów spędzania wolnego czasu w Meksyku wiąże się właśnie z rodziną. Czasami rodzice wymagają od ucznia obecności przy jednym lub dwóch posiłkach dziennie.

Programy specjalne

Uczniowie wybierający się do Meksyku, skorzystać mogą z następujących programów specjalnych:

 • dwujęzyczny.

Więcej informacji na temat programów specjalnych udostępniamy na życzenie kandydata.

Opłata dodatkowa za program specjalny wynosi 400 USD (semestr) lub 500 EUR (rok).